Przewaga polskich trenerów, powrót ćwierćfinałów. Czas na nowy sezon ekstraklasy siatkarzy!

2019-10-24, 15:00  Polska Agencja Prasowa/Agnieszka Niedziałek
Piłka do siatkówki. Fot. pixabay.com

Piłka do siatkówki. Fot. pixabay.com

Po raz pierwszy od dłuższego czasu rodzimi trenerzy będą stanowić większość w ekstraklasie siatkarzy - w rozpoczynającym się w sobotę sezonie osiem z 14 ekip poprowadzą Polacy. Nastąpi też zmiana systemu rozgrywek - po pięciu latach wracają klasyczne ćwierćfinały play off.

Po raz trzeci z rzędu jeden z klubów musiał zmierzyć się na początek z poważnymi kłopotami finansowymi. Dwa lata temu tuż przed rozpoczęciem zmagań sponsora tytularnego straciła drużyna z Gdańska, której jednak udało się wybrnąć z trudnej sytuacji. W poprzednim sezonie Stocznia Szczecin, która pozyskała wcześniej wielu klasowych zawodników, w grudniu wycofała się z rozgrywek.

Tego lata zaś zrobiło się głośno o problemach wicemistrza kraju ONICO Warszawa, gdy właściciel i sponsor tytularny złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Dopiero we wtorek potwierdzono znalezienie nowego właściciela - spółki Projekt Warszawa i uzyskanie licencji na grę w ekstraklasie.

W ostatnich latach przewagę w PlusLidze mieli trenerzy zagraniczni, teraz role się odwróciły. Latem doszło do wielu roszad - z Polaków dotychczasowego pracodawcę zachował tylko Robert Prygiel z Cerrad Enea Czarnych Radom. Michał Mieszko Gogol, który w poprzednim sezonie pracował w Stoczni i Indykpolu AZS Olsztyn, poprowadzi PGE Skrę Bełchatów, Piotr Gruszka trafił do Asseco Resovii, a w GKS Katowice zastąpił go Dariusz Daszkiewicz. Po niespełna rocznej przerwie wrócił do ekstraklasy związany przez wiele lat z Rzeszowem Andrzej Kowal. Teraz będzie odpowiadał za wyniki ligowego debiutanta - MKS Ślepska Malow Suwałki.

Zasiadający dotychczas na ławce BKS Visły Jakub Bednaruk przeniósł się do Będzina, a w Bydgoszczy postawiono na dotychczasowego drugiego trenera Przemysława Michalczyka, który zadebiutuje w roli "pierwszego" w ekstraklasie. Po raz pierwszy w karierze głównym szkoleniowcem jakiejkolwiek drużyny został z kolei Michał Winiarski, na którego zdecydował się Trefl Gdańsk.

Z obcokrajowców nową twarzą jest charyzmatyczny Serb Nikola Grbic, który przyjął ofertę broniącej tytułu Grupy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle. Włoch Andrea Anastasi zaś, który dotychczas pracował w Gdańsku, teraz prowadzi Projekt.

Spośród zawodników ubyli przede wszystkim reprezentanci Polski: Bartosz Kurek i Mateusz Bieniek wybrali Włochy i Serie A, zaś Maciej Muzaj przeniósł się do Rosji. Na wschodni kierunek postawili też Maksim Żygałow, który rozstał się z radomskim klubem i jeden z liderów Zaksy - Sam Deroo. Szukając następcy Belga, który odszedł we wrześniu, mistrzowie kraju pozyskali Włocha Simone Parodiego.

Dotychczas jedynym Irańczykiem w lidze był Milad Ebadipour ze Skry. Teraz grupa zawodników z tego kraju powiększyła się o Seyeda Mohammada Mousaviego, który podpisał kontrakt z Indykpolem, i Puryę Fayaziego, który zagra w Będzinie. O sile radomian z kolei decydować będą głównie Słoweńcy - do Dejana Vincica i Alena Pajenka dołączył trzeci wicemistrz Europy Alen Sket.

Po czterech latach przerwy w PlisLidze znów zagra Zbigniew Bartman. Barw Resovii bronił już w sezonie 2012/13, gdy jego kolegą z drużyny był obecny prezes Krzysztof Ignaczak. Razem występowali też w reprezentacji, a tam łączyli siły z... Gruszką.

Wraz z Anastasim do Warszawy przeniósł się Piotr Nowakowski. Radom opuścili zaś Tomasz Fornal i Norbert Huber - pierwszy wzmocnił Jastrzębski Węgiel, a drugi ekipę z Bełchatowa. Marcin Komenda z kolei zamienił Katowice na Rzeszów.

To Skrze i Resovii powinno najbardziej zależeć, by zrehabilitować się za poprzedni sezon. Bełchatowianie zajęli szóste miejsce, a rzeszowianie uplasowali się tuż za nimi.

Dwudziesta edycja rozgrywek pod szyldem PlusLigi będzie miała nową formułę. Po raz pierwszy od pięciu lat do play off awansuje osiem drużyn i rozegrane zostaną klasyczne ćwierćfinały, w których rywalizacja toczyć się będzie do dwóch zwycięstw. Trzech wygranych będzie potrzeba w finale i walce o brąz. Podobnie jak w poprzednim sezonie w stawce jest 14 zespołów, ale tym razem ten z ostatniego miejsce po fazie zasadniczej automatycznie spadnie do 1. ligi.

Po pierwsze trofeum w sezonie sięgnęła Zaksa, która w środowym meczu o Superpuchar Polski pokonała w Gliwicach stołeczny Projekt 3:1.

siatkówka

Sport

Piotr Kąkol z brązowym medalem na Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy

Piotr Kąkol z brązowym medalem na Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy

2021-06-11, 19:01
Euro 2021 - Pierwszy gwizdek w Rzymie, finał na Wembley. Mistrzostwa Europy czas zacząć

Euro 2021 - Pierwszy gwizdek w Rzymie, finał na Wembley. Mistrzostwa Europy czas zacząć!

2021-06-11, 15:20
Energa Basket Liga - Wielki powrót w Anwilu

Energa Basket Liga - Wielki powrót w Anwilu!

2021-06-11, 12:28
Tauron 1. Liga - Pierwsze transfery Visły. Wierzbicki i Sternik mają pomóc w walce o Plusligę

Tauron 1. Liga - Pierwsze transfery Visły. Wierzbicki i Sternik mają pomóc w walce o Plusligę

2021-06-10, 13:30
Energa Basket Liga - Zębski wraca do Astorii [wideo]

Energa Basket Liga - Zębski wraca do Astorii [wideo]

2021-06-10, 08:54
Igrzyska Olimpijskie - Lekkoatleci mają już 41 kwalifikacji, ale czekamy na kolejne

Igrzyska Olimpijskie - Lekkoatleci mają już 41 kwalifikacji, ale czekamy na kolejne

2021-06-10, 06:15
French Open - Broniąca tytułu Świątek odpadła w ćwierćfinale

French Open - Broniąca tytułu Świątek odpadła w ćwierćfinale

2021-06-09, 16:47
Energa Basket Liga - Ivica Skelin nowym trenerem Polskiego Cukru Toruń

Energa Basket Liga - Ivica Skelin nowym trenerem Polskiego Cukru Toruń

2021-06-09, 15:49
Tauron Liga - Monika Jagła przenosi się do Jokera Świecie

Tauron Liga - Monika Jagła przenosi się do Jokera Świecie

2021-06-09, 12:23
Euro 2021 - Bezbarwna Polska remisuje z Islandią

Euro 2021 - Bezbarwna Polska remisuje z Islandią

2021-06-08, 22:11
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę