Wyprawa na K2 - Marek Chmielarski: nadal czekamy na poprawę pogody

2018-03-02, 10:19  Polska Agencja Prasowa

"Nadal czekamy wszyscy w bazie na poprawę pogody, na tę chwilę nie ma warunków do prowadzenia działalności w górze" - przekazał PAP Marek Chmielarski, uczestnik narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt K2 (8611 m) w Karakorum.

"W bazie jest ok, temperatura minus 15 stopni, mocno nie wieje, aczkolwiek są porywy. Wszyscy koledzy są zdrowi, gotowi do wyjścia w górę. Póki co analizujemy prognozy pogody z różnych źródeł - na dziś, na jutro, na najbliższe kilka dni. Trudnością w ustaleniu jakiegoś planu działania jest to, że warunki atmosferyczne zmieniają się z godziny na godzinę" - powiedział 40-letni tyszanin, członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, absolwent miejscowej AWF im. Jerzego Kukuczki.

Z ostatnim dniem lutego bazę opuścił jeden z czterech pakistańskich tragarzy wysokościowych Amin, który - zdaniem kierownika wyprawy Krzysztofa Wielickiego - wymaga badań szpitalnych związanych z chwilową, ale powtarzająca się ślepotą.

"Już kilka dni temu szef sugerował Aminowi, aby udał się do kliniki, ale on uznał, że nie ma takiej potrzeby. Jednak kierownik był innego zdania i chociaż nic groźnego ze stanem zdrowia Pakistańczyka się nie działo, to wskazał mu drogę do... szpitala" - dodał Chmielarski, który za udział w akcji ratowania Tajwańczyka na wysokości 7300 m podczas letniej wyprawy w 2014 roku na Broad Peak (8051 m) otrzymał Dyplom Fair Play PKOl.

Obecnie w narodowej wyprawie - oprócz Wielickiego i Chmielarskiego - uczestniczą: Maciej Bedrejczuk, Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Przemysław Guła, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Snopczyński, Piotr Tomala i Dariusz Załuski. Z ekipy odeszli: z początkiem lutego Jarosław Botor z powodów rodzinnych, dwa tygodnie po nim Rafał Fronia, u którego doszło do pęknięcia przedramienia w trakcie podchodzenia do obozu pierwszego na 5900 m drogą Basków, a z końcem miesiąca Denis Urubko po samotnej - nieudanej - próbie zdobycia szczytu.

K2 było atakowane zimą w ogóle tylko trzykrotnie. Na przełomie 1987 i 1988 roku próbę podjęła międzynarodowa grupa pod kierunkiem Andrzeja Zawady, w 2003 roku ekipą dowodził Wielicki, a w 2012 wspinali się Rosjanie. Żadna z tych ekspedycji nie przekroczyła jednak progu 7650 m.

Sport

Messi najlepiej zarabiającym sportowcem. W rok zarobił 130 milionów

Messi najlepiej zarabiającym sportowcem. W rok zarobił 130 milionów

2022-05-12, 15:18
Chłopcy z ośrodka wychowawczego we Włocławku najlepsi w biegach przełajowych [zdjęcia]

Chłopcy z ośrodka wychowawczego we Włocławku najlepsi w biegach przełajowych [zdjęcia]

2022-05-11, 20:49
Speedway Grand Prix 2  znana pełna lista zawodników. Powalczy pięciu Polaków

Speedway Grand Prix 2 – znana pełna lista zawodników. Powalczy pięciu Polaków

2022-05-11, 07:20
Turniej ATP w Rzymie - porażka Huberta Hurkacza z Belgiem Davidem Goffinem

Turniej ATP w Rzymie - porażka Huberta Hurkacza z Belgiem Davidem Goffinem

2022-05-10, 19:20
BKS Visła Proline Bydgoszcz trzecią drużyną Tauron 1. Ligi

BKS Visła Proline Bydgoszcz trzecią drużyną Tauron 1. Ligi

2022-05-09, 20:15
Anwil znów przegrał z Legią. Włocławianie nie zagrają w finale EBL

Anwil znów przegrał z Legią. Włocławianie nie zagrają w finale EBL

2022-05-09, 19:18
WSG Bydgoszcz szóstą ekipą Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce kobiet

WSG Bydgoszcz szóstą ekipą Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce kobiet

2022-05-09, 17:45
Prezes Gwiazdy Bydgoszcz: Finał to wielki sukces [WYPOWIEDZI]

Prezes Gwiazdy Bydgoszcz: Finał to wielki sukces [WYPOWIEDZI]

2022-05-09, 16:20
BBTS Bielsko-Biała beniaminkiem PlusLigi [WYPOWIEDZI]

BBTS Bielsko-Biała beniaminkiem PlusLigi [WYPOWIEDZI]

2022-05-09, 14:54
W Kruszwicy wystartowały mistrzostwa Polski w szachach [RELACJA]

W Kruszwicy wystartowały mistrzostwa Polski w szachach [RELACJA]

2022-05-09, 10:48
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę