Pjongczang 2018 - Polacy z brązowym medalem w drużynówce!

2018-02-19, 16:30  Polska Agencja Prasowa
Na zdjęciu od lewej Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Maciej Kot - brązowi medaliści IO w Pjongczangu w rywalizacji drużynowej. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Na zdjęciu od lewej Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Maciej Kot - brązowi medaliści IO w Pjongczangu w rywalizacji drużynowej. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Polska zdobyła brązowy medal w drużynowym, olimpijskim konkursie skoków narciarskich na dużym obiekcie w Pjongczangu. Zwyciężyła Norwegia. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Niemiec.

Norwegia triumfowała z dorobkiem 1098,5 pkt. Niemcy zgromadziły 1075,7, a Polska - 1072,4. Tylko te trzy zespoły przekroczyły granicę tysiąca punktów, czwarta Austria zakończyła konkurs mając 978,4 pkt i po raz pierwszy od igrzysk w Salt Late City w 2002 roku nie zdobyła ani jednego medalu w skokach.

Polacy wystąpili w składzie: Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. To historyczne osiągnięcie, Polska zdobyła pierwszy medal olimpijski w drużynowej rywalizacji.

Konkurs przebiegał pod dyktando Norwegów, którzy objęli prowadzenie po pierwszym skoku, gdy Daniel-Andre Tande osiągnął 136 m. Maciej Kot miał 129,5 m i Polska po pierwszej grupie zawodników plasowała się na czwartej pozycji. Na trzecią biało-czerwonych wyprowadził skaczący jako drugi Hula lądując na 130. m.

W kolejnej próbie świetnie wypadł Kubacki osiągając 138,5 m, gdy Niemiec Richard Freitag miał skok o cztery metry krótszy. Pomimo tego rywale utrzymali się na drugiej pozycji, ale ich przewaga na Polakami przed ostatnimi skokami pierwszej serii wynosiła tylko 0,2 pkt.

W zespole trenera Stefana Horngachera jako zamykający pierwszą serię wystąpił mistrz olimpijski na dużym obiekcie Stoch. Polak osiągnął 139 m, ale Niemiec Andreas Wellinger poleciał o metr dalej i dzięki temu jego zespół utrzymał się na drugiej pozycji po pierwszej serii, mając 3 pkt przewagi nad Polską.

Prowadzili Norwegowie, którzy tylko o 2 pkt wyprzedzali Niemców i o 5 pkt Polaków. Do serii finałowej awansu nie wywalczyły zespoły USA, Czech, Włoch i Korei Południowej.

Po pierwszej serii w nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej prowadził Wellinger, drugi był Stoch, a trzeci Kubacki. Za dwójką Polaków plasował się Johansson, po nim jego rodak Tande i Niemiec Karl Geiger, który w pierwszej próbie miał 136 m, tyle samo ile Tande, który wyprowadził Norwegię na prowadzenie w zawodach.

W finale Norwegowie ponownie udowodnili, że idealnie trafili z formą na igrzyska w Pjongczangu. Tande osiągnął 140,5 m i dostał od niemieckiego sędziego notę marzeń - 20 pkt. Hula miał 134 m, Kubacki - 135,5 m.

Przed ostatnią grupą Polska była druga, ale mając zaledwie 0,6 pkt przewagi nad Niemcami. W pojedynku mistrzów olimpijskich Stoch uzyskał 134,5 m, tyle samo osiągnął Wellinger. Jednak Niemiec otrzymał wyższe noty za styl i dzięki temu wprowadził swój zespół na drugie miejsce.

"Były niesamowite emocje i znów szczęśliwe zakończenie. Po swoim drugim skoku Kamil było mocno zawiedziony. Uważał, że mocno spóźnił wyjście z progu i zepsuł tę próbę. Ale mamy medal i to jest najważniejsze. Na pewno wszyscy są szczęśliwi, a nawet jeśli teraz któryś z nich odczuwa niedosyt, z czasem to osiągnięcie nabierze wartości. W końcu mamy medal olimpijski w drużynie" - napisał na Facebooku dyrektor sportowy PZN Adam Małysz.

W całym konkursie Polska przegrała srebrny medal z Niemcami o 3,3 pkt, ale drugą serię tylko o... 0,3 pkt. W nieoficjalnej klasyfikacji triumfował Tande z dorobkiem 287,3 pkt (136 i 140,5 m), drugi był Wellinger - 284,2 pkt (140 i 134,5), a trzeci Stoch - 277,5 pkt (139 i 134,5) m). Polak uległ Niemcowi o 6,7 pkt.

Na czwartej pozycji znalazł się Kubacki - 275, 0 (138,5 i 135,5), na 11. Hula - 264,6 (130 i 134), a na 14. Kot - 255,3 (129,5 i 133).

Sport

IV Liga: Chemik Bydgoszcz tylko zremisował i stracił pozycję lidera [wyniki 21. kolejki]

IV Liga: Chemik Bydgoszcz tylko zremisował i stracił pozycję lidera [wyniki 21. kolejki]

2023-04-02, 06:00
Bartosz Zmarzlik najlepszy podczas mistrzostw Ekstraligi. Mistrz był bezkonkurencyjny

Bartosz Zmarzlik najlepszy podczas mistrzostw Ekstraligi. Mistrz był bezkonkurencyjny

2023-04-01, 22:00
Falstart Pomorzanina i LKS-u. Obie ekipy z porażkami na początku rundy wiosennej

Falstart Pomorzanina i LKS-u. Obie ekipy z porażkami na początku rundy wiosennej

2023-04-01, 20:40
BKS Visła rozgromił rywala. Bardzo przekonujące zwycięstwo bydgoszczan

BKS Visła rozgromił rywala. Bardzo przekonujące zwycięstwo bydgoszczan

2023-04-01, 19:15
Wszystkie regionalne drużyny ze zwycięstwami w III Lidze. Zawisza rozgromił rywala

Wszystkie regionalne drużyny ze zwycięstwami w III Lidze. Zawisza rozgromił rywala

2023-04-01, 17:58
Anwil Włocławek z ważnym zwycięstwem. Drużyna z szansami na fazę play-off

Anwil Włocławek z ważnym zwycięstwem. Drużyna z szansami na fazę play-off

2023-04-01, 17:06
Szymon Szlauderbach (Polonia Bydgoszcz): Potrzebuję jazdy na domowym torze

Szymon Szlauderbach (Polonia Bydgoszcz): Potrzebuję jazdy na domowym torze

2023-04-01, 13:50
Piotr Żyła trzeci w konkursie indywidualnym PŚ w Planicy. W drużynówce Polacy tuż za podium

Piotr Żyła trzeci w konkursie indywidualnym PŚ w Planicy. W „drużynówce” Polacy tuż za podium

2023-04-01, 11:50
BKS Visła poszuka kolejnej wygranej. Rozstawienie w fazie play-off wciąż realne. Relacja w PR PiK

BKS Visła poszuka kolejnej wygranej. Rozstawienie w fazie play-off wciąż realne. Relacja w PR PiK

2023-04-01, 09:30
Magda Linette odpadła w półfinale debla w Miami. Zdecydował bardzo wyrównany trzeci set

Magda Linette odpadła w półfinale debla w Miami. Zdecydował bardzo wyrównany trzeci set

2023-04-01, 08:10
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę