20 tys. mil żeglugi "Selmy". Załoga walczy z lodem na pokładzie

2015-03-14, 00:10  Ireneusz Sanger na podstawie relacji z "Selmy"
Wschód słońca na Wielkim Oceanie Południowym. Fot. Krzysztof Jasica/SelmaExpeditions.com

Wschód słońca na Wielkim Oceanie Południowym. Fot. Krzysztof Jasica/SelmaExpeditions.com

Jacht "Selma" od rozpoczęcia w kwietniu 2014 r. wyprawy "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" pokonał już 20 tys. mil morskich (37 tys. km). Załoga uczciła to wydarzenie specjalnym toastem. Na co dzień walczy z obmarzaniem jachtu.

Relacja z pokładu "Selmy":

"Co z tego, że wczoraj się odkuliśmy, skoro w nocy znowu przymarzło. Siłownia dla załogi jachtu nadal otwarta. Pałujemy i odkuwamy młotkami narastający na pokładzie lód. Tylko na koszu dziobowym przybywa go na dobę ponad 20 cm. Na odkuwanie lodu poświęcamy od 6 do 8 godzin dziennie i to nie licząc "lodowych nadgodzin"...



Cały czas żeglujemy w niezłym tempie. Na pokładzie, mimo trudności, nastoje rewelacyjne, pełna mobilizacja z dużą dozą poczucia humoru. Nadal zimno, ale zaczęło się pojawiać słońce, zrobiło się jaśniej. Nocą mrozy do minus 11 stopni Celsjusza, ale jak przywieje, odczuwalna temperatura spada poniżej minus 20.

Dzisiejszy dyżur kuchenny w kambuzie należał do Duszana i Krzyśka. Pyszny gulasz z ryżem i surówką z kapusty. Mieliśmy nie pisać o jedzeniu, ale co zrobić, PYSZNY! Musimy się odżywiać wysokoenergetycznie i często. Dzięki temu nadal jesteśmy wszyscy zdrowi. Dietę uzupełniamy suplementami witaminowymi. Mamy duże zapasy słodyczy i orzeszków oraz suszone owoce. Dużo śpimy, trzeba się regenerować! Jest dobrze!

Najbliższe plany: za ok. 300 mil (niecałe 600 km) będziemy przepływać obok niewielkiej (19 x 13 km) wyspy Piotra I., odkrytej i nazwanej przez rosyjską wyprawę von Bellingshausen'a w 1821 roku. Na tej niezamieszkanej wulkanicznej wyspie znajduje się wysoki na 1755 metrόw wulkan tarczowy - Lars Christiensen Peak.

Wyspa jest skuta lodem i pokryta śniegiem, ma powierzchnię 156 km² i razem z Ziemią Królowej Maud oraz Wyspą Bouveta należy do trzech antarktycznych terytoriów Norwegii. Linię brzegową wyspy tworzą 40 metrowe klify lodowe, ale, jeśli nie będzie (a na ogół jest) odgrodzona pasem paku lodowego, można na niej wylądować i tylko łodzią - w trzech miejscach. No cóż - jeśli pogoda i czas pozwolą, wylądujemy na niej. Byłyby to miły przerywnik i możliwość krótkiego spaceru...

Z odmrażanej Selmy pozdrawia załoga: Piotr, Jacek, Tomek, Kris, Duszan, Krzysiek, Wifi, Luby, Damian, Artur i Leon."

Wyprawa "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" rozpoczęła się w południowej Argentynie, w porcie Ushuaia. W 1. etapie, w rejsie wokół Przylądka Horn do chilijskiego Punta Arenas, uczestniczył bydgoski operator telewizyjny Piotr Kaja.

W 2. etapie wyprawy "Selma" przez Pacyfik dotarła do Australii, by wziąć udział w regatach Sydney-Hobart. Kolejnym etapem (3) było dotarcie do bariery paku lodowego, następnym (4) wpłynięcie na Morze Rossa. Załodze "Selmy" udało się dotrzeć do Zatoki Wielorybów, najdalej na południe w historii żeglarstwa (5. etap). Obecnie trwa ostatni 6. etap wzdłuż brzegów Antarktydy z powrotem do miasta Ushuaia. Do końca wyprawy pozostało około 3 tys. Mm.

Z pokładu "Selmy" relacjonuje m.in. kpt. Piotr Kuźniar

Selma,

Sport

Polki przegrały z Czarnogórą. Biało-czerwone odpadły z turnieju

Polki przegrały z Czarnogórą. "Biało-czerwone" odpadły z turnieju

2022-11-10, 06:30
Developres Rzeszów z Superpucharem Polski w siatkówce kobiet

Developres Rzeszów z Superpucharem Polski w siatkówce kobiet

2022-11-09, 21:14
Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta. Polak zgarnął wyróżnienie drugi raz z rzędu

Robert Lewandowski odebrał „Złotego Buta”. Polak zgarnął wyróżnienie drugi raz z rzędu

2022-11-09, 17:00
W bydgoskim ratuszu podsumowano 31. edycję Wielkiej Wioślarskiej

W bydgoskim ratuszu podsumowano 31. edycję Wielkiej Wioślarskiej

2022-11-09, 14:59
Poznaliśmy kalendarz żużlowego Grand Prix. Toruń gospodarzem finału

Poznaliśmy kalendarz żużlowego Grand Prix. Toruń gospodarzem finału

2022-11-07, 21:30
Lech Poznań poznał rywala w LKE. Kolejorz dobrze trafił

Lech Poznań poznał rywala w LKE. „Kolejorz” dobrze trafił

2022-11-07, 19:24
Żużlowa Polonia Bydgoszcz pojedzie jednak ze starym herbem

Żużlowa Polonia Bydgoszcz pojedzie jednak ze starym herbem

2022-11-07, 13:30
Za nami DMP i PP w gimnastyce sportowej. Duży sukces juniora z Zawiszy [RELACJA]

Za nami DMP i PP w gimnastyce sportowej. Duży sukces juniora z Zawiszy [RELACJA]

2022-11-07, 11:00
Iga Świątek przegrała w półfinale WTA Finals. Koniec sezonu dla Polki

Iga Świątek przegrała w półfinale WTA Finals. Koniec sezonu dla Polki

2022-11-07, 07:30
Energa znów przegrała z Cracovią. Wynik taki sam jak w piątek

Energa znów przegrała z Cracovią. Wynik… taki sam jak w piątek

2022-11-07, 00:01
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę