20 tys. mil żeglugi "Selmy". Załoga walczy z lodem na pokładzie

2015-03-14, 00:10  Ireneusz Sanger na podstawie relacji z "Selmy"
Wschód słońca na Wielkim Oceanie Południowym. Fot. Krzysztof Jasica/SelmaExpeditions.com

Wschód słońca na Wielkim Oceanie Południowym. Fot. Krzysztof Jasica/SelmaExpeditions.com

Jacht "Selma" od rozpoczęcia w kwietniu 2014 r. wyprawy "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" pokonał już 20 tys. mil morskich (37 tys. km). Załoga uczciła to wydarzenie specjalnym toastem. Na co dzień walczy z obmarzaniem jachtu.

Relacja z pokładu "Selmy":

"Co z tego, że wczoraj się odkuliśmy, skoro w nocy znowu przymarzło. Siłownia dla załogi jachtu nadal otwarta. Pałujemy i odkuwamy młotkami narastający na pokładzie lód. Tylko na koszu dziobowym przybywa go na dobę ponad 20 cm. Na odkuwanie lodu poświęcamy od 6 do 8 godzin dziennie i to nie licząc "lodowych nadgodzin"...



Cały czas żeglujemy w niezłym tempie. Na pokładzie, mimo trudności, nastoje rewelacyjne, pełna mobilizacja z dużą dozą poczucia humoru. Nadal zimno, ale zaczęło się pojawiać słońce, zrobiło się jaśniej. Nocą mrozy do minus 11 stopni Celsjusza, ale jak przywieje, odczuwalna temperatura spada poniżej minus 20.

Dzisiejszy dyżur kuchenny w kambuzie należał do Duszana i Krzyśka. Pyszny gulasz z ryżem i surówką z kapusty. Mieliśmy nie pisać o jedzeniu, ale co zrobić, PYSZNY! Musimy się odżywiać wysokoenergetycznie i często. Dzięki temu nadal jesteśmy wszyscy zdrowi. Dietę uzupełniamy suplementami witaminowymi. Mamy duże zapasy słodyczy i orzeszków oraz suszone owoce. Dużo śpimy, trzeba się regenerować! Jest dobrze!

Najbliższe plany: za ok. 300 mil (niecałe 600 km) będziemy przepływać obok niewielkiej (19 x 13 km) wyspy Piotra I., odkrytej i nazwanej przez rosyjską wyprawę von Bellingshausen'a w 1821 roku. Na tej niezamieszkanej wulkanicznej wyspie znajduje się wysoki na 1755 metrόw wulkan tarczowy - Lars Christiensen Peak.

Wyspa jest skuta lodem i pokryta śniegiem, ma powierzchnię 156 km² i razem z Ziemią Królowej Maud oraz Wyspą Bouveta należy do trzech antarktycznych terytoriów Norwegii. Linię brzegową wyspy tworzą 40 metrowe klify lodowe, ale, jeśli nie będzie (a na ogół jest) odgrodzona pasem paku lodowego, można na niej wylądować i tylko łodzią - w trzech miejscach. No cóż - jeśli pogoda i czas pozwolą, wylądujemy na niej. Byłyby to miły przerywnik i możliwość krótkiego spaceru...

Z odmrażanej Selmy pozdrawia załoga: Piotr, Jacek, Tomek, Kris, Duszan, Krzysiek, Wifi, Luby, Damian, Artur i Leon."

Wyprawa "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" rozpoczęła się w południowej Argentynie, w porcie Ushuaia. W 1. etapie, w rejsie wokół Przylądka Horn do chilijskiego Punta Arenas, uczestniczył bydgoski operator telewizyjny Piotr Kaja.

W 2. etapie wyprawy "Selma" przez Pacyfik dotarła do Australii, by wziąć udział w regatach Sydney-Hobart. Kolejnym etapem (3) było dotarcie do bariery paku lodowego, następnym (4) wpłynięcie na Morze Rossa. Załodze "Selmy" udało się dotrzeć do Zatoki Wielorybów, najdalej na południe w historii żeglarstwa (5. etap). Obecnie trwa ostatni 6. etap wzdłuż brzegów Antarktydy z powrotem do miasta Ushuaia. Do końca wyprawy pozostało około 3 tys. Mm.

Z pokładu "Selmy" relacjonuje m.in. kpt. Piotr Kuźniar

Selma,

Sport

BKS Visła szykuje się na przyszły sezon. Zostają sponsorzy tytularni, klub chce zwiększyć budżet [audio]

BKS Visła szykuje się na przyszły sezon. Zostają sponsorzy tytularni, klub chce zwiększyć budżet [audio]

2023-04-18, 11:01
Astoria znów gości czołowych pływaków w kraju. Trwa zgrupowanie reprezentacji [audio]

Astoria znów gości czołowych pływaków w kraju. Trwa zgrupowanie reprezentacji [audio]

2023-04-17, 19:30
Studenci z naszego regionu zdominowali AMP w ergometrze wioślarskim

Studenci z naszego regionu zdominowali AMP w ergometrze wioślarskim

2023-04-17, 14:53
Pałac Bydgoszcz źle zaczął walkę o siódme miejsce. Bydgoszczanki u siebie nie wygrały seta

Pałac Bydgoszcz źle zaczął walkę o siódme miejsce. Bydgoszczanki u siebie nie wygrały seta

2023-04-16, 21:51
Energa Toruń spadła z Superligi Gwiazda wygrała, Olimpia-Unia urwała punkt liderowi

Energa Toruń spadła z Superligi! Gwiazda wygrała, Olimpia-Unia urwała punkt liderowi

2023-04-16, 19:19
Anwil zdecydowanie pokonał rywala. Astoria postawiła się faworytowi

Anwil zdecydowanie pokonał rywala. Astoria postawiła się faworytowi

2023-04-16, 17:29
KKP nie zaskoczył faworyta. Bydgoszczanki przegrały z GKS-em Katowice

KKP nie zaskoczył faworyta. Bydgoszczanki przegrały z GKS-em Katowice

2023-04-16, 15:30
Rywalizowali w terenie, podziwiając uroki gminy. Za nami Kronowo MTB Maraton

Rywalizowali w terenie, podziwiając uroki gminy. Za nami Kronowo MTB Maraton

2023-04-16, 10:15
Koszykarki AZS-u Lublin mistrzyniami Polski. O losie złota zdecydował jeden punkt

Koszykarki AZS-u Lublin mistrzyniami Polski. O losie złota zdecydował jeden punkt

2023-04-16, 07:41
IV Liga: Włocławia Włocławek pokonała Chemika Bydgoszcz [wyniki 23. kolejki]

IV Liga: Włocławia Włocławek pokonała Chemika Bydgoszcz! [wyniki 23. kolejki]

2023-04-15, 21:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę