20 tys. mil żeglugi "Selmy". Załoga walczy z lodem na pokładzie

2015-03-14, 00:10  Ireneusz Sanger na podstawie relacji z "Selmy"
Wschód słońca na Wielkim Oceanie Południowym. Fot. Krzysztof Jasica/SelmaExpeditions.com

Wschód słońca na Wielkim Oceanie Południowym. Fot. Krzysztof Jasica/SelmaExpeditions.com

Jacht "Selma" od rozpoczęcia w kwietniu 2014 r. wyprawy "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" pokonał już 20 tys. mil morskich (37 tys. km). Załoga uczciła to wydarzenie specjalnym toastem. Na co dzień walczy z obmarzaniem jachtu.

Relacja z pokładu "Selmy":

"Co z tego, że wczoraj się odkuliśmy, skoro w nocy znowu przymarzło. Siłownia dla załogi jachtu nadal otwarta. Pałujemy i odkuwamy młotkami narastający na pokładzie lód. Tylko na koszu dziobowym przybywa go na dobę ponad 20 cm. Na odkuwanie lodu poświęcamy od 6 do 8 godzin dziennie i to nie licząc "lodowych nadgodzin"...



Cały czas żeglujemy w niezłym tempie. Na pokładzie, mimo trudności, nastoje rewelacyjne, pełna mobilizacja z dużą dozą poczucia humoru. Nadal zimno, ale zaczęło się pojawiać słońce, zrobiło się jaśniej. Nocą mrozy do minus 11 stopni Celsjusza, ale jak przywieje, odczuwalna temperatura spada poniżej minus 20.

Dzisiejszy dyżur kuchenny w kambuzie należał do Duszana i Krzyśka. Pyszny gulasz z ryżem i surówką z kapusty. Mieliśmy nie pisać o jedzeniu, ale co zrobić, PYSZNY! Musimy się odżywiać wysokoenergetycznie i często. Dzięki temu nadal jesteśmy wszyscy zdrowi. Dietę uzupełniamy suplementami witaminowymi. Mamy duże zapasy słodyczy i orzeszków oraz suszone owoce. Dużo śpimy, trzeba się regenerować! Jest dobrze!

Najbliższe plany: za ok. 300 mil (niecałe 600 km) będziemy przepływać obok niewielkiej (19 x 13 km) wyspy Piotra I., odkrytej i nazwanej przez rosyjską wyprawę von Bellingshausen'a w 1821 roku. Na tej niezamieszkanej wulkanicznej wyspie znajduje się wysoki na 1755 metrόw wulkan tarczowy - Lars Christiensen Peak.

Wyspa jest skuta lodem i pokryta śniegiem, ma powierzchnię 156 km² i razem z Ziemią Królowej Maud oraz Wyspą Bouveta należy do trzech antarktycznych terytoriów Norwegii. Linię brzegową wyspy tworzą 40 metrowe klify lodowe, ale, jeśli nie będzie (a na ogół jest) odgrodzona pasem paku lodowego, można na niej wylądować i tylko łodzią - w trzech miejscach. No cóż - jeśli pogoda i czas pozwolą, wylądujemy na niej. Byłyby to miły przerywnik i możliwość krótkiego spaceru...

Z odmrażanej Selmy pozdrawia załoga: Piotr, Jacek, Tomek, Kris, Duszan, Krzysiek, Wifi, Luby, Damian, Artur i Leon."

Wyprawa "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" rozpoczęła się w południowej Argentynie, w porcie Ushuaia. W 1. etapie, w rejsie wokół Przylądka Horn do chilijskiego Punta Arenas, uczestniczył bydgoski operator telewizyjny Piotr Kaja.

W 2. etapie wyprawy "Selma" przez Pacyfik dotarła do Australii, by wziąć udział w regatach Sydney-Hobart. Kolejnym etapem (3) było dotarcie do bariery paku lodowego, następnym (4) wpłynięcie na Morze Rossa. Załodze "Selmy" udało się dotrzeć do Zatoki Wielorybów, najdalej na południe w historii żeglarstwa (5. etap). Obecnie trwa ostatni 6. etap wzdłuż brzegów Antarktydy z powrotem do miasta Ushuaia. Do końca wyprawy pozostało około 3 tys. Mm.

Z pokładu "Selmy" relacjonuje m.in. kpt. Piotr Kuźniar

Selma,

Sport

BKS Visła nie wykorzystał szansy. O losie półfinału zdecyduje trzeci mecz

BKS Visła nie wykorzystał szansy. O losie półfinału zdecyduje trzeci mecz

2023-05-04, 19:49
Duży sukces dwóch polskich koszykarzy. Balcerowski i Slaughter z Pucharem Europy

Duży sukces dwóch polskich koszykarzy. Balcerowski i Slaughter z Pucharem Europy

2023-05-04, 15:30
Wiktor Przyjemski zdobył Brązowy Kask. Junior Polonii stracił tylko punkt

Wiktor Przyjemski zdobył Brązowy Kask. Junior Polonii stracił tylko punkt

2023-05-04, 09:00
Iga Świątek się nie zatrzymuje. Polka pewnie awansowała do półfinału turnieju w Madrycie

Iga Świątek się nie zatrzymuje. Polka pewnie awansowała do półfinału turnieju w Madrycie

2023-05-04, 06:00
Wielkie emocje w ostatniej kolejce Energa Basket Ligi. Astoria Bydgoszcz spadła z ligi

Wielkie emocje w ostatniej kolejce Energa Basket Ligi. Astoria Bydgoszcz spadła z ligi!

2023-05-03, 20:01
Koniec fazy zasadniczej w EBL. Twarde Pierniki obronią bezpieczne miejsce Relacja w PR PiK

Koniec fazy zasadniczej w EBL. Twarde Pierniki obronią bezpieczne miejsce? Relacja w PR PiK

2023-05-03, 11:53
Legia Warszawa zdobyła Puchar Polski Emocjonujący finał rozstrzygnęły rzuty karne

Legia Warszawa zdobyła Puchar Polski! Emocjonujący finał rozstrzygnęły rzuty karne

2023-05-02, 19:38
Kacper Pludra zajął trzecie miejsce w finale Srebrnego Kasku

Kacper Pludra zajął trzecie miejsce w finale Srebrnego Kasku

2023-05-02, 13:30
Anwil Włocławek z dobrym występem nie tylko za granicą. Rottweilery pokonały Arkę Gdynia

Anwil Włocławek z dobrym występem nie tylko za granicą. „Rottweilery” pokonały Arkę Gdynia

2023-04-30, 22:00
Grudziądzanie nadal czekają na pierwszą wygraną w PGE Ekstralidze. GKM przegrał w Krośnie

Grudziądzanie nadal czekają na pierwszą wygraną w PGE Ekstralidze. GKM przegrał w Krośnie

2023-04-30, 21:30
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę