30 sierpnia 2023

2023-08-30
Piąta i ostatnia środa sierpnia sierpnia przybliży Słuchaczom w audycji z cyklu „Radio z Historią” kolejne przykłady układania słowem dzieł wpisujących się na listę najciekawszych sposobów obrazowania radiowej sztuki. Niektóre z nich bardzo jeszcze młode i już dzielące miejsce z historią w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Na początek dzisiejszego przeglądu wspomnień strofy poezji Gabriela Tadeusza Hennera w „Programie literacko-muzycznym” Janusza Drozdowskiego z 14 września 1985 roku. Również Janusz Drozdowski w audycji „Z mikrofonem po kraju” z 13 marca 1987 roku przedstawił portret cygańskiej poetki Bronisławy Wajs-Papuszy. 28 sierpnia 1998 roku w „Spotkaniach z poezją” Małgorzata Maniszewska zaprosiła na wieczór z Edwardem Stachurą i jego twórczością. Pod tytułem „Kwiaty z Tuwima” 27 lutego 2006 roku przedstawione zostało słuchowisko przygotowane na podstawie poematu „Kwiaty polskie” Juliana Tuwima. Prozę Adama Grzymały-Siedleckiego w audycji pt. „Ludzie Zielonego Balonika” z 1 listopada 1957 roku przypomniał aktor i reżyser radiowy Henryk Adamczak. Przygotowania do ślubu przedstawił Krzysztof Nowicki w audycji pt. „Ślub” z 19 lipca 1966 roku. Pod tytułem „Wydmy, Stawiam na córkę” Krystyna Królikowska przedstawiła 31 grudnia 1972 roku dwa mikrosłuchowiska według Kazimierza Kummera. Polityczną prozą Zbigniewa Branacha zaprezentowaną 24 września 2006 roku pt. „Zdrajca nie ma prawa żyć”, Michał Marek Ubysz odniósł się do porwań działaczy „Solidarności” z Torunia. W audycji pt. „Kryptonim Papież” według prozy Zbigniewa Branacha, Krzysztof Rogoziński przedstawił 9 kwietnia 2018 roku historię zamachu na Jana Pawła II. 5 lipca 2023 Piotr Majewski rozpoczął wakacyjną serię historyczną pt. „Ostatnie wakacje Kopernika” przybliżającą sylwetkę Wielkiego Astronoma.

Była to kolejna okazja do wtopienia się w nastój słów i brzmienia głosu, budujących atmosferę miejsc i zdarzeń przybliżanych za sprawą sztuki radiowej. Czy ostania? Tego dowiedzą się Państwo z kolejnych wartych uwagi materiałów ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 30 sierpnia 2023

23 sierpnia 2023

2023-08-22
Czwarta środa sierpnia sierpnia w audycji z cyklu „Radio z Historią” przybliża kolejne wątki odkrywające przed Słuchaczami znaczenie słowa i sposobu operowania nim w sztuce radiowej. Oczywiście wszystko dzięki obfitym źródłom audialnym zebranym w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Rozpoczynamy od wspomnienia w „Radiowych pamiątkach” z 26 czerwca 2007 roku, okrytej słuszną sławą, pierwszej w powojennym radiu audycji satyrycznej pt. „Pokrzywy nad Brdą”. Wstawka, czyli krótki materiał reporterski, barwny i wielodźwiękowy, gdzie w kilku minutach trzeba zmieścić wiele informacji, więc trzeba dokonać selekcji. Sięgamy do wstawek z audycji „Dzień dobry - to my” z 26 listopada 1966 roku oraz z 9 lipca 1966 roku. Przypominamy audycję muzyczną dla młodzieży z 4 lutego 1969 roku, którą pt. „Rytmy 69” przygotował Jacek Biniak. 21 września 1962 roku audycję sytyryczno-muzyczną pt. „Omnibus 407” zaprezentowali Jacek Biniak i Jerzy Bieniecki. „A to ci kino” to tytuł odcinka słuchowiska „Pokój z kanarkiem” autorstwa Jerzego Sulimy-Kamińskiego w reżyserii Zenona Jarugi, który zaprezentowany został 17 maja 1966 roku. 7 grudnia 1967 roku przedstawiona została audycja satyryczno-muzyczna Zdzisława Prussa z cyklu „Eksces na antenie”. Kolejną, wartą przypomnienia audycją satyryczną „Z przymrużeniem oka” przedstawił 16 października 1984 roku Janusz Drozdowski. „Studio Mundial 86” w wersji rozrywkowej przygotowali 4 maja 1986 roku Marek Sobczak i Antoni Szpak czyli „Kabaret Klika”.

Za nami kolejna okazja, by określić kwestię głosu i słowa w kreowaniu nastroju, pobudzania wyobraźni oraz budowaniu pomostów do miejsc budzonych do życia za sprawą sztuki radiowej. Dużo by o tym mówić i wiele przykładów można przedstawić. Czy będzie jeszcze ku temu okazja? Tego dowiedzą się Państwo z kolejnych wartych uwagi materiałów ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 23 sierpnia 2023

16 sierpnia 2023

2023-08-16
Trzecia środa sierpnia w niczym nie przypomina poprzedniej, oprócz tematu kolejnej audycji z cyklu „Radio z Historią”. Kontynuujemy zatem nasz wątek przybliżający znaczenie słowa i sposobu operowania nim w sztuce radiowej, sięgając do źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Na początek zapraszamy do Kopalnia Soli w Inowrocławiu, w reportażu Bohdana Hniedziewicza z 24 grudnia 1982 roku, pt. „Pożegnanie kopalni”. Jeszcze wiosną 1945 roku, gdy z entuzjazmem witano nowe rozgłośnie Polskiego Radia w regionach, art. 6 Manifestu PKWN przewidywał karę śmierci za posiadanie odbiornika radiowego... o tym opowiada reportaż pt. „Artykuł szósty”, który Żaneta Walentyn i Michał Słobodzian zaprezentowali 9 września 2012 roku. 31 lipca 2004 roku w reportażu pt. „Bo ja nazywam się...” Żaneta Walentym przybliżyła postać Prof. Elżbiety Zawackiej i Jej udział w Powstaniu Warszawskim. Postać toruńskiego taksówkarza z 50-letnim stażem, 19 kwietnia 2009 roku przedstawił Michał Słobodzian w wielokrotnie nagradzanym reportażu pt. „Wciąż dzwoni o dziesiątej”. 6 listopada 2010 roku Michał Słobodzian zaprezentował reportaż pt. „Jestem niewidzialny”, opowiadający historię młodego człowieka, który w najlepszym momencie życia usiłował popełnić samobójstwo. 13 września 2021 roku w reportażu pt. „Bez tej pracy żyć nie mogę”, Adriana Andrzejewska-Kuras opowiedziała historię 91-letniego Józefa Kanii, który mimo wieku nie wyobrażał sobie życia bez swojego zakładu szewskiego, na którego przyszłości mogła zaważyć pandemia. O miłości, której symbolem stał się kamień polodowcowy leżący w lesie na gdańskiej Strzyży, w reportażu pt. „W kamieniu wyryte” z 23 marca 2018 roku opowiedzieli Magdalena Świerczyńska-Dolot i Michał Zaręba.

Było to drugie spotkanie, w którym przypomnieliśmy kwestię głosu i słowa w kreowaniu nastroju, pobudzania wyobraźni i zabierania Słuchaczy w inne światy za sprawą jakże szerokiego zakresu sztuki radiowej. Czy wyczerpaliśmy temat? Tego dowiedzą się Państwo z kolejnych wartych uwagi materiałów ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 16 sierpnia 2023

9 sierpnia 2023

2023-08-09
W drugą środę sierpnia, zaskakującą dość kapryśną aurą, przybliżamy znaczenie słowa i sposób operowania nim w sztuce radiowej, sięgając do źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Na początek fragment powojennej historii Studia Polskiego Radia w Toruniu, którą opowiadają pracownicy w reportażu Zbigniewa Ostrowskiego pt. „Technicy” z 15 kwietnia 1985 roku. Przypominamy również „Pieśń dżungli” Zbigniew Lengren z 31 grudnia 1949 roku, w reżyserii i realizacji Zenona Jarugi, pierwsze z zachowanych słuchowisk radiowych. „Dolina miłości” to tytuł mikrosłuchowiska Leonarda Milczyńskiego z 1 maja 1966 roku. 19 maja 1971 roku, w audycji pt. „Konkurs na słuchowisko”, przedstawione zostało mikrosłuchowisko Jerzego Sulimy-Kamińskiego pt. „Co dwie głowy”. „Faust” Johanna Wolfganga Goethe znalazł się w słuchowisku w adaptacji Andrzeja Marii Marczewskiego i realizacji Marka Rzepy, z 9 marca 1997 roku. „Akropolis!” Stanisława Wyspiańskiego w realizacji Marka Rzepy zaprezentowany został 18 maja 2007 roku w słuchowisku realizowanym na żywo z udziałem publiczności z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Pod tytułem „W środku słońca gromadzi się popiół” 31 marca 2014 roku przedstawione zostało słuchowisko według dramatu Artura Pałygi, w reżyserii Pawła Łysaka i zrealizowane przez Marka Rzepę w systemie wielokanałowym (surround).

To pierwsza część spotkań, w których przypominamy możliwości głosu i słowa w kreowaniu nastroju, pobudzania wyobraźni i zabierania Słuchaczy w inne światy za sprawą jakże szerokiego zakresu sztuki radiowej. A jest tych przykładów dużo więcej. Dokąd nas jeszcze zaprowadzą zapisane ścieżki? Tego dowiedzą się Państwo z kolejnych wartych uwagi materiałów ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 9 sierpnia 2023

2 sierpnia 2023

2023-08-03
W pierwszą środę sierpnia kontynuujemy przegląd muzycznych dziejów rozgłośni na Kujawach i Pomorzu, odwołując się do obfitości źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

W czwartej części naszych muzycznych „wykopalisk” przedstawiamy historię kujawsko-pomorskiej „Listy Przebojów”, przy czym nie chodzi tylko o światowe hity, ale również przeboje ludowe. W dziejach naszej rozgłośni wielu Słuchaczy znalazło swoje ulubione audycje muzyczne, przy wielu z nich dorastało i na wiele z nich wciąż czeka. W ich ofercie znaleźć można nie tylko muzyczne perełki ale również ciekawe wywiady z artystami, często światowego formatu. Ulubioną muzykę o wiele łatwiej znaleźć niż zapis wspomnianych spotkań, warto zatem przypomnieć choć kilka z nich. 8 września 1960 roku na naszej antenie popłynął „Wywiad z Rubinsteinem” zarejestrowany w trakcie wizyty Artura Rubinsteina w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. „Dwa elementy do Fermaty” to tytuł materiału wyemitowanego 11 stycznia 1990 roku, prezentującego m.in. reportaż Małgorzaty Maniszewskiej ze spotkania z Henrykiem Czyżem, kompozytorem i dyrygentem. „Anna Serafińska w Bydgoszczy” to tytuł materiału Magdy Jasińskiej, w którym przedstawiła zapis rozmowy z tą wokalistką jazzową. Ewa Dąbrowska zapamiętała i zarejestrowała „Spotkanie z Michałem Urbaniakiem”, a ślad rozmowy z tym wybitnym skrzypkiem i saksofonistą jazzowym zaprezentowała 21 stycznia 2000 roku.

Zbiory muzyczne kujawsko-pomorskiej rozgłośni to bogate źródło, z którego warto czerpać i wspominać. Dokąd nas jeszcze zaprowadzą akcenty historii radia na Kujawach i Pomorzu? Wszystko ujawni się w kolejnych wartych uwagi materiałach ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 2 sierpnia 2023

Zobacz także

Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.

Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.

W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
Pozostańmy w kontakcie:

„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz



89 lat radiofonii na Pomorzu i Kujawach. Wideo: Janusz Wiertel

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę