Rozmowa dnia: „Od dawna to wojna wielu państw, a nie tylko Rosji z Ukrainą”

2022-10-18, 12:04  Marcin Kupczyk/Redakcja
Zniszczenia po rosyjskim ataku dronów w Kijowie w poniedziałek rano/fot. Vadym Sarakhan, PAP Zniszczenia po rosyjskim ataku dronów w Kijowie w poniedziałek rano/fot. Vadym Sarakhan, PAP

- Już od dawna jest to zastępcza wojna między światem Zachodu a Rosją - tak uważa dr Sławomir Sadowski z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Ekspert, który był gościem Rozmowy Dnia w PR PiK, komentował groźby wysuwane ostatnio przez Władimira Putina pod adresem Zachodu.

Marcin Kupczyk: Kolejne ataki na cywilów, irańskie drony, pobór do wojska wyglądający jak uliczna łapanka i znowu masowe groby oraz inne dowody zbrodni rosyjskich - z taką rzeczywistością stykamy się w ostatnich dniach.
Sławomir Sadowski: Mamy do czynienia z dalszą brutalizacją wojny w Ukrainie. Rosjanie, którzy ponoszą katastrofę w sensie prestiżowym, również wobec własnego społeczeństwa - bo militarnie to z porażkami nie jest jeszcze tak źle - wydaje się, że chcąc odwrócić ten trend będą próbowali coraz bardziej brutalizować wojnę, atakować miasta - wydaje się, że dzisiaj wszystko idzie w tym kierunku.

Putin oskarża Ukrainę, w sobotę mówił tak: „Jesteśmy otwarci na negocjacje pokojowe, ale gdy tylko nasze wojska wycofały się spod Kijowa, władze ukraińskie straciły zainteresowanie rozmowami”. Dodał, że jeśli ukraińskie władze wyrażą chęć podjęcia negocjacji to strona rosyjska przyjmie to z radością. Jak ocenić te słowa?
- Można powiedzieć, że Putin opowiada głupstwa, ponieważ prób podjęcia rozmów pokojowych przez Ukrainę było sporo. Kiedy Rosjanie znajdowali się w natarciu raczej nie widzieli potrzeby negocjacji pokojowych. Dzisiaj, kiedy sytuacja zmieniła się, Rosjanie utknęli, to nagle mówią o negocjacjach i jeszcze zrzucają winę za niechęć do ich prowadzenia na Ukrainę.
To jest nieporozumienie, zresztą oni doskonale znają ukraińskie kryteria podjęcia rozmów pokojowych. Są bardzo surowe, czyli zakładają, że można rozmawiać o pokoju wtedy, kiedy wojska rosyjskie opuszczą ziemie ukraińskie. To chyba trochę zbyt ortodoksyjne podejście do rozmów pokojowych, bo jeżeli przeciwnikowi nie daje się jakichkolwiek możliwości wyjścia z twarzą, to trudno mówić o rozmowach pokojowych.
Dzisiaj Ukraińcy są na fali, w związku z tym na pewno będą mocno komplikowali podejście do rokowań licząc zapewne, że na tyle osłabią Rosję, że będzie musiała wycofać się z ich terytorium.

Nie tylko do Ukrainy zwracał się ostatnio Władimir Putin, mówił też do Zachodu. Zagroził, że bezpośrednie zaangażowanie wojsk Sojuszu w walce z armią rosyjską na Ukrainie byłoby bardzo niebezpiecznym krokiem, który mógłby doprowadzić do globalnej katastrofy. Co ma na myśli Putin?
- Wydaje się, że jest to dosyć jednoznaczne określenie. W strategii bezpieczeństwa narodowego Federacji Rosyjskiej jest założenie użycia broni jądrowej do obrony terytorium rosyjskiego - mówi się tam również o taktycznej broni jądrowej, chociaż to nie jest jakaś specjalna różnica. Od dawna uważa się, że rozpoczęcie wojny jądrowej na jakimkolwiek poziomie będzie prowadziło do eskalacji i w efekcie do kataklizmu jądrowego. To zapewne ma na myśli Putin mówiąc, że będą „niewyobrażalne skutki” – że może wojna przekształcić się w kataklizm jądrowy. (...)

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY DNIA

Kraj i świat

Minister Błaszczak w Toruniu: Polskie siły lądowe może być najsilniejsze w całej Europie

Minister Błaszczak w Toruniu: „Polskie siły lądowe może być najsilniejsze w całej Europie”

2023-03-25, 22:30
Francja: urzędnicy mają zakaz instalowania TikToka i Netflixa na telefonach służbowych

Francja: urzędnicy mają zakaz instalowania TikToka i Netflixa na telefonach służbowych

2023-03-24, 23:30
Polski ochotnik zginął na ukraińskim froncie. Dwaj inni są ciężko ranni

Polski ochotnik zginął na ukraińskim froncie. Dwaj inni są ciężko ranni

2023-03-24, 22:17
Ardanowski: Przerabiajmy nadmiar zboża na spirytus dolewany do benzyny [Rozmowa dnia]

Ardanowski: Przerabiajmy nadmiar zboża na spirytus dolewany do benzyny [Rozmowa dnia]

2023-03-24, 10:22
To było piekło, ale mam czyste sumienie. Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

„To było piekło, ale mam czyste sumienie”. Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

2023-03-24, 08:35
Rada Mediów Narodowych sprzeciwia się atakom na dziennikarzy mediów publicznych

Rada Mediów Narodowych sprzeciwia się atakom na dziennikarzy mediów publicznych

2023-03-23, 19:00
W piątek zakończy się protest osób niepełnosprawnych. Żeby działać, musimy być zdrowi

W piątek zakończy się protest osób niepełnosprawnych. „Żeby działać, musimy być zdrowi”

2023-03-23, 16:30
Koalicja Obywatelska złożyła obywatelski projekt ustawy ws. refundacji procedury in vitro

Koalicja Obywatelska złożyła obywatelski projekt ustawy ws. refundacji procedury in vitro

2023-03-23, 13:25
Książę William: Fantastycznie jest być z powrotem w Polsce. Nasze narody łączą silne więzi [zdjęcia]

Książę William: Fantastycznie jest być z powrotem w Polsce. Nasze narody łączą silne więzi [zdjęcia]

2023-03-22, 22:30
Trenuj z wojskiem i różne militarne specjalizacje. Szkolenia też w regionie

„Trenuj z wojskiem" i różne militarne specjalizacje. Szkolenia też w regionie

2023-03-22, 16:00