Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r.   Imieniny: Alicji, Alojzego
Polskie Radio PiK » Nasz mały świat » Wspólne problemy i radości
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-02-02, 11:43 Adam Droździk

Styczeń

29 stycznia 2021

O ponad 60% wzrosły w tym roku w Bydgoszczy specjalistyczne usługi opiekuńcze. To pomoc od miasta dla osób potrzebujących wsparcia psychiatrycznego. W zależności od dochodów w rodzinie, takie usługi są bezpłatne lub płaci się odpowiedni procent od ich wartości. Jak poinformował nasz Słuchacz, w poprzednich latach podwyżka wynosiła około 2,50 zł, w tym roku to ponad 30 zł za godzinę. Rodziny nie zostały też wcześniej poinformowane o tym fakcie i są zaskoczone. Za styczeń 2021 zapłacą kilkaset złotych więcej. Nie wszystkich będzie stać, by w domowym budżecie nagle znaleźć taką kwotę. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 29.01.2021

28 stycznia 2021

Kto mnie kupi?” - zdaje się pytać fordońska synagoga. To zasadne pytanie, bowiem do pierwszej licytacji ogłoszonej przez Urząd Skarbowy nikt nie przystąpił. Będzie kolejna licytacja, jeśli sytuacja się powtórzy, prawdopodobne nie ostatnia. Mieszkańcy Starego Fordonu zastanawiają się jednak, czy to w ogóle możliwe, że znajdzie się kupiec. Cena wyjściowa bowiem jest wysoka, a niemałe pieniądze pochłonie remont budynku. „To, co było ich symbolem i wabikiem dla odwiedzających, zginie” - twierdzą. Obecnie trwa rewitalizacja osiedla, co ogromnie cieszy miejscową społeczność - „Można by wykorzystać Wisłę. Bydgoszcz, odkąd włączono do niej Fordon, to nie tylko miasto nad Brdą, ale i Wisłą” - podkreślają. Mają wiele pomysłów na rozwój, ale wciąż czują się zdystansowani od centrum nie tylko w kwestii odległości - „Gdyby synagoga była w Bydgoszczy, tej sprzed połączenia obu miast, to jej los byłby inny” - mówią mieszkańcy Starego Fordonu. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 28.01.2021

27 stycznia 2021

Stare macewy w murku okalającym ogródek piwny na Placu Teatralnym w Bydgoszczy. Fot. Henryk Żyłkowski
Stare macewy w murku okalającym ogródek piwny na Placu Teatralnym w Bydgoszczy. Fot. Henryk Żyłkowski
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu dojrzeli stare macewy w murku okalającym ogródek piwny na Placu Teatralnym w Bydgoszczy. Po wojnie „normą” było wykorzystywanie żydowskich nagrobków do budowy schodów, murów, chodników itp. Zarówno przez osoby prywatne jak i publiczne instytucje. Wówczas taki materiał budowlany niewielu gorszył. Dziś jednak Polacy mają zgoła odmienne podejście do używania nagrobków jako budulca. Wiele miast, w tym sąsiedni Inowrocław, wymienia macewy na cegły, a fragmenty nagrobków gromadzi w Kolumbarium. Jak będzie w Bydgoszczy? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 27.01.2021

26 stycznia 2021

Czy zalana przed laty kopalnia soli „Solno” wciąż może być niebezpieczna dla Inowrocławia? Grupa mieszkańców miasta wspierana przez radnego wojewódzkiego Jerzego Gawędę uważa, że podziemny górotwór wciąż pracuje i może mieć wpływ na pękanie budynków w mieście. Eksperci już kilka lat temu twierdzili, że to co dzieje się pod ziemią w Inowrocławiu powinno być monitorowane. Czy podjęto jakieś działania? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 26.01.2021

25 stycznia 2021

30-tysięczne Nakło w czołówce najbardziej zanieczyszconych miast europejskich. Fot. Henryk Żyłkowski
30-tysięczne Nakło w czołówce najbardziej zanieczyszconych miast europejskich. Fot. Henryk Żyłkowski
Polskie miasta wciąż w czołówce europejskiego zestawienia pod względem zanieczyszczenia powietrza. Według Najwyższej Izby Kontroli, ze względu na liczbę samochodów i ilość spalin przodują wielkie aglomeracje. Wszystko wydaje się być racjonalnie umotywowane, ale dlaczego obok kilkusettysięcznych molochów jest niewielkie, bo ok. 30-tysięczne Nakło? Sytuacja trwa już od wielu lat. Czy w Nakle jest więcej samochodów na jednego mieszkańca? Czy więcej tzw. kopciuchów? Czy może przemysł na wielką skalę? Skądinąd wiadomo, że na każde z tych pytań odpowiedź brzmi - Nie! Co powoduje zatem, że zaledwie 30-tysięczne miasteczko przoduje w europejskich rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 25.01.2021

22 stycznia 2021

Po willi na bydgoskiej Sielance została tylko dziura w ziemi. Fot. Henryk Żyłkowski
Po willi na bydgoskiej Sielance została tylko dziura w ziemi. Fot. Henryk Żyłkowski
Sprawą bezprawnie zburzonej willi na bydgoskiej Sielance zajmuje się prokuratura na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przypomnijmy, że willę, w której mieszkał przed wojną Leszek Biały, a która wraz z innymi budynkami okresu międzywojnia stanowiła w Bydgoszczy chronioną dzielnicę - ogród, jaką jest Sielanka, zburzono w kwietniu 2020 roku. Inwestor nie miał zgody na jej wyburzenie, lecz remont. Po wyburzeniu inwestor ustami konserwatora miejskiego, jak podawały wówczas media, zapewniał, że willa zostanie w całości odtworzona, a bryła miała już stanąć do końca ub. roku. Tak się jednak nie stało. Dlaczego? Dlaczego prokuratura wszczęła postępowanie dopiero 7 stycznia br., mimo zapewnień Miejskiego Konserwatora Zabytków, że zgłoszono sprawę już wcześniej? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 22.01.2021

21 stycznia 2021

Jesteśmy pozostawieni sami sobie” - mówią prowadzący rodzinny dom dziecka państwo Krych z Barcina. Jak twierdzą - od dwóch lat nie mogą doprosić się pomocy od powiatu. Uważają, że ten nie wywiązuje się z zapisów umowy i dodają, że w takiej sytuacji znajduje się wiele zawodowych rodzin zastępczych w Polsce. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 21.01.2021

20 stycznia 2021

Kalwaria Pakoska. Fot. Henryk Żyłkowski
Kalwaria Pakoska. Fot. Henryk Żyłkowski
Ufundowana w 1628 roku jest drugim tego typu zespołem sakralnym, po Kalwarii Zebrzydowskiej, powstałym na ziemiach polskich - Kalwaria Pakoska. Przeżyła tzw. „potop szwedzki”, choć w tym czasie zniszczono i sprofanowano kilka kapliczek, była miejscem schronienia dla miejscowej ludności podczas zarazy, a w czasie II wojny światowej została przerobiona przez Niemców na magazyn. Czy przetrwa ataki chuliganów i wandali, którzy w ostatnim czasie zaktywizowali swoją „działalność” wobec zabytku liczącego 400 lat? Czy jedyne wyjście, by ocalić tę perłę kultury sakralnej, to zamknąć na „cztery spusty” by nikt nie miał do niej dostępu? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 20.01.2021

19 stycznia 2021

Czy wyłączenie oświetlenia w części Bydgoszczy jest realne? Firma Enea poinformowała kilka dni temu, że jeśli do końca stycznia nie znajdzie się partner, który podpisze umowę na utrzymanie oświetlenia na terenach spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, będzie zmuszona wyłączyć lampy. Jak dotąd, spółdzielnie mieszkaniowe nie zdecydowały się na podpisanie umów. Takiej umowy nie zawarły także władze Bydgoszczy. W jaki sposób rozwiązać problem? Kto powinien zapłacić za utrzymanie tych lamp? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 19.01.2021

18 stycznia 2021

Dla nas to być albo nie być” - mówią restauratorzy. Mimo lockdownu otwierają swoje lokale. Pierwszy w Kujawsko-Pomorskiem otworzył się 16 stycznia w Toruniu, kolejne zamierzają do niego dołączyć w piątek, 22 stycznia. Sanepid i policja zapowiadają kontrole. O tym w reportażu Michała Zaręby w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 18.01.2021
123

Zobacz także

2021-06-21, godz. 18:17 22 czerwca 2021 Były dyrektor bydgoskiego muzeum, miał zajmować się m.in. odzyskiwaniem dzieł sztuki utraconych w czasie II Wojny Światowej. Po latach część z tych dzieł odna ... » więcej 2021-06-21, godz. 13:05 21 czerwca 2021 Kiedyś byli bohaterami wielu artykułów, reportaży czy audycji telewizyjnych. Pokazywano jak pracują, gdzie mieszkają i ile zysku przynoszą Skarbowi Państwa. P ... » więcej 2021-06-18, godz. 01:53 18 czerwca 2021 Czy odstrzał to jedyny sposób by poradzić sobie z problemem pojawia się dzików na toruńskim Rubinkowie? Nie milkną komentarze po decyzji o odstrzale kilkudzie ... » więcej 2021-06-17, godz. 12:16 17 czerwca 2021 Zazwyczaj przy trasach o wysokim nasileniu ruchu samochodowego stawiane są ekrany tłumiące hałas. Jeśli ich nie ma, mieszkańcy proszą o ich postawienie. W Łab ... » więcej 2021-06-16, godz. 11:27 16 czerwca 2021 Gmina Złotniki Kujawskie dworkami stoi. W jakim są stanie? Czy można je wyremontować z funduszy pomocowych np. z Funduszu dla Wsi Popegeerowskich? O tym w aud ... » więcej 2021-06-15, godz. 12:33 15 czerwca 2021 Kcynia od wielu lat czekała na możliwość połączenia kolejowego z Poznaniem i Bydgoszczą. Obecnie zapowiedziano przygotowanie dokumentacji dla wznowienia linii ... » więcej 2021-06-14, godz. 14:37 14 czerwca 2021 Do takich wypadków dochodzi stosunkowo rzadko, jeśli jednak dojdzie, skutek bardzo często jest tragiczny. Szczególnie gdy zderzenie następuje przy prędkości p ... » więcej 2021-06-11, godz. 13:50 11 czerwca 2021 Słuchaczka z Torunia już trzeci rok próbuje wykupić od miasta lokal, w którym mieszka. Rzeczoznawca wykonał operat szacunkowy, z którego wynika, że jeden metr ... » więcej 2021-06-10, godz. 09:56 10 czerwca 2021 Pamiętają Państwo pożar składowiska w Stalówce koło Kcyni. Płomienie gaszono ok. tygodnia, a okolicznych mieszkańców trzeba było ewakuować. Media informowały ... » więcej 2021-06-09, godz. 08:35 9 czerwca 2021 Wracamy do sprawy starego żydowskiego cmentarza w Żninie. Stowarzyszenie Ahawas Tora w 2020 roku ubiegało się o wpisanie terenu do rejestru zabytków. Tymczase ... » więcej
12