Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii w Niedźwiadach? Tam się nie śpi! [zdjęcia]

2021-08-13, 18:47  Monika Siwak/Redakcja
Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Grzegorz Pleszyński

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Grzegorz Pleszyński

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Za nami noc kulminacji Perseidów, tzw. spadających gwiazd. Właśnie minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. Od ćwierć wieku organizują te spotkania członkowie Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno -Ekologicznego.

W namiotach przy odnowionym Centrum Astronomiczno-Dydaktycznym w Niedźwiadach mieszkać będzie do niedzieli (15.08.) ponad 100 osób. Długo śpią, bo całe noce patrzą na planety i gwiazdy. W dzień słuchają wykładów i pokazują swoje zdjęcia złapanych na niebie obiektów. Nasza reporterka, Monika Siwak, rozmawiała z Józefem Baranem.

Monika Siwak: Skąd pan przyjechał?

Józef Baran: Przyjechaliśmy z Urzędowa to jest województwo lubelskie...

...gdzie prowadzicie chyba konkurencyjną, z tego co wiem, imprezę?

A wręcz przeciwnie! To nie jest konkurencyjna impreza, ale w ramach Ogólnopolskich Zlotów Miłośników Astronomii OZMA. W Urzędowie odbyło się cztery takie spotkania.

Mówimy tutaj o tym, że miasta psują nam widok. Jest coraz jaśniej, coraz więcej zabudowy także poza miastami. Światła ledowe podobno także przeszkadzają obserwatorom coraz bardziej. Jakie niebo jest w Urzędowie?

Niebo w Urzędowie jest jeszcze w miarę czyste od oświetlenia, chociaż już południowe niebo zasłania swoim światłem Kraśnik. Coraz trudniej jest znaleźć takie miejsce, które będzie rzeczywiście oddalone od świateł i zabudowań, ale u nas właśnie podczas zlotów organizowanych w Urzędowie oglądaliśmy pięknie widoczną Drogę Mleczną, co właśnie w miastach już jest praktycznie niemożliwe.

Minionej nocy co pan urzekło najbardziej?

No oczywiście Perseidy, które jak co roku nas zaskakują swoją ilością i pięknem (...).

Przed chwilą zajrzałam na wykład, na którym pokazywał pan meteoryty. Czy w Polsce jeszcze da się znaleźć meteoryty?

Ostatnim meteorytem znalezionym w Polsce, a właściwie to był spadek meteorytu na Mazurach. O godzinie 6:00 rano kobiecie spadł na przybudówkę meteoryt, kilogramowy około, ale dziurę zrobił w eternicie. Spadło to na ziemię, troszkę się pokruszyło i to było jedno z ostatnich spotkań z meteorytem oko w oko na terenie Polski. Ta pani od razu zwrócił się do ludzi, którzy przekazali wiadomość badaczom skał spadających z nieba. To był chondryt, czyli najbardziej pospolity meteoryt.

Do kogo należą meteoryty? Można je zatrzymać?

Można zatrzymać. Jeśli oddamy je do analizy, do ośrodka badawczego, to ośrodek zachowa fragment danej próbki. Ja mam około 200 meteorytów z całego świata, w tym kilkanaście z Polski.

Meteoryty się kupuje?

Kupuje się albo się je wymienia (...).

A w swojej kolekcji pan Józef ceni szczególnie esquel-mieszankę żelaza i oliwinów -wyglądających jak bursztyn. Te meteoryty powstają między Marsem a Jowiszem, gdzie zderzają się planetoidy.

Cała rozmowa w materiale Moniki Siwak.

Dziś o 20.00 z koncertem muzyki kosmicznej wystąpi Grzegorz Pleszyński, wystawę obrazów związanych z kosmosem otworzyli szubińscy twórcy Natalia i Maciej Jelińscy

Materiał Moniki Siwak (Popołudnie z nami)

Region

Dziś (03.06.) uroczystość Bożego Ciała. W większości parafii będą procesje

Dziś (03.06.) uroczystość Bożego Ciała. W większości parafii będą procesje

2021-06-03, 08:32
Zaszczep się bez rejestracji W długi weekend w Bydgoszczy

Zaszczep się bez rejestracji! W długi weekend w Bydgoszczy

2021-06-03, 07:18
Konfederacja: Nie można dzielić ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych

Konfederacja: Nie można dzielić ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych

2021-06-02, 20:47
Beczki z nieznaną substancją w lesie. Nadleśnictwa proszą o pomoc

Beczki z nieznaną substancją w lesie. Nadleśnictwa proszą o pomoc

2021-06-02, 19:54
Koledzy z klasy pobili 10-latka w Inowrocławiu. Chłopiec trafił do szpitala

Koledzy z klasy pobili 10-latka w Inowrocławiu. Chłopiec trafił do szpitala

2021-06-02, 17:30
Bydgoszczanie wybrali trzy najbardziej pilne inwestycje. Jakie [wideo]

Bydgoszczanie wybrali trzy najbardziej pilne inwestycje. Jakie? [wideo]

2021-06-02, 15:46
Trzylatka z Torunia nadal w stanie krytycznym. Lekarze: wiele poważnych obrażeń

Trzylatka z Torunia nadal w stanie krytycznym. Lekarze: wiele poważnych obrażeń

2021-06-02, 14:58
Kto zostanie zastępcą prezydenta Torunia To się okaże w ciągu miesiąca

Kto zostanie zastępcą prezydenta Torunia? To się okaże w ciągu miesiąca

2021-06-02, 14:03
Sołtys wsi Nekla zapłaci grzywnę i nawiązkę dla schroniska za znęcanie się nad psem

Sołtys wsi Nekla zapłaci grzywnę i nawiązkę dla schroniska za znęcanie się nad psem

2021-06-02, 12:00
Kolejne luzowanie obostrzeń. Wesela do 150 osób, otwarte sale zabaw

Kolejne luzowanie obostrzeń. Wesela do 150 osób, otwarte sale zabaw

2021-06-02, 10:42
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę