Były minister środowiska prof. Jan Szyszko upamiętniony na toruńskiej uczelni

2020-01-25, 14:25  Polska Agencja Prasowa/Katarzyna Prętkowska
Jedna z sal uczelni otrzymała imię profesora. Fot. Katarzyna Prętkowska

Jedna z sal uczelni otrzymała imię profesora. Fot. Katarzyna Prętkowska

Tablica poświęcona pamięci byłego ministra środowiska, prof. Jana Szyszki (1944-2019) została odsłonięta i poświęcona w sobotę w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jedna z sal uczelni otrzymała imię profesora.

Odsłonięcia tablicy dokonała wdowa po b. ministrze Krystyna Szyszko, a poświęcił ją metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Na wydarzeniu obecna była rodzina profesora i minister środowiska Michał Woś.

- Niech ta tablica daje świadectwo o pokornym człowieku, rozmiłowanym w Bogu, przyrodzie i ojczyźnie, znakomitym uczonym i mistrzu, ministrze środowiska. Zawsze oddanym prawdzie i chwalącym Stwórcę we wspaniałych jego dziełach - powiedział w czasie poświęcenia tablicy abp. Głódź.

Wcześniej, podczas mszy świętej w świątyni Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła, abp. Głódź powiedział, że śp. Jan Szyszko był profesorem o wielkim dorobku, jednym z najbardziej sprawnych sterników nawy Rzeczypospolitej. - To był człowiek wyciosany z jednego pnia, wszystko w nim było poukładane- mówił.

Metropolita gdański zaznaczył, że prof. Szyszkę dobrze znał i poznał jego bogatą osobowość, moralną, wrażliwość i prawość, a także fascynację tym, co wywiedzione z wiary i tradycji narodowej.

- Był człowiekiem w służbie dobra i dlatego spotykały go razy, spadały bicze ataków prasowych i polityczne lincze. Ale szedł swoją drogą i wielu szło za nim, przekonanych i pewnych, że to on ma rację, jemu należy się szacunek i uznanie - dodał hierarcha.

Paweł Sałek - doradca prezydenta RP ds. klimatu podkreślał podczas uroczystości, że koncepcja polityki klimatycznej byłego ministra jest dla władz centralnych nadal aktualna.

- Przyroda ma nam służyć, mamy o przyrodę dbać, ale nie możemy pozwolić sobie na to aby jedna czy druga grupa osób, które możemy nazwać ekoterrorystami decydowała o tym, jak ma wyglądać się nasz krajobraz naturalny - powiedział Paweł Sałek.

Uroczystość poprzedziło sympozjum „Oblicza ekologii” w WSKSiM.

Minister Środowiska Michał Woś odpierał zarzuty środowisk ekologicznych, że przyjęta niedawno przez Sejm i Senat specustawa wprowadza „stan wojenny w lasach”, bo wprowadza kary więzienia dla tych, którzy znajdą się w lesie podczas odstrzałów dzików i jest niehumanitarna.

- Zwierzę, które zapada na ASF niesamowicie się męczy. Naszym wspólnym celem, w interesie Polski jest to, żeby zwalczyć ASF i nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia. Kara grozi przede wszystkim temu, kto celowo próbuje zakłócić odstrzały sanitarne, kiedy mimo informacji o tym, że na danym terenie dokonuje się odstrzału wchodzi, kładzie się pod lufy strzelb i próbuje zablokować to ważne zadanie - powiedział minister Michał Woś.

W sympozjum udział wzięli parlamentarzyści, wojewoda kujawsko-pomorski, naukowcy oraz przedstawiciele Lasów Państwowych.

Mówi Paweł Sałek

Mówi Michał Woś

Toruń

Region

Wybierali się na wycieczkę do Warszawy. Autokar nie pojechał, kierowca dostał mandat

Wybierali się na wycieczkę do Warszawy. Autokar nie pojechał, kierowca dostał mandat

2024-04-11, 15:30
Nie masz pracownika nad rolnika W branżowym konkursie do wygrania był indeks

Nie masz pracownika nad rolnika! W branżowym konkursie do wygrania był indeks

2024-04-11, 15:01
Wyprzedzał na linii ciągłej, nie wpuścił pieszego. Nagrał go inny kierowca [wideo]

Wyprzedzał na linii ciągłej, nie wpuścił pieszego. Nagrał go inny kierowca [wideo]

2024-04-11, 14:25
Prof. Bernard Mendlik nowym rektorem bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego [zdjęcia]

Prof. Bernard Mendlik nowym rektorem bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego [zdjęcia]

2024-04-11, 12:28
Pijany pędził na hulajnodze elektrycznej. Takiej grzywny raczej się nie spodziewał

Pijany pędził na hulajnodze elektrycznej. Takiej grzywny raczej się nie spodziewał

2024-04-11, 11:50
Przy grobie św. Piotra dziękowali za 20 lat Diecezji Bydgoskiej. Relacja z pielgrzymki do Rzymu [zdjęcia]

Przy grobie św. Piotra dziękowali za 20 lat Diecezji Bydgoskiej. Relacja z pielgrzymki do Rzymu [zdjęcia]

2024-04-11, 11:02
Michał Zaleski: Będziemy pokazywać, jak pozytywnie zmienił się Toruń [Rozmowa Dnia]

Michał Zaleski: Będziemy pokazywać, jak pozytywnie zmienił się Toruń [Rozmowa Dnia]

2024-04-11, 08:59
Pożar budynku gospodarczego w Śliwicach. Jedna osoba ciężko poparzona w szpitalu

Pożar budynku gospodarczego w Śliwicach. Jedna osoba ciężko poparzona w szpitalu

2024-04-10, 21:05
Arkadiusz Fajok dementuje nieprawdziwe informacje, które krążą po Inowrocławiu

Arkadiusz Fajok dementuje nieprawdziwe informacje, które krążą po Inowrocławiu

2024-04-10, 20:07
Paweł Gulewski: Będziemy rozwijać sieć dziennych domów pobytu w Toruniu

Paweł Gulewski: Będziemy rozwijać sieć dziennych domów pobytu w Toruniu

2024-04-10, 19:04
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę