Grudziądzkie Wodociągi pozostaną komunalną spółką. Prezydent miasta pisze też do premiera

2020-01-09, 20:05  Marcin Doliński/Redakcja
Konferencja prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego. Fot. grudziadz.pl

Konferencja prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego. Fot. grudziadz.pl

Grudziądzkie Wodociągi nie trafią w prywatne ręce zapowiedział na konferencji prasowej Maciej Glamowski. Prezydent Grudziądza dodał, że wycofał się z pomysłu sprzedaży części udziałów w miejskiej spółce.

- Odstępujemy od sprzedaży zwrotnej częściowych udziałów w Miejskich Wodociągach i Oczyszczalni. Spółka pozostanie w 100 proc. własnością miasta i ten scenariusz jest korzystniejszy zarówno z punktu widzenia miasta, jak i z punktu widzenia rozwoju i przyszłości spółki - powiedział Maciej Glamowski.

Prezydent dodał również, że napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego prosząc o pomoc dotyczącą sytuacji finansowej miasta.

- Opisuję w nim rzeczywistą sytuację Grudziądza. Zwracam się z prośbą o pomoc w obszarze szpitala jak i uzyskania pożyczki. Myślę, że szpital, który obsługuje prawie pół miliona mieszkańców jest także ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Oczywiście jest to też list z zaproszeniem premiera do do Grudziądza - dodał prezydent miasta.

Grudziądz zmaga się z potężnym zadłużeniem Regionalnego Szpitala Specjalistycznego, którego łączna kwota zobowiązań wynosi około 457 mln zł. Miasto przygotowało plan naprawy sytuacji szpitala, którego częścią jest oddłużenie go kwotą około 300 mln zł. W październiku Regionalna Izba Obrachunkowa wezwała miasto do wdrożenia planu postępowania naprawczego. 24 października Rada Miejska przyjęła plan postępowania naprawczego i na tej podstawie prezydent Grudziądza złożył wniosek o preferencyjną pożyczkę z budżetu państwa w kwocie do 320 mln zł, dla miast będących w programie postępowania naprawczego. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na oddłużenie grudziądzkiego szpitala. Ministerstwo Finansów wskazuje też, że miasto powinno przygotować alternatywne rozwiązanie uwzględniające otrzymanie niższej kwoty wsparcia. Takie wyjście jest przygotowywane.

Jednocześnie prezydent Grudziądza złożył do ministerstwa wniosek z prośbą o zwiększenie kwoty zarezerwowanej w budżecie państwa na wsparcie dla miast, które przyjęły plan postępowania naprawczego. Miasto otrzymało odpowiedź, z której wynika że na obecnym etapie prac nad budżetem państwa nie jest wykluczone, że kwota przeznaczona na wsparcie dla miast w potrzebie będzie przedmiotem dyskusji.

Grudziądzkie Wodociągi pozostaną komunalną spółką. Prezydent miasta pisze też do premiera (Popołudnie z nami)

Grudziądz

Region

Seniorzy z Włocławka także z opaskami życia. Wystarczy przycisnąć by wezwać pomoc

Seniorzy z Włocławka także z opaskami życia. Wystarczy przycisnąć by wezwać pomoc

2021-10-05, 19:52
Kiedy pojedziemy S5 Bydgoszcz Błonie - Szubin Jeszcze w tym roku [wideo]

Kiedy pojedziemy S5 Bydgoszcz Błonie - Szubin? Jeszcze w tym roku? [wideo]

2021-10-05, 17:50
Podczas adwentu będzie spotkanie dla młodzieży diecezji bydgoskiej

Podczas adwentu będzie spotkanie dla młodzieży diecezji bydgoskiej

2021-10-05, 15:45
Pamiętają smutek i strach w oczach pacjentów. Odznaczenia dla medyków

Pamiętają smutek i strach w oczach pacjentów. Odznaczenia dla medyków

2021-10-05, 14:46
Kryzys w neurologii, co z pacjentami po udarach Będzie spotkanie władz regionu i Torunia

Kryzys w neurologii, co z pacjentami po udarach? Będzie spotkanie władz regionu i Torunia

2021-10-05, 13:08
Skontrolowali ponad 230 autobusów przewożących dzieci. I co odkryli

Skontrolowali ponad 230 autobusów przewożących dzieci. I co odkryli?

2021-10-05, 12:12
Spółdzielnia się wycofuje. Kluby otwarte dla niezaszczepionych

Spółdzielnia się wycofuje. Kluby otwarte dla niezaszczepionych

2021-10-05, 07:51
Grożono Arkadiuszowi Myrsze. Sprawa została zgłoszona na policję

Grożono Arkadiuszowi Myrsze. Sprawa została zgłoszona na policję

2021-10-04, 20:50
Pacjenci z udarami leżą na korytarzu. Neurologia udarowa w Bizielu oblężona

Pacjenci z udarami leżą na korytarzu. Neurologia udarowa w Bizielu oblężona!

2021-10-04, 20:08
Czy Szpital Miejski w Toruniu dostanie karę za zawieszenie pracy na neurologii

Czy Szpital Miejski w Toruniu dostanie karę za zawieszenie pracy na neurologii?

2021-10-04, 19:22
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę