Szpital Biziela w Bydgoszczy czeka na decyzję rezydentów

2018-02-21, 11:48  Tatiana Adonis

Rezydenci ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy mają tydzień na podjęcie decyzji, czy na nowo podpiszą umowy umożliwiające im pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. W Kujawsko-Pomorskiem to właśnie ta placówka najbardziej odczuła protest młodych lekarzy. Z powodu wypowiedzenia przez nich klauzul opt-out, w kilku klinikach lecznica musiała ograniczyć przyjmowanie pacjentów.

W całym regionie, z prawie 120 rezydentów, którzy w ramach protestu wypowiedzieli umowy umożliwiające im pracę powyżej 48 godzin tygodniowo, ponowne jej podpisanie zadeklarowało do tej pory 40 młodych lekarzy.

Dyrektorzy szpitali liczyli na to, że efektem podpisanego porozumienia między rezydentami a ministerstwem zdrowia będzie powrót młodych lekarzy do umów umożliwiających im pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. Tymczasem w Szpitalu Biziela w Bydgoszczy, który
miał największy problem z obsadzeniem dyżurów, do tej pory tylko 8 z 65 prezydentów, którzy w ramach ogólnopolskiego protestu wypowiedzieli wcześniej klauzulę opt-out zdecydowało się na ponowne ich podpisanie. Trwają negocjacje z dyrekcją. Propozycja dotyczy m.in. innej formy zatrudnienia.

- Rozważamy zamianę zatrudnienia w formę czasu zrównoważonego, czyli rezydenci będą pracować po 12 godzin - powiedziała Wanda Korzycka - Wilińska, dyrektor Szpitala Uniwersytckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

Część młodych lekarzy zamierza podpisać umowę umożliwiającą im dłuższą pracę tylko pod pewnymi warunkami.


o czym już wcześniej komunikował bartoszowek który przewodniczył akcji protestacyjnej rezydentów w Bydgoszczy część osób powiedziała że może powrócić do klauzuli opt-out pewnymi warunkami to znaczy

- Za pracę ponad wymiar czasu, który jest zapisany w kodeksie pracy dodatek motywacyjny, oprócz dodatku za pracę ponad normę rezydenci oczekują także pakietu socjalnego - informował lekarz rezydent Bartosz Fiałek.

Projekt porozumienia trafił do dyrekcji szpitala. Nieoficjalnie wiadomo, że na dodatek motywacyjny lecznicy nie stać. Ostatecznie szefostwo Szpitala Biziela dało młodym lekarzem czasy do 1 marca. Do tego momentu mają zdecydować czy ponownie podpiszą umowę opt-out czy nie.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu z 36 prezydentów, którzy wypowiedzieli wcześniej umowy opt-out ponownie podpisali je prawie wszyscy. Nie zrobiły tego zaledwie 4 osoby.



Dwa tygodnie temu rezydenci podpisali z ministrem zdrowia porozumienie. Zakłada ono m.in. podwyżki płac.

Od 1 lipca młodzi medycy mają zarabiać do 4 tys. zł brutto lub 4,7 tys. zł, gdy rezydenci odbywają specjalizację w dziedzinach priorytetowych. Mają również wzrosnąć nakłady na ochronę zdrowia. W 2024 roku mają wynieść 6 proc. PKB.

Szpital Biziela w Bydgoszczy czeka na decyzję rezydentów

Bydgoszcz

Region

Każdy ma w sobie superbohatera. Parada na ulicach Torunia [zdjęcia]

Każdy ma w sobie superbohatera. Parada na ulicach Torunia [zdjęcia]

2019-03-27, 21:03
Prof. Roman Kotzbach bez Medalu Kazimierza Wielkiego. PiS opuszcza salę sesyjną

Prof. Roman Kotzbach bez Medalu Kazimierza Wielkiego. PiS opuszcza salę sesyjną

2019-03-27, 20:05
Leśnik i propagator aktywnej ochrony przyrody. Kandydat Zielonych do Europarlamentu

Leśnik i propagator aktywnej ochrony przyrody. Kandydat Zielonych do Europarlamentu

2019-03-27, 19:38
Poszukują zbiorowej mogiły partyzantów z oddziału Jędrusia [wideo, zdjęcia]

Poszukują zbiorowej mogiły partyzantów z oddziału "Jędrusia" [wideo, zdjęcia]

2019-03-27, 19:10
W Inowrocławiu młodzi ludzie szukali szkoły i pracy. Na targach tłumy

W Inowrocławiu młodzi ludzie szukali szkoły i pracy. Na targach tłumy

2019-03-27, 17:42
Po wypadku dwoje dzieci w szpitalu. Policja: Winny kierowca miejskiego autobusu

Po wypadku dwoje dzieci w szpitalu. Policja: Winny kierowca miejskiego autobusu

2019-03-27, 16:59
Mieszkanie Plus w Grudziądzu: powstanie ponad 100 nowych lokali

Mieszkanie Plus w Grudziądzu: powstanie ponad 100 nowych lokali

2019-03-27, 16:19
KIO uznaje pierwsze odwołanie Pesy. Hyundai ciągle bez umowy z Warszawą

KIO uznaje pierwsze odwołanie Pesy. Hyundai ciągle bez umowy z Warszawą

2019-03-27, 15:25
Nowe Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego otwarte w toruńskim ratuszu

Nowe Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego otwarte w toruńskim ratuszu

2019-03-27, 14:41
Ma powstać strona internetowa o skażeniu na terenach Zachemu

Ma powstać strona internetowa o skażeniu na terenach Zachemu

2019-03-27, 13:37
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę