Z rejsu "Katharsis II" dookoła Antarktydy

2018-01-02, 16:02  Magda Jasińska
Kolejne mile szybko znikają za rufą. Nastroje wśród załogi dalej fantastyczne. Oby tak do końca. Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl

Kolejne mile szybko znikają za rufą. Nastroje wśród załogi dalej fantastyczne. Oby tak do końca. Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl

Jest coraz chłodniej. Trudno wytrzymać na zewnątrz bez czterech warstw pod sztormiakiem. Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl

Jest coraz chłodniej. Trudno wytrzymać na zewnątrz bez czterech warstw pod sztormiakiem. Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl

Trwa już 11. doba rejsu Katharsis II, który ma w 100 dni opłynąć Antarktydę. Żeglarze płyną w systemie czterech dwuosobowych 3-godzinnych wacht.

Wigilia z bydgoszczanką - drugim oficerem jachtu Hanną Leniec na pokładzie - odbyła się zgodnie z tradycją. Witanie Nowego 2018 roku podwójne, bo w dwóch strefach czasowych.

W trakcie obecnej żeglugi kapitan Koper stara się oszczędzać jacht. Katharsis jest mocno obciążony, bo załoga musi być w pełni samowystarczalna przez najbliższe minimum 100 dni. Przed załogą jeszcze szmat drogi do przebycia po bardzo zdradliwych wodach. Jest coraz chłodniej. Trudno wytrzymać na zewnątrz bez czterech warstw pod sztormiakiem. Na szczęście pod pokładem można się ogrzać, czekają gorące płyny i pyszny obiad przygotowywany codziennie przez kolejną wachtę. Nastroje wśród załogi są dalej fantastyczne. Oby tak do końca.

Wiadomość o chorobie i rozpoczęcie leczenia we wczesnym momencie (znakomicie zwiększając szanse na wyleczenie) - stały się możliwe właśnie dzięki przygotowaniom do rejsu, kiedy wszyscy członkowie załogi - decyzją kapitana Mariusza Kopera - zostali poproszeni o dokładne przebadanie. Tematem przesłania Hanny - adresowanego przede wszystkim do młodych żeglarek, ale nie tylko - jest dokumentacja zmagań z rakiem piersi i walka o powrót do zdrowia i do pełni życia.

Po południu główna owiewka kabiny została naprawiona i powróciła na swoje miejsce. Bez ochrony przed mroźnym wiatrem trudno było by funkcjonować. Zabezpieczono również ciężko pracujący dodatkowy elastyczny zbiornik awaryjny na dziobie przed groźbą uszkodzenia przez przelewające się fale. Kolejne nadchodzące sztormy zweryfikują skuteczność obecnych napraw.

Kolejne mile szybko znikają za rufą. Poza pierwszym dniem ze słabym wiatrem, teraz jacht przepływa około 200 mil na dobę. Mniejszy dystans był jeszcze 26 grudnia, kiedy wiatr zelżał po sztormie, a jacht dodatkowo zmagał się z silnym przeciwnym nurtem o prędkości koło 3 węzły (ok. 6 km/h). W ten sposób z załogą Katharsis II żegnał się słynny prąd morski - Agulhas, wytwarzając zawirowania nawet kilkaset mil od lądu.

Trwa już 11. doba rejsu Katharsis II - relacja kapitana Mariusza Kopera i Hanny Leniec nagrywana w Sylwestra specjalnie dla słuchaczy Polskiego Radia PiK (Popołudnie z nami)

Region

Zła Wieś, ale kraina piękna A zwierzęta najcudniejsze [zdjęcia, wideo]

Zła Wieś, ale kraina piękna! A zwierzęta najcudniejsze! [zdjęcia, wideo]

2021-08-20, 19:24
Dojechali w ramach wakacyjnego konkursu aż do Betlejem... na Kociewiu [zdjęcia]

Dojechali w ramach wakacyjnego konkursu aż do Betlejem... na Kociewiu! [zdjęcia]

2021-08-20, 15:45
Sądownictwo wymaga reformy - mówił premier Morawiecki w Rozmowie dnia

„Sądownictwo wymaga reformy” - mówił premier Morawiecki w „Rozmowie dnia”

2021-08-20, 14:41
1 procent z regionu: ok. 9 mln zł dla Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą

1 procent z regionu: ok. 9 mln zł dla Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą"

2021-08-20, 14:00
Z Sicienka do Bydgoszczy: Radosław Kempinski będzie drugim wicewojewodą

Z Sicienka do Bydgoszczy: Radosław Kempinski będzie drugim wicewojewodą

2021-08-20, 13:15
Co dalej ze stopniem wodnym w Siarzewie Decyzja środowiskowa uchylona [wideo]

Co dalej ze stopniem wodnym w Siarzewie? Decyzja środowiskowa uchylona [wideo]

2021-08-20, 12:40
Znaleziony na terenie gminy Jeżewo jenot nie miał wścieklizny

Znaleziony na terenie gminy Jeżewo jenot nie miał wścieklizny

2021-08-20, 09:54
Państwo Wanda i Piotr Bogorodziowie z Torunia obchodzili 70. rocznicę ślubu

Państwo Wanda i Piotr Bogorodziowie z Torunia obchodzili 70. rocznicę ślubu

2021-08-20, 09:10
Na dziesięć krów zawalił się strop obory. Zwierzętom nic się nie stało [zdjęcia]

Na dziesięć krów zawalił się strop obory. Zwierzętom nic się nie stało [zdjęcia]

2021-08-20, 06:40
Kierowca forda wiózł 680 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy [wideo]

Kierowca forda wiózł 680 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy [wideo]

2021-08-19, 21:30
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę