Z rejsu "Katharsis II" dookoła Antarktydy

2018-01-02, 16:02  Magda Jasińska
Kolejne mile szybko znikają za rufą. Nastroje wśród załogi dalej fantastyczne. Oby tak do końca. Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl

Kolejne mile szybko znikają za rufą. Nastroje wśród załogi dalej fantastyczne. Oby tak do końca. Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl

Jest coraz chłodniej. Trudno wytrzymać na zewnątrz bez czterech warstw pod sztormiakiem. Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl

Jest coraz chłodniej. Trudno wytrzymać na zewnątrz bez czterech warstw pod sztormiakiem. Fot. Wyprawa Antarcic Circle 60 S.pl

Trwa już 11. doba rejsu Katharsis II, który ma w 100 dni opłynąć Antarktydę. Żeglarze płyną w systemie czterech dwuosobowych 3-godzinnych wacht.

Wigilia z bydgoszczanką - drugim oficerem jachtu Hanną Leniec na pokładzie - odbyła się zgodnie z tradycją. Witanie Nowego 2018 roku podwójne, bo w dwóch strefach czasowych.

W trakcie obecnej żeglugi kapitan Koper stara się oszczędzać jacht. Katharsis jest mocno obciążony, bo załoga musi być w pełni samowystarczalna przez najbliższe minimum 100 dni. Przed załogą jeszcze szmat drogi do przebycia po bardzo zdradliwych wodach. Jest coraz chłodniej. Trudno wytrzymać na zewnątrz bez czterech warstw pod sztormiakiem. Na szczęście pod pokładem można się ogrzać, czekają gorące płyny i pyszny obiad przygotowywany codziennie przez kolejną wachtę. Nastroje wśród załogi są dalej fantastyczne. Oby tak do końca.

Wiadomość o chorobie i rozpoczęcie leczenia we wczesnym momencie (znakomicie zwiększając szanse na wyleczenie) - stały się możliwe właśnie dzięki przygotowaniom do rejsu, kiedy wszyscy członkowie załogi - decyzją kapitana Mariusza Kopera - zostali poproszeni o dokładne przebadanie. Tematem przesłania Hanny - adresowanego przede wszystkim do młodych żeglarek, ale nie tylko - jest dokumentacja zmagań z rakiem piersi i walka o powrót do zdrowia i do pełni życia.

Po południu główna owiewka kabiny została naprawiona i powróciła na swoje miejsce. Bez ochrony przed mroźnym wiatrem trudno było by funkcjonować. Zabezpieczono również ciężko pracujący dodatkowy elastyczny zbiornik awaryjny na dziobie przed groźbą uszkodzenia przez przelewające się fale. Kolejne nadchodzące sztormy zweryfikują skuteczność obecnych napraw.

Kolejne mile szybko znikają za rufą. Poza pierwszym dniem ze słabym wiatrem, teraz jacht przepływa około 200 mil na dobę. Mniejszy dystans był jeszcze 26 grudnia, kiedy wiatr zelżał po sztormie, a jacht dodatkowo zmagał się z silnym przeciwnym nurtem o prędkości koło 3 węzły (ok. 6 km/h). W ten sposób z załogą Katharsis II żegnał się słynny prąd morski - Agulhas, wytwarzając zawirowania nawet kilkaset mil od lądu.

Trwa już 11. doba rejsu Katharsis II - relacja kapitana Mariusza Kopera i Hanny Leniec nagrywana w Sylwestra specjalnie dla słuchaczy Polskiego Radia PiK (Popołudnie z nami)

Region

Śmiertelny wypadek drogowy we wsi Obkas, w powiecie sępoleńskim [zdjęcia]

Śmiertelny wypadek drogowy we wsi Obkas, w powiecie sępoleńskim [zdjęcia]

2021-10-06, 09:56
PKP popiera pomysł, by patronem Dworca Głównego w Bydgoszczy został Marian Rejewski

PKP popiera pomysł, by patronem Dworca Głównego w Bydgoszczy został Marian Rejewski!

2021-10-06, 09:48
W samym centrum Bydgoszczy - targi pracy dla osób niepełnosprawnych

W samym centrum Bydgoszczy - targi pracy dla osób niepełnosprawnych

2021-10-06, 08:59
Tramwaj będzie kursował na Osiedle JAR. Ważna inwestycja w Toruniu

Tramwaj będzie kursował na Osiedle JAR. Ważna inwestycja w Toruniu

2021-10-06, 07:58
Bydgoszcz jak z piosenki Ireny Santor. Potwierdza to ogólnopolski ranking [wideo]

Bydgoszcz jak z piosenki Ireny Santor. Potwierdza to ogólnopolski ranking [wideo]

2021-10-06, 06:55
W Aleksandrowie Kujawskim jest porozumienie. Ratownicy wrócili do karetek

W Aleksandrowie Kujawskim jest porozumienie. Ratownicy wrócili do karetek

2021-10-05, 21:03
Seniorzy z Włocławka także z opaskami życia. Wystarczy przycisnąć by wezwać pomoc

Seniorzy z Włocławka także z opaskami życia. Wystarczy przycisnąć by wezwać pomoc

2021-10-05, 19:52
Kiedy pojedziemy S5 Bydgoszcz Błonie - Szubin Jeszcze w tym roku [wideo]

Kiedy pojedziemy S5 Bydgoszcz Błonie - Szubin? Jeszcze w tym roku? [wideo]

2021-10-05, 17:50
Podczas adwentu będzie spotkanie dla młodzieży diecezji bydgoskiej

Podczas adwentu będzie spotkanie dla młodzieży diecezji bydgoskiej

2021-10-05, 15:45
Pamiętają smutek i strach w oczach pacjentów. Odznaczenia dla medyków

Pamiętają smutek i strach w oczach pacjentów. Odznaczenia dla medyków

2021-10-05, 14:46
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę