Pożar hali we Włocławku ugaszony. Jest wstępna przyczyna [aktualizacja] [relacja, wideo, zdjęcia]

2026-06-22, 08:17  Agnieszka Marszał/KB, BN
Ogień pojawił się w hali jednego z zakładów na ulicy Barskiej we Włocławku/fot. OSP KSRG Bogucin

Ogień pojawił się w hali jednego z zakładów na ulicy Barskiej we Włocławku/fot. OSP KSRG Bogucin

Zapalenie się palnych oparów z żywic i rozpuszczalników składowanych w hali magazynowej to wstępna przyczyna pożaru hali firmy Chemikor, który wybuchł w poniedziałek rano we Włocławku - przekazał PR PiK oficer prasowy włocławskich strażaków Mariusz Bladoszewski.

Miało do tego dojść na skutek bodźca energetycznego. Dokładną przyczynę pożaru ustalił biegły sądowy z zakresu pożarnictwa.

Firma Chemikor, której magazyn zajął się ogniem, poinformowała w wydanym oświadczeniu o opanowaniu sytuacji pożarowej przez służby. - Trwa zabezpieczanie miejsca zdarzenia oraz wyjaśnianie okoliczności jego powstania przez właściwe służby - przekazał właściciel firmy Marian Kalociński.

Trwają działania mające na celu jak najszybsze przywrócenie funkcjonowania firmy Chemikor - czytamy w oświadczeniu. - Jesteśmy w trakcie wdrażania działań organizacyjnych mających na celu zapewnienie ciągłości obsługi klientów - dodał Marian Kalociński.

Nie ma zagrożenia dla mieszkańców

- Nie ma zagrożenia dla mieszkańców po pożarze we włocławskim zakładzie chemicznym - informuje z kolei włocławski ratusz. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził pomiary jakości powietrza po porannym pożarze w hali przy ul. Barskiej we Włocławku.

Przypomnijmy: ogień pojawił się w hali zakładu chemicznego w poniedziałek około godz. 7:00. Na początku do akcji skierowano 22 zastępy strażaków, później było ich aż 30. Ewakuowano 60 osób z pobliskiego szpitala - połowa to pacjenci.

- Okazało się, że pożarem objęty jest cały budynek magazynowy, w którym składowane były żywice i rozpuszczalniki - relacjonował dla PR PiK Mariusz Bladoszewski, oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP we Włocławku. - Ze względu na duże obciążenie ogniowe, pożar bardzo szybko się rozprzestrzenił i był bardzo trudny do opanowania. Całe szczęście nikomu nic się nie stało. Trzy osoby z zakładu ewakuowały się jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej. My ewakuowaliśmy pobliski szpital niepubliczny. Wyprowadziliśmy 32 osoby z personelu oraz 30 pacjentów, którzy byli na rehabilitacji lub mieli zaplanowane zabiegi.


Pełna treść oświadczenia firmy Chemikor poniżej:

Szanowni Państwo,
informujemy, że w dniu 22.06.2026 doszło do pożaru magazynu firmy Chemikor.

Dzięki sprawnej akcji służb ratunkowych sytuacja została opanowana. Obecnie trwa zabezpieczanie miejsca zdarzenia oraz wyjaśnianie okoliczności jego powstania przez właściwe służby. Na tym etapie nie jest możliwe wskazanie przyczyn zdarzenia.

Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo naszych pracowników, klientów oraz partnerów biznesowych. Dokładamy wszelkich starań, aby zminimalizować skutki zaistniałej sytuacji i jak najszybciej przywrócić pełną działalność operacyjną firmy.

Jesteśmy w trakcie wdrażania działań organizacyjnych mających na celu zapewnienie ciągłości obsługi klientów. W przypadku ewentualnych utrudnień będziemy informować Państwa na bieżąco za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz kanałów komunikacji firmy.

Dziękujemy za okazane wsparcie, wyrozumiałość i liczne słowa otuchy. Będziemy na bieżąco przekazywać kolejne informacje dotyczące sytuacji.

Z poważaniem
Właściciel firmy Marian Kalociński

  • W hali zmagazynowane było 5 ton żywicy epoksydowej i 800 kg rozpuszczalnika.
  • Obecnie trwa dogaszanie pożaru, które może potrwać jeszcze wiele godzin.
  • Ważna informacja dla kierowców: ulica Barska jest już przejezdna, na trasy wróciły autobusy MPK.
  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził pomiary jakości powietrza. Wyniki badań nie wykazały obecności szkodliwych substancji w powietrzu. Mieszkańcy mogą bezpiecznie przebywać na zewnątrz oraz otwierać okna w swoich domach i mieszkaniach - czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Miasta.

Relacja Agnieszki Marszał

Ogień pojawił się w hali jednego z zakładów na ulicy Barskiej we Włocławku (wideo: nadesłane)

Włocławek

Region

Zaparkowała w sklepie spożywczym w Radziejowie. 60-latka wykonała niefortunny manewr [zdjęcia]

Zaparkowała w sklepie spożywczym w Radziejowie. 60-latka wykonała niefortunny manewr [zdjęcia]

2026-05-05, 12:50
Pijany kierowca wozu bojowego przyjechał gasić pożar. Miał promil alkoholu we krwi

Pijany kierowca wozu bojowego przyjechał gasić pożar. Miał promil alkoholu we krwi

2026-05-05, 12:07
Groził czterem kobietom nożem, jedną z nich ranił. 42-latek usłyszał zarzuty i został aresztowany

Groził czterem kobietom nożem, jedną z nich ranił. 42-latek usłyszał zarzuty i został aresztowany

2026-05-05, 11:18
NIE dla alkoholu w ciąży - apelują specjaliści Każda dawka jest szkodliwa

NIE dla alkoholu w ciąży - apelują specjaliści! „Każda dawka jest szkodliwa”

2026-05-05, 10:23
Matura z matematyki w I LO w Bydgoszczy opóźniona. Przez maila z groźbami

Matura z matematyki w I LO w Bydgoszczy opóźniona. Przez maila z groźbami

2026-05-05, 09:16
Marta Młynarczyk: Osoby z niepełnosprawnościami zmagają się z problemami zwłaszcza w pracy [Rozmowa Dnia]

Marta Młynarczyk: Osoby z niepełnosprawnościami zmagają się z problemami zwłaszcza w pracy [Rozmowa Dnia]

2026-05-05, 09:04
Skarb Państwa mógł stracić nawet 640 milionów złotych. Grupa przestępcza działała m.in. w naszym regionie

Skarb Państwa mógł stracić nawet 640 milionów złotych. Grupa przestępcza działała m.in. w naszym regionie

2026-05-05, 08:41
Donald Tusk: W piątek podpisanie umowy SAFE. Skorzystają firmy z regionu

Donald Tusk: W piątek podpisanie umowy SAFE. Skorzystają firmy z regionu

2026-05-05, 08:09
Pił alkohol za kierownicą, ale nigdzie nie jechał. Co zrobi włocławski sąd

Pił alkohol za kierownicą, ale nigdzie nie jechał. Co zrobi włocławski sąd?

2026-05-05, 07:10
Ulica Obi-Wana Kenobiego istnieje w miejscowości Grabowiec pod Toruniem. Tabliczka wielokrotnie ginęła

Ulica Obi-Wana Kenobiego istnieje w miejscowości Grabowiec pod Toruniem. Tabliczka wielokrotnie ginęła

2026-05-04, 20:16
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę