Cztery województwa chcą budowy drogi S15. Apel w tej sprawie samorządowcy podpisali w Toruniu

2026-03-09, 21:40  Michał Zaręba/DW
Marszałkowie czterech województw podpisali w Toruniu apel do rządu w sprawie budowy drogi ekspresowej S15 - z Olsztyna do Opola/Fot. Michał Zaręba

Marszałkowie czterech województw podpisali w Toruniu apel do rządu w sprawie budowy drogi ekspresowej S15 - z Olsztyna do Opola/Fot. Michał Zaręba

Według koncepcji droga z Olsztyna do Opola w naszym regionie ma przebiegać między innymi przez Brodnicę, Toruń oraz Inowrocław.

Liczy 470 kilometrów i łączy 80 gmin. Marszałkowie czterech województw podpisali w Toruniu apel do rządu w sprawie budowy drogi ekspresowej S15 - z Olsztyna do Opola (wiodącej między innymi przez nasz region).

- To potężny projekt, który na pewno otwiera możliwości rozwoju małych, mniejszych i średnich ośrodków. W samych gminach, przez które przebiega, mieszka obecnie półtora miliona osób - argumentuje marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki.

- To ważna dla nas trasa - przyznaje Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Łączy nas m.in. z województwem kujawsko-pomorskim, z którym mamy przyjemność współpracować w różnych obszarach - dodaje.

Samorządowcy przekonują, że inwestycja sprawi, że duże miasta staną otworem przed mieszkańcami wielu miejscowości.

- Konin, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, a więc ważne ośrodki, które mają określone znaczenie gospodarcze - wymienia Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Szymon Ogłaza, marszałek województwa opolskiego uważa, że potrzebne jest połączenie północ-południe.

- Jeszcze kilka lat temu nie myśleliśmy o obronnym znaczeniu dróg - zauważa Adam Stańczyk, dyrektor Departamentu Planowania Rozwoju i Współpracy Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - Natomiast S15 wyznaczona jest we wschodniej flance NATO, w regionie szczególnie ważnym. Będzie to kolejna droga, która zapewni lepszą dostępność północno-wschodniej Polski - dodaje.

Było to kolejne spotkanie w sprawie wpisania inwestycji do planów krajowych. W konferencji wzięli też udział parlamentarzyści i samorządowcy. Zabrakło przedstawiciela ministerstwa infrastruktury.
Relacja Michała Zaręby - poniżej.

Relacja Michała Zaręby

Toruń

Region

Trwa proces w sprawie śmierci Olka z Grudziądza. Miała zeznawać jego mama, zrezygnowała

Trwa proces w sprawie śmierci Olka z Grudziądza. Miała zeznawać jego mama, zrezygnowała

2026-06-17, 11:02
Mieszkańcy gminy Raciążek wybiorą nowego wójta. 26 lipca pójdą do urn

Mieszkańcy gminy Raciążek wybiorą nowego wójta. 26 lipca pójdą do urn

2026-06-17, 10:06
Pracownicy ZUS odeszli od swoich biurek - także w regionie. Trwa strajk ostrzegawczy

Pracownicy ZUS odeszli od swoich biurek - także w regionie. Trwa strajk ostrzegawczy

2026-06-17, 09:09
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Miasta takie jak Grudziądz potrzebują parasola inwestycyjnego [Rozmowa Dnia]

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Miasta takie jak Grudziądz potrzebują parasola inwestycyjnego [„Rozmowa Dnia”]

2026-06-17, 08:57
Potrącenie seniorki na DK 15. Policjanci mówią, że wtargnęła na jezdnię

Potrącenie seniorki na DK 15. Policjanci mówią, że wtargnęła na jezdnię

2026-06-17, 08:34
Białostoccy śledczy zatrzymali w Bydgoszczy 11 osób. Zarzut: handel narkotykami [zdjęcia, wideo]

Białostoccy śledczy zatrzymali w Bydgoszczy 11 osób. Zarzut: handel narkotykami [zdjęcia, wideo]

2026-06-17, 08:05
Ochrona ludności w świetle współczesnych zagrożeń - rozmawiali o tym ratownicy w Inowrocławiu [zdjęcia]

„Ochrona ludności w świetle współczesnych zagrożeń” - rozmawiali o tym ratownicy w Inowrocławiu [zdjęcia]

2026-06-17, 07:09
Rezerwat przyrody Dęby Węgrzynowskie otwarto w gminie Strzelno, niedaleko Inowrocławia [zdjęcia]

Rezerwat przyrody „Dęby Węgrzynowskie" otwarto w gminie Strzelno, niedaleko Inowrocławia [zdjęcia]

2026-06-16, 21:03
Konflikt między rodzicami i dyrektorem szkoły w Łochowie. Posypały się skargi

Konflikt między rodzicami i dyrektorem szkoły w Łochowie. Posypały się skargi

2026-06-16, 20:26
W Bydgoszczy promocja zdolnych i pracowitych. 130 uczniów i 108 nauczycieli zostało nagrodzonych

W Bydgoszczy promocja zdolnych i pracowitych. 130 uczniów i 108 nauczycieli zostało nagrodzonych

2026-06-16, 18:37
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę