Nie wylewaj, oddaj do recyklingu! W regionie stanie wkrótce pierwszy Olejomat [zdjęcia]

2025-11-12, 17:45  Marcin Glapiak/Redakcja
W Inowrocławiu niebawem stanie pierwszy w województwie Olejomat. Mieszkańcy miasta będą mogli wlać do niego zużyty olej kuchenny, za co przewidziane są nagrody/fot. Miasto Inowrocław/Facebook

W Inowrocławiu niebawem stanie pierwszy w województwie Olejomat. Mieszkańcy miasta będą mogli wlać do niego zużyty olej kuchenny, za co przewidziane są nagrody/fot. Miasto Inowrocław/Facebook

W Inowrocławiu niebawem stanie pierwszy w województwie Olejomat. Mieszkańcy miasta będą mogli wlać do niego zużyty olej kuchenny, za co przewidziane są nagrody. Wspomniany olej zostanie później poddany recyklingowi.

- Każdy uczestnik naszego projektu, który będzie zbierał zużyty olej spożywczy po smażeniu, ale także po rybach, po suszonych pomidorach, a następnie przynosi go do olejomatu otrzymuje punkty. Te punkty zamieniamy później na nagrodę. Nagrody to także są proekologiczne gadżety - sadzonki drzew, czy właśnie jakieś gadżety ekologiczne.

- Zużyty olej kuchenny ma bardzo szeroką paletę ponownego zastosowania. Jego dalsze wykorzystanie wyznaczają parametry chemiczne, więc po analizie, po sprawdzeniu składu chemicznego tego odpadu, możemy zdecydować, gdzie należy go skierować. Najczęściej są to biopaliwa - mówili Damian Michalak i Paweł Retmaniak z firmy MK OIL prowadzącej projekt.

W ramach programu, w inowrocławskich szkołach i Uniwersytetach Trzeciego Wieku zostaną przeprowadzone edukacyjne zajęcia ekologiczne. Inowrocławski Olejomat ma być postawiony w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wtedy też zaprezentowane zostaną szczegóły całego projektu. Dodajmy, że w Polsce znajduje się obecnie niespełna 100 takich urządzeń.

Relacja Marcina Glapiaka

Inowrocław

Region

Samochód uderzył w drzewo pod Chełmnem. 41-latka trafiła do szpitala

Samochód uderzył w drzewo pod Chełmnem. 41-latka trafiła do szpitala

2025-07-08, 13:21
Skręcił z pasa do jazdy prosto. Kierowca uchwycony kamerką w Bydgoszczy [wideo]

Skręcił z pasa do jazdy prosto. Kierowca uchwycony kamerką w Bydgoszczy [wideo]

2025-07-08, 12:43
Suche konary nadal przy dw 272. Kierowcy się skarżą, bo nic się nie zmieniło

Suche konary nadal przy dw 272. Kierowcy się skarżą, bo nic się nie zmieniło

2025-07-08, 12:09
Policjanci z regionu na granicy polsko-niemieckiej. Będą wspierać kontrole

Policjanci z regionu na granicy polsko-niemieckiej. Będą wspierać kontrole

2025-07-08, 11:01
Piękna przyroda i ślady historii. Puszcza Bydgoska w naszym wakacyjnym przewodniku [zdjęcia]

Piękna przyroda i ślady historii. Puszcza Bydgoska w naszym wakacyjnym przewodniku [zdjęcia]

2025-07-08, 09:11
Co z nieprzyjemnymi zapachami w Inowrocławiu Miejskie wodociągi już zmieniły procedury

Co z nieprzyjemnymi zapachami w Inowrocławiu? Miejskie wodociągi już zmieniły procedury

2025-07-08, 08:32
Niedziałający wyświetlacz na pociągu Latarnik wprowadził zamieszanie. Arriva deklaruje poprawę

Niedziałający wyświetlacz na pociągu „Latarnik” wprowadził zamieszanie. Arriva deklaruje poprawę

2025-07-08, 07:44
Mandat Patryka Kaźmierczaka będzie wygaszony Działacze PiS z Inowrocławia złożą wniosek

Mandat Patryka Kaźmierczaka będzie wygaszony? Działacze PiS z Inowrocławia złożą wniosek

2025-07-07, 21:27
Wypadek 15-latków na hulajnodze elektrycznej w Świeciu. Jednego z nich zabrał śmigłowiec LPR

Wypadek 15-latków na hulajnodze elektrycznej w Świeciu. Jednego z nich zabrał śmigłowiec LPR

2025-07-07, 20:49
Kolejny etap Trasy Średnicowej coraz bliżej Władze Torunia i Złejwsi Wielkiej podpisały list intencyjny

Kolejny etap Trasy Średnicowej coraz bliżej! Władze Torunia i Złejwsi Wielkiej podpisały list intencyjny

2025-07-07, 20:07
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę