80 lat temu polscy żołnierze wbili słup graniczny nad Odrą. Uroczystość we Włocławku

2025-02-28, 20:14  Marek Ledwosiński/Redakcja
Uroczystość w rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą/fot. Włocławek, Facebook

Uroczystość w rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą/fot. Włocławek, Facebook

Emerytowani włocławscy saperzy uczcili 80. rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą. Został wbity w ziemię, nim jeszcze oficjalnie ustalono granicę, a następnego dnia – zniszczony przez niemiecką artylerię.

W wiosce Czelin nad Odrą w lutym 1945 roku słup graniczny wkopali żołnierze 6. Warszawskiego Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego. Samodzielny batalion został podniesiony do rangi pułku i tuż po wojnie osadzony we Włocławku. Jednostka stacjonowała w mieście przez kilkadziesiąt lat.

Rocznicowa uroczystość odbyła się na terenie dawnych koszar, przy pomniku Sapera Polskiego. Emerytowani saperzy stawili się wraz z dawnym dowódcą, byłym prezydentem Włocławka, pułkownikiem doktorem Ryszardem Chodynickim. - Co prawda jednostki inżynieryjnej nie ma już we Włocławku, ale te tradycje są kultywowane, są nawet szkoły podstawowe noszące imię Bohaterów Wojsk Inżynieryjnych, natomiast nam pozostały te spotkania w środowiskach szkolnych, gdzie się kształtuje młodzież i mówi o tym, żeby nie zapominała o tych tradycjach wojskowych – bo przecież my nie będziemy tutaj na stałe - powiedział.

W uroczystości wzięły udział delegacje Wojska Polskiego, policji, straży miejskiej, poczty sztandarowe szkół. Obecna była wiceprezydent Włocławka Monika Jabłońska.

Sam historyczny słup graniczny został już następnego dnia po wkopaniu zniszczony przez niemiecką artylerię. Po wojnie jego szczątki, wraz z listem w butelce zakopanym przez żołnierzy, trafił do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie do dziś prezentowany jest na ekspozycji stałej.

Relacja Marka Ledwosińskiego

Włocławek

Region

Tradycyjne okienko kasowe to już przeszłość. Tucholski urząd wprowadził opłatomat [wideo]

Tradycyjne okienko kasowe to już przeszłość. Tucholski urząd wprowadził opłatomat [wideo]

2024-08-13, 18:00
Polska kupi 96 śmigłowców Apache. Wicepremier podpisał umowę w Inowrocławiu [zdjęcia]

Polska kupi 96 śmigłowców Apache. Wicepremier podpisał umowę w Inowrocławiu [zdjęcia]

2024-08-13, 15:44
Drugi obiekt z regionu na liście UNESCO Jest wniosek do Ministerstwa Kultury

Drugi obiekt z regionu na liście UNESCO? Jest wniosek do Ministerstwa Kultury

2024-08-13, 14:41
Wyprzedzał na DK 80 mimo zakazu. Zarejestrowała to kamera innego kierowcy [wideo]

Wyprzedzał na DK 80 mimo zakazu. Zarejestrowała to kamera innego kierowcy [wideo]

2024-08-13, 13:47
New Delhi w szpitalu w Inowrocławiu. Zakażonych mniej, ale dwa oddziały są zamknięte

New Delhi w szpitalu w Inowrocławiu. Zakażonych mniej, ale dwa oddziały są zamknięte

2024-08-13, 12:37
Ośmiolatek z Grudziądza w śpiączce po wypadku w czasie kolonii. Kuratorium zabiera głos

Ośmiolatek z Grudziądza w śpiączce po wypadku w czasie kolonii. Kuratorium zabiera głos

2024-08-13, 12:04
Nie ma bardziej zaawansowanego śmigłowca. Dziś podpisanie umowy na zakup maszyn Apache

„Nie ma bardziej zaawansowanego śmigłowca”. Dziś podpisanie umowy na zakup maszyn Apache

2024-08-13, 09:56
Andrzej Arndt: Nie ma pracowników, Bydgoszczy grozi paraliż autobusów i tramwajów [Rozmowa Dnia]

Andrzej Arndt: Nie ma pracowników, Bydgoszczy grozi paraliż autobusów i tramwajów [Rozmowa Dnia]

2024-08-13, 09:04
Korki w Nowej Wsi Wielkiej pójdą w zapomnienie Obwodnica coraz bliżej

Korki w Nowej Wsi Wielkiej pójdą w zapomnienie? Obwodnica coraz bliżej

2024-08-13, 08:31
Woreczki zawsze pod ręką Toruń uruchomił kampanię, która zwraca uwagę na sprzątanie po psach

Woreczki zawsze pod ręką! Toruń uruchomił kampanię, która zwraca uwagę na sprzątanie po psach

2024-08-13, 07:48
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę