Temat jak gorący kartofel! Nielegalne stoisko na toruńskim rynku? Są różne opinie

2024-06-26, 21:00  Michał Zaręba/Redakcja
Od kilku tygodni mimo sprzeciwu toruńskich urzędników na Rynku Staromiejskim pojawia się stoisko oferujące watę cukrową i smażone ziemniaki/fot. Michał Zaręba

Od kilku tygodni mimo sprzeciwu toruńskich urzędników na Rynku Staromiejskim pojawia się stoisko oferujące watę cukrową i smażone ziemniaki/fot. Michał Zaręba

Od kilku tygodni mimo sprzeciwu toruńskich urzędników na Rynku Staromiejskim pojawia się stoisko oferujące watę cukrową i smażone ziemniaki. Miasto uważa, że mężczyzna prowadzi handel bez zezwolenia i nalicza właścicielowi kary.

- Sprawa została zgłoszona do prokuratury i urzędu skarbowego - przekazała PR PiK Paula Gałązka z toruńskiego ratusza. Dodaje, że właściciel stoiska nie posiada żadnych pozwoleń: ani na zajęcie terenu dróg wewnętrznych pod stoisko, ani pozwolenia na handel. Za bezumowne zajęcie terenu dróg wewnętrznych Biuro Toruńskiego Centrum Miasta nalicza karę w wysokości 10-krotności stawki podstawowej czynszu obowiązującej w dniu naliczenia.
- Mimo wielokrotnych wezwań do zaprzestania tej niezgodnej z prawem miejscowym działalności, właściciel nadal decyduje się na wprowadzanie do obiegu różnego typu produktów spożywczych - mówi Gałązka.

Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy informuje, że pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej 21 czerwca przeprowadzili kontrolę w ruchomym punkcie na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

- Odnotowali następujące nieprawidłowości: niewłaściwe warunki przechowywania umytych ziemniaków, brak orzeczeń lekarskich do celów sanitarno-epidemiologicznych osób obsługujących stoisko. Właściciel przyjął mandat (...).

Właściciel punktu i jednocześnie prezes fundacji „Pod wielkim dachem nieba" nie zgodził się na nagranie rozmowy. Twierdzi, że jest to zbiórka publiczna, a nie sprzedaż, dlatego nie musi pytać urzędu o zgodę. Wyjaśnia, że ziemniak jest podziękowaniem za datek wrzucany do puszki, a zebrane pieniądze przekazuje na cele charytatywne.

Według naszych ustaleń fundacja w podobny sposób prowadzi działalność w innych miastach. Do tego tematu wróciliśmy w popołudniowym reportażu po 16.30. Materiał Michała Zaręby jest: TUTAJ

Relacja Michała Zaręby

Region

Samolot szkoleniowy rozbił się na polu niedaleko Chełmna. Dwie osoby są ranne [zdjęcia]

Samolot szkoleniowy rozbił się na polu niedaleko Chełmna. Dwie osoby są ranne [zdjęcia]

2024-12-08, 11:12
Pod górkę z historią. Rodzice proszą o miejsce do zjeżdżania na sankach. Ratusz mówi nie

Pod górkę z historią. Rodzice proszą o miejsce do zjeżdżania na sankach. Ratusz mówi „nie"

2024-12-08, 10:42
Lodołamacze rozpoczęły dyżur na Wiśle. Mają dbać o rzekę od Płocka do Włocławka

Lodołamacze rozpoczęły dyżur na Wiśle. Mają dbać o rzekę od Płocka do Włocławka

2024-12-08, 09:35
Szpital Biziela zaprosił na rozmowę o otyłości. To walka na kilku frontach naraz

Szpital Biziela zaprosił na rozmowę o otyłości. To walka na kilku frontach naraz!

2024-12-08, 08:00
W czapce kolejarza nadawali komunikaty. To dopiero odjazd Stacja Mikołajki w Bydgoszczy

W czapce kolejarza nadawali komunikaty. To dopiero odjazd! Stacja Mikołajki w Bydgoszczy

2024-12-07, 21:39
MON pyta firmy transportowe - także z regionu - o liczbę pojazdów, garaży. Na wypadek wojny

MON pyta firmy transportowe - także z regionu - o liczbę pojazdów, garaży. Na wypadek wojny?

2024-12-07, 20:35
Jeżdżą na wózkach, a zdobyli Śnieżkę. Na bydgoskiej uczelni o łamaniu barier

Jeżdżą na wózkach, a zdobyli Śnieżkę. Na bydgoskiej uczelni o łamaniu barier

2024-12-07, 19:16
Tych Mikołajów było widać i słychać z daleka Świąteczna Wataha motocyklistów [wideo, zdjęcia]

Tych Mikołajów było widać i słychać z daleka! Świąteczna „Wataha" motocyklistów [wideo, zdjęcia]

2024-12-07, 17:42
Pożar szopy w Obudnie. Jedna osoba zabrana do szpitala z poparzeniami

Pożar szopy w Obudnie. Jedna osoba zabrana do szpitala z poparzeniami

2024-12-07, 15:28
Kije samo...bijące rekordy W każdą sobotę odbywa się Parkrun Toruń. Czy wieje, czy leje [wideo]

Kije samo...bijące rekordy! W każdą sobotę odbywa się Parkrun Toruń. Czy wieje, czy leje [wideo]

2024-12-07, 15:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę