O tym się mówi...

29 lutego 2024

2024-02-29
Czy budowa nowej drogi pomniejszy ponad półwieczne targowisko w Toruniu? Fot. Michał ZarębaO godz. 16:30 / Czy istniejące ponad pół wieku targowisko przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu zostanie zmniejszone? Kupcy obawiają się, że budowa nowej drogi zabierze miejsce dla części stoisk. Zniknąć ma także „dziki parking” dla klientów. Czy obawy są uzasadnione? Próba odpowiedzi w reportażu Michała Zaręby pt. „Droga przez targowisko”, do którego wysłuchania zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - 29 lutego 2024 - reportaż pt. „Droga przez targowisko”

28 lutego 2024

2024-02-28
Zabytkowye obiekty przy ul. Nakielskiej w Bydgoszczy liczą na drugie życie. Fot. Michał SłobodzianO godz. 16:30 / „Liczyliśmy, że będą tętnić życiem, na razie stoją puste i niszczeją” - mówią przedstawiciele bydgoskiej Rady Osiedla Wilczak - Jary, którzy pytają o przyszłość zabytkowych obiektów ulokowanych na terenie dawnej Fabryki Obrabiarek do Drewna. Na terenie przy ulicy Nakielskiej w Bydgoszczy ma powstać osiedle bloków. Inwestor zobowiązał się także do zaadaptowania zabytkowej willi Blumwego i hali produkcyjnej. Na razie w tym miejscu nic się nie dzieje. Mieszkańcy obawiają się o stan budynków, które są świadectwem przemysłowego rozwoju miasta. Co dzieje się z budynkami? Czy są zabezpieczone? Jaką mogą pełnić funkcję? Między innymi o tym w reportażu Michała Słobodziana pt. „W oczekiwaniu na drugie życie”.
Polskie Radio PiK - 28 lutego 2024 - reportaż pt. „W oczekiwaniu na drugie życie”

27 lutego 2024

2024-02-27
Pan Marcin Skalski z Zielonki. Fot. Żaneta Walentyn/arch. PR PiKO godz. 16:30 / Od kilkunastu dni żyjemy w cieniu protestów rolniczych i blokad. Wiemy, że rolnicy sprzeciwiają się „Zielonemu Ładowi”, czyli pakietowi wspólnych unijnych rozwiązań w dziedzinie rolnictwa i ekologii. Występują także przeciw wwozowi ukraińskiego zboża do Polski. Ostatnio bardzo często słyszeliśmy o tych postulatach. Czy wiemy jednak, jak żyją ci, którzy protestują blokując godzinami drogi. Prezentujemy Państwu reportaż pt. „Protest”, będący fragmentem materiału pt. „Z blokady do obejścia”, w którym Żaneta Walentyn opowiada o codziennym życiu Marcina Skalskiego z Zielonki - jednego ze współorganizatorów rolniczych protestów. Zainteresowanych całością reportażu zapraszamy na stronę audycji „Ziarna losu”.
Polskie Radio PiK - 27 lutego 2024 - reportaż pt. „Protest”

26 lutego 2024

2024-02-26
Pomóżmy Marcelkowi. Fot. siepomaga.pl/marcelszelaO godz. 16:30 / Sześcioletni Marcel Szela stracił wzrok. Wszystko zaczęło się od grypy, potem bardzo szybko rumień guzowaty, zapalenie opon, utrata przytomności, zatrzymanie akcji serca i oczy, które zaczęły krwawić. W jednej chwili Marcelek przestał widzieć otaczający go świat. Przerażony malec pytał rodziców, co się stało. Jednak Ci nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie. Chłopca diagnozowano w Bydgoszczy i Poznaniu. Dziś Marcel czeka na operację w Turcji. Jednak zabieg kosztuje kilkaset tysięcy i, co oczywiste, rodziny na to nie stać. Marcel i jego rodzice mogą liczyć na pomoc sąsiadów i miejscowego proboszcza, ale to wciąż za mało. Pomóc może każdy poprzez stronę siepomaga.pl. Do wysłuchania reportażu pt. „Nagle” zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - 26 lutego 2024 - reportaż pt. „Nagle”

23 lutego 2023

2024-02-27
W programie:  ARiMR - dopłaty do kukurydzy. Targi dla hodowców zwierząt FERMA 2024 w Bydgoszczy. Resocjalizacja osadzonych w Zakładzie Karnym w Inowrocławiu. Mistrzostwa WOT w wieloboju żołnierskim. Ferie zimowe w Laskowicach. Toruńskie organizacje pozarządowe o pomocy dla ukraińskich uchodźców. Wizyta w ośrodku dla ukraińskich uchodźców we Włocławku. Konferencja Pawła Gulewskiego. Konferencja Łukasza Schreibera. Nowy projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

21 lutego 2024

2024-02-21
„Rolnicy odeszli, traktory zostały”. Fot. Elżbieta RupniewskaO godz. 16:30 / Nie obyło się bez podniesionych głosów i irytacji po obu stronach, ale było dużo spokojniej niż 9 lutego, kiedy to policja użyła gazu pieprzowego wobec uczestników protestu. Rolnicy wciąż są obecni na drogach regionu, ale najważniejszym wydarzeniem tego protestu była wczorajsza manifestacja przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy i spotkanie z kujawsko-pomorskim wojewodą. Rolnicy domagają się między innymi zamknięcia granicy z Ukrainą dla tamtejszych płodów rolnych oraz ograniczenia zapisów unijnego „Zielonego ładu”. Gorące wydarzenia rejestrowała Elżbieta Rupniewska, co wykorzystała w reportażu pt. „Rolnicy odeszli, traktory zostały”, do którego wysłuchania zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - 21 lutego 2024 - reportaż pt. „Rolnicy odeszli, traktory zostały”

20 lutego 2023

2024-02-20
W pogramie: Dzień wzmożonych rolniczych protestów w regionie. Na drogach blokady lub spowolniony ruch. Relacje z Tryszczyna, Torunia, Włocławka, Bydgoszczy i Świecia na d Wisłą. Władze Bydgoszczy przekazują budynek na potrzeby Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego i Wydziału Stomatologicznego Collegium Medicum UMK. Liczenie populacji orła bielika.

Co z rozbudową Szpitala Wojewódzkiego w Toruniu? Fot. Monika Kaczyńska/arch. PR PiKO godz. 16:30 / Według Najwyższej Izby Kontroli, z powodu źle przygotowanej inwestycji koszt budowy Szpitala Wojewódzkiego w Toruniu wzrósł o 90 mln. zł. Wielokrotne zmiany w projektowaniu inwestycji, wydłużyły też czas realizacji, a to nie koniec. Planowany jest kolejny etap rozbudowy lecznicy. Dlaczego tak się stało? Kto za to odpowiada? Odpowiedź w reportażu Michała Zaręby pt. „Bardzo drogi szpital”, do którego wysłuchania zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - 20 lutego 2024 - reportaż pt. „Bardzo drogi szpital”

16 lutego 2024

2024-02-16
W programie: W Ciechocinku odbyła się uroczysta sesja inaugurująca obchody dwusetnej rocznicy powstania tężni Wojewoda spotkał się z przedstawicielem organizatorów planowanych protestów rolniczych. Problem psich odchodów - akcja edukacyjna Straży Miejskiej w Inowrocławiu. Bartosz Szymanski, radny klubu Aktywni Dla Torunia, powalczy o urząd prezydenta miasta. Łukasz Schreiber, kandydat na prezydenta Bydgoszczy, proponuje wprowadzenie Karty Bydgoszczanina. O profilaktyce chorób nowotworowych rozmawiano w auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku. Promocja czytelnictwa przy okazji Halowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Finałowy koncert tegorocznej edycji projektu „Orchestra4 Young”. Zapowiedź Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej. Zaproszenie na wystawę „Nowa ekspresja” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

„Ścieżka wśród drzew”. Fot. Michał SłobodzianO godz. 16:30 / „Nie ma sensu wycinanie drzew tylko po to, by miejsce to zalać betonem” - mówią społecznicy i mieszkańcy, którzy walczą o ocalenie starych klonów i lip rosnących wzdłuż drogi powiatowej Gąsawa-Biskupin. Zarząd Dróg Powiatowych zamówił projekt ścieżki rowerowej, który zakłada właśnie wycięcie tych drzew. Drogowcy zapewniają, że wszystko jest zgodne z prawem. Problem w tym, że projekt nie jest zgodny z ideą programu, z jakiego ma być finansowany. Co zatem dalej? Czy projekt należy zmienić? O tym w reportażu Michała Słobodziana pt. „Ścieżka wśród drzew”.
Polskie Radio PiK - 16 lutego 2024 - reportaż pt. „Ścieżka wśród drzew”

15 lutego 2024

2024-02-15
W magazynie: 1. Rolnicy z Kujaw i Pomorza na rozmowach w Warszawie. 2. Trwa nadzwyczajna sesja Rady Miasta zwołana na wniosek radnych PiS, którzy domagali się wyjaśnień w sprawie Hali Targowej 3. W Toruniu zainaugurowano szóstą kadencję Sejmiku Organizacji Pozarządowych 4. prezentacja kandydata PO na prezydenta 5. powołanie wspólnego Komitetu Wyborczego Wyborców Sojusz Obywatelski Grudziądz Maciej Glamowski 6. Inowrocławski Ośrodek profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień rusza z kampanią "Otwórz się na siebie”. 7. Czternaścioro młodych ludzi z całego regionu bierze udział w projekcie "Euro-rządni lokalnie" 8. Grobowce megalityczne sprzed 5 tys lat - kujawskie piramidy- otwarcie wystawy z tego co wykopali 9. W Inowrocławiu powstała pracownia cukiernicza, w której prowadzona będzie Terapia Smakiem.

Czy tak powinna wyglądać droga gminna? Fot. Żaneta WalentynO godz. 16:30 / Wybieramy się do gospodarstwa państwa Hoppe w Dziedzinku w gminie Koronowo, gdzie, jak twierdzą bohaterowie reportażu, trzeba mieć nie tyle mocny samochód, co najlepiej czołg, by móc przejechać gminną drogą. O tym w reportażu pt. „Niby droga”, do którego wysłuchania zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - 15 lutego 2024 - reportaż pt. „Niby droga”

14 lutego 2024

2024-02-14
W programie: 1. Pomyliłem się w ocenie, nie miałem złych intencji - mówi wojewoda kujawsko-pomorski. Michał Sztybel odniósł się do piątkowego protestu rolników w Bydgoszczy i tłumaczy, dlaczego początkowo nie spotkał się z protestującymi. Tymczasem rolnicy z naszego regionu zapowiadają kolejne akcje. Jutro ich przedstawiciele jadą na rozmowy do Warszawy. 2. Na Wiśle znów wysoka woda. W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych na odcinku od Włocławka do Tczewa przewidywany jest wzrost stanu wody. 3. Przy pomniku Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej w Toruniu uroczystość z okazji 82. rocznicy powstania Armii Krajowej 4. Szkoła modułowa - to sposób gminy Osielsko na przepełnienie w placówkach oświatowych. 5. W Walentynki można zaprosić bliską osobę na kolację, wybrać się do kina, lub... do siedziby NFZ w Bydgoszczy....by oddać krew. 6. Prezydent miasta nie jest od tego, by stać na pierwszej linii frontu walki z rządem - mówił na konferencji prasowej w bydgoskim Fordonie Łukasz Schreiber, kandydat "Bydgoskiej Prawicy" 7. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, naukowcy z NASA i Uniwersytetu Harvarda będą rozmawiać w Toruniu o rewolucjach, jakie czekają nas w przyszłości. Wezmą udział w wydarzeniu "Nowe Obroty", które jest zakończeniem Roku Mikołaja Kopernika. 9. Wystawa Dyplomów artystycznych UMK

Popołudnie z nami

Reporterskie podsumowanie dnia – od poniedziałku do piątku po godzinie 15:00.

Zapraszają: Magda Jasińska i Ireneusz Sanger.

tel. 52 345 50 90 lub 60
e-mail: pik@radiopik.pl
SMS nr 70906 treść opinii poprzedzona hasłem "pik" koszt 0,50 PLN + VAT
Magda Jasińska

Magda Jasińska

Ireneusz Sanger

Ireneusz Sanger

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę