Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Popołudnie z nami

O tym się mówi...

6 lutego 2023

Dlaczego pseudohodowle wciąż funkcjonują? Fot. pogotowiedlazwierzat.pl/Archiwum PR PiKO godz. 16:30 / „Zwierzęta cierpiały od lat. Posklejana sierść, problemy ze stawami, zaropiałe oczy, życie we własnych odchodach” - tak bydgoscy Animalsi relacjonują rzeczywistość psów odkrytych pod koniec stycznia w pseudohodowli pod Inowrocławiem. Informacje o tego typu miejscach docierają do nas co jakiś czas. Bywa także, że informujemy o zwierzętach wyrzucanych z takich pseudohodowli. Jak zapobiegać takim przestępstwom? Dlaczego ludzie chcą kupować psy z pseudohodowli? Czy prawo w tym zakresie dostatecznie chroni zwierzęta? Więcej na ten temat w reportażu Michała Słobodziana pt. „Wina człowieka”.

3 lutego 2023

AO godz. 16:30 / Byłaby piękna miododajna aleja lipowa wzdłuż drogi powiatowej łączącej Tryszczyn z Morzewcem. Byłaby... gdyby ktoś wszystkich młodych drzew nie połamał. Jak twierdzi były sołtys Tryszczyna, a obecny Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Koronowa, nigdy dotąd nie widział takich zniszczeń, uczynionych świadomie przez człowieka. „Staraliśmy się o fundusze na drogę powiatową” - mówi - „udało nam się, także dzięki pomocy starostwa, wybudować piękną drogę z wszelką infrastrukturą. Komuś się to nie spodobało...” O tym w reportażu Żanety Walentyn”, pt. „Lipy płaczące”.
Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 3 lutego 2023 - reportaż pt. „Lipy płaczące”

2 lutego 2023

Czy mieszkańcy Mamilcza słusznie obawiają się powtania punktu segregacji odpadów? Fot. ilustracyjna/pixabay.comW programie: 1. Bydgoszcz musi ograniczyć zakres planowanej rewitalizacji bulwarów. 2. Obchody 39. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze – pierwszego męczennika rolniczej „Solidarności”. 3. obchody 40. rocznicy likwidacji Wojskowych Obozów Internowania - 4. Udane ferie to bezpieczne ferie. 5. Ferie spotkanie uczniów z ratownikami WOPR 6. Wycinka na Barbarce 7. Nowa wystawa w Wozowni 8. obrazek z rodzinnych warsztatów archeologicznych w muzeum we Włocławku 9. 100lat TMMB

O godz. 16:30 / Mieszkańcy Mamlicza w powiecie żnińskim nie chcą, aby w ich miejscowości powstał punkt segregacji odpadów. Obawiają się, że inwestycja sprawi, iż we wsi trudno będzie żyć. Ucierpieć, ich zdaniem, może także środowisko. Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Toczy się postępowanie administracyjne. Czy obawy mieszkańców są uzasadnione? Więcej na ten temat w reportażu Marcina Glapiaka pt. „Głos mieszkańców”. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 2 lutego 2023 - reportaż pt. „Głos mieszkańców”

1 lutego 2023

„Przez dziurę do jeziora”. Fot. Robert WalentynW programie: 1. Politycy PSL pytają Prokuraturę Okręgową w Toruniu, na jakim etapie jest postępowanie w spr. Grupy Producentów Rolnych "Ziarno" z Cichoradza. 2. Kolej dla milionów, nie dla milionerów - mówią działacze Lewicy i składają w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej zerowy VAT na bilety PKP. 3. Lokatorzy miejskiej kamienicy przy ul. Łęgskiej we Włocławku, w której wczoraj wieczorem wybuchł pożar mogą wrócić do mieszkań. 4. Był już koncert kolęd polsko-ukraińskiego zespołu,a w planach kolejne wydarzenia Caritas Polska, we współpracy z 17 regionalnymi rozgłośniami Polskiego Radia (w tym z Radiem PiK) organizuje akcję pomocy Ukrainie - "Serce za Serce". 5. Naukowcy zbadają torfowiska w Nadleśnictwie Woziwoda niedaleko Tucholi. Przez stulecia grząskie tereny osuszano 6. Wspomnienie Leonarda Pietraszaka 7. W ramach ferii w regionie zapraszamy na zajęcia plastyczno - malarskie do Grudziądzkiego Teatru. 8. Ten, kto nie wyjechał na ferie, może znaleźć coś ciekawego na miejscu.

O godz. 16:30 / Działka z dostępem do jeziora to nie jest prywatna plaża - niby wszyscy o tym wiedzą, podobnie jak wiedzą, że linia brzegowa powinna być ogólnie dostępna. Niech jednak spróbują Państwo przejść się po plaży w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach, takich jak np. Tleń. Uda się? Żanecie Walentyn się udało, ale tylko dlatego, że znalazła „dziurę w płocie” i skrzętnie ten fakt wykorzystała, a teraz zaprasza do wysłuchania reportażu pt. „Przez dziurę do jeziora”.
Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 1 lutego 2023 - reportaż pt. „Przez dziurę do jeziora”

31 stycznia 2023

System parkingów Park&Ride nie cieszy się zainteresowaniem kierowców. Fot. zdmikp.bydgoszcz.plW audycji: 1. Są problemy z obliczeniem, czy samorządom w grudniu udało się osiągnąć 10-procentowe oszczędności. Do tego specjalną ustawą zobligowane były m.in. samorządy 2. Wraca sprawa planowanego zamknięcia miejskiego lodowiska w Toruniu 3. Policjantów z regionu martwi duża liczba wypadków z udziałem pieszych, akcja "Bezpieczny pieszy". 4. Na emeryturę odchodzi Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy. 5. Wracamy do sprawy złamanej drabiny podczas ćwiczeń w jednostce ratowniczo-gaśniczej nr 1 w Inowrocławiu. 6. Odrestaurowana lokomotywa kolejki wąskotorowej wróciła do bydgoskiego Myślęcinka. 7. Orkiestra 4Young rozpoczęła próby z Adamem Sztabą 8. WOT ferie Ponad 130 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęło szkolenie w Grudziądzu.

O godz. 16:30 / Zaledwie nieco ponad tysiąc sprzedanych biletów w ciągu dwóch miesięcy. Działający w Bydgoszczy od października 2022 roku system parkingów Park&Ride nie cieszy się zainteresowaniem kierowców. Parkingi miały zachęcać do korzystania z komunikacji miejskiej, jak widać ze statystyk kierowcy potrzebują jednak większych zachęt. Władze miasta zapowiadają zmiany, mówi się o możliwości wprowadzenia biletów okresowych. Czy to wystarczy? O tym we wtorkowym reportażu pt. „Trudno się rozstać z samochodem”. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 31 stycznia 2023 - reportaż pt. „Trudno się rozstać z samochodem”

27 stycznia 2023

W programie: Umowy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak uczyć o Holocauście - szkolenie dla nauczycieli. Kruszwica na znaczku z serii „Miasta Polskie”. Propozycje na zimowe ferie w Bydgoszczy i we Włocławku. Bezpieczny wyjazd na ferie. Zapowiedź „Ferii z WOT”. Transport ze świecami okopowych wyruszył do ukraińskich żołnierzy. Wspólny projekt naukowców Uniwersytetu Harvarda i Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Wernisaż wystawy „Hanna Brzuszkiewicz. Tworzywo i Tchnienie”.

Po masarni w Więcborku zostały tylko szpecące ruiny. Fot. Henryk ŻyłkowskiO godz. 16:30 / W centrum Więcborka stoją ruiny dawnej masarni. Ich właściciele są nieuchwytni, a mieszkańcy sąsiednich posesji są bezradni, chcąc zadbać o estetykę terenu wokół swoich domów. Czy naprawdę niczego nie można zrobić w sytuacji, gdy sąsiedzi stają się zakładnikami byłego przedsiębiorcy? O tym w reportażu Żanety Walentyn pt. „Wolnoć Tomku w swoim domku”.
Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 27 stycznia 2023 - reportaż pt. „Wolnoć Tomku w swoim domku”

26 stycznia 2023

W audycji: 1. W Toruniu sesja rady miasta. Toruńscy rani przyjęli program naprawczy dla Specjalistycznego Szpitala Miejskiego. 2. uroczystość wręczenia odznak honorowych „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia” 3. W III grudziądzkim liceum ogólnokształcącym ma powstać klasa pożarnicza 4. wręczenie nagród sportowych marszałka województwa zawodnikom, trenerom i działaczom sportowym za wybitne osiągnięcia w 2022 roku, 5. interwencja 6. konferencja dot. ferii i programu "Maluch+"2022-2029 7. konferencja prasowa ws. nowych inwestycji i miejsc pracy w Bydgoskim Parku Przemysłowo - Technologicznym 8. Przygotowania do Finału WOŚP we Włocławku 9. Za kilka dni mieszkańcy Gąsawy, na której terenie leży Biskupin, będą mogli wypowiedzieć się, czy chcą stać się miastem. 10. WOŚP Toruń

25 stycznia 2023

W audycji: 1. Sesja RM 2. Włocławski ratusz zachęca do wymiany starych pieców i usuwania azbestu. 3. studenci medycyny uczą się ... empatii - specjalne zajęcia uwrażliwiające.. 4. Na Politechnice Bydgoskiej zorganizowano zawody dronów, które w jak najkrótszym czasie muszą pokonać specjalnie przygotowany tor w uczelnianej auli. 5. Interwencja 6. Bydgoszcz kupi kolejnych 11 nowoczesnych tramwajów z PESY - poinformował prezydent miasta Rafał Bruski: 7. Duże zainteresowanie bonem turystycznym w naszym regionie. 8. regionalna gala XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Sztuka Osób Niepełnosprawnych". 9. Dziesiątki ozdób wykonanych z brązu: naszyjniki, bransolety, nagolenniki, ozdobne szpile, a także liczne ludzkie kości, odkryto w powiecie chełmińskim (kujawsko-pomorskie). Zdaniem archeologów są to pozostałości po rytuałach ofiarnych sprzed 2,5 tys. lat. 10. "Księżyc na cle" to wystawa, która zabiera nas nad brzeg Morza Czarnego.

24 stycznia 2023

Czy Toruń wybrał dobre miejsce na promocję Doliny Dolnej Wisły? Fot. Michał Zaręba

W programie: 1. Umowa na budowę ostatniego, czwartego odcinka drogi ekspresowej S10 z Bydgoszczy do Torunia podpisana! 2. W Bydgoszczy odbyły się obchody 78. rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej. 3. W Komendzie Miejskiej w Bydgoszczy podsumowano akcję „Dzień bezpieczeństwa z dziadkami”. 4. Bydgoska Szkoła Branżowa I-stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości - jako jedyna w regionie i jedna z 12 w kraju - została zaproszona do udziału w pilotażowym projekcie Ministerstwa Obrony Narodowej. 5. Projekt Kamienicy inicjatyw "Zmarszczki są piękne" 6. interwencja 7. Kolacja charytatywna 8. Obrazy Mikołaja Kopernika, Flisaka, Bronisława Malinowskiego czy znanych zabytków miasta pojawiły się na przystankach Grudziadza. 9. Wystawa pamiątek Kopernikańskich


O godz. 16:30 / W pobliżu toruńskiego mostu im. Józefa Piłsudskiego, Miasto ustawiło tablice informujące o walorach Doliny Dolnej Wisły. Tablice jednak stoją w chaszczach, które powstały po wycince drzew. Miejsce to wygląda jak opuszczone. O tym w reportażu Michała Zaręby pt. „Chaszcze z walorami”, do którego wysłuchania zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 24 stycznia 2023 - reportaż pt. „Chaszcze z walorami”

23 stycznia 2023

W programi: Uroczystości powrotu Grudziądza do Polski. Uroczyste otwarcie nowej hali sportowej, hali maszyn i urządzeń rolniczych oraz pracowni agrotroniki w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Relacja z posiedzenia Wojewódzkiej Rady Polityki Senioralnej, połączonego z seminarium na temat nowych form współpracy i działalności na rzecz seniorów. Wizyta w Centrum Wsparcia Społecznego we Włocławku. Konferencja partii Nowa Nadzieja ws. rządowego projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Interwencja ws. kładki na bydgoskich Wyżynach. Propozycje toruńskich instytucji na ferie zimowe. Dom Kultury w Strzelnie po remoncie. Zapowiedź wydarzeń 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Toruniu.
5 stycznia br. mieszkańcy części Osowej Górze zaprotestowali przeciwko wysokim cenom ogrzewania. Fot. Robert Erdmann/arch. PR PiK
O godz. 16:30 / Mieszkańcy części Osowej Góry w Bydgoszczy skarżą się na kilkusetzłotowe podwyżki czynszów. Powodem są nowe stawki za ogrzewanie. Znajdująca się na Osowej Górze ciepłownia nie jest włączona do miejskiego systemu, dlatego w tej części Bydgoszczy lokatorzy mają za ogrzewanie płacić więcej, niż mieszkańcy innych osiedli. Władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Zrzeszeni” chcą, by różnice pokryto z budżetu miasta. Sprawą na najbliższej sesji zajmą się bydgoscy radni. To do nich będzie należeć decyzja. „Jak na razie w budżecie miasta takich pieniędzy nie ma” podkreśla skarbnik Bydgoszczy. Czy powinny się znaleźć? Więcej na ten temat w reportażu Michała Słobodziana pod tytułem „Kosztowne ciepło”.
Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 23 stycznia 2023 - reportaż pt. „Kosztowne ciepło”
1234567