Sobota, 21 maja 2022 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Popołudnie z nami
Plichta

O tym się mówi...

19 maja 2022

Ośrodek Rehabilitacji Dziennej przy Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu. Fot. mps.torun.plO godz. 16:30 / Problem dotyczy likwidacji stanowiska pedagoga w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej przy Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu. Rodzice obawiają się o przyszłość dzieci i dalszy ich rozwój. Dotychczas mogły liczyć na indywidualną terapię i pracę z pedagogiem. Dyrekcja zapewnia, że dzieci nie zostaną bez odpowiedniej opieki. D tym w reportażu Michała Zaręby pt. „Walka o pedagoga”. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 19 maja 2022 - reportaż „Walka o pedagoga”

13 maja 2022

W programie: W Zakładzie Karnym we Włocławku otwarty został nowy pawilon. Włocławska jednostka jest teraz trzecim największym w Polsce więzieniem. Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej promują honorowe krwiodawstwo. Mieszkańcy toruńskich Wrzosów protestują przeciwko projektowi nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie chcą zabudowy terenów zielonych. Konferencja partii Polska 2050 Szymona Hołowni w Bydgoszczy. W gminie Grudziądz otwarta została ścieżka pieszo-rowerowa przy drodze krajowej numer 55. Tatuaże w szczytnym celu. Akcja charytatywna w Toruniu na rzecz hospicjum „Nadzieja” i schroniska dla zwierząt. Tydzień Bibliotek w Strzelnie. Wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby Seana Scully'ego w CSW w Toruniu. To jedna z największych wystaw jego prac na świecie. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na Targi „Lato na wsi - święto smaku i tradycji”.

Czy w mieście uzdrowiskowym powinna powstać spalarnia? Fot. nadesłanegodz. 16:30 / Nowa energia dla Inowrocławia jest ważna, ale... czy w mieście uzdrowiskowym powinna powstać spalarnia? Wątpliwości ma część mieszkańców Inowrocławia, która protestuje przeciwko planowanej inwestycji. Inwestor zapewnia, że instalacja będzie spełniała najnowsze wymagania, korzystając z najlepszej dostępnej technologii. Inowrocławska spalarnia ma być dwukrotnie większa niż bydgoska. Mieszkańcy Inowrocławia podkreślają, że miasto uzdrowiskowe nie powinno budować tego typu instalacji. O tym w reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras, pt. „Kontrowersyjna spalarnia”.
Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 13 maja 2022 - reportaż „Kontrowersyjna spalarnia”

12 maja 2022r.

W audycji: 1. Święto pielęgniarek 2. W bydgoskim sądzie rozpoczął się proces w sprawie tragicznego wypadku na rondzie Inowrocławskim 3. sesja RM Torunia, 4. Uroczystości upamiętniające 41.rocznicę rejestracji NSZZ RI Solidarność. 5. Niewidomi i niedowidzący Ukraińcy, którzy zamieszkali w Bydgoszczy. 6. Uczniowie I LO w Toruniu wydobywają z zapomnienia historie absolwentów szkoły. 7. W Kozielcu wykopano grób sprzed ponad 2 tys lat. 8. Koncerty PZSM 9. 36 Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora 10. Inowrocław - uroczyste otwarcie Caritas 11. Najlepsi wieloboiści wystąpią w najbliższy weekend w Bydgoszczy

11 maja 2022

1. Część uchodźców wojennych z Ukrainy myśli o powrocie do kraju, część już wróciła. 2. Bydgoszcz ubiega się o pieniądze z Polskiego Ładu 3. Mamy zagrożenie pożarowe w lasach regionu. 4. 14 maja rozpocznie się kolejny etap budowy linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar w Toruniu. 5. Wystawę zdjęć pokazującą pracę naukowców UMK w Stacji Polarnej na Spitsbergenie można oglądać w Toruniu 6. Służby ochrony środowiska ustaliły przyczyny skażenia wody benzyną pod Bobrownikami. 7. Rzeki Wdeckiego Parku Krajobrazowego zarybiane 8.Finał III Festiwalu Piosenki Autorskiej "Cała Jaskrawość". 9. 39. Drużynowe Mistrzostwa Polski w Sztafetowych Biegach Przełajowych dla Młodzieży Ośrodków Wychowawczych.
Pośród domkówjednorodzinnych na toruńskich Bielawach mają powstać bloki. Fot. Adriana Andrzejewska-KurasO godz. 16:30 / Mieszkańcy osiedla Bielawy w Toruniu sprzeciwiają się - jak sami to określają - „szanghaizacji” swojego osiedla. Dziś to miejsce z dominującą zabudową jednorodzinną. Pośród domków mają jednak powstać bloki. Czy nie powinno się zachować bardziej kameralnego charakteru osiedla? A może mieszkając w mieście należy być przygotowanym na to, że i w takie miejsca wkroczy zabudowa jednorodzinna? O tym w reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras, pt. „To nie Szanghaj”.
Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 11 maja 2022 - reportaż „To nie Szanghaj”

10 maja 2022

W audycji: 1. Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy 2. Potężne hale przemysłowe powstają w gminie Dragacz 3. Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy otrzymało od IPN podręczniki do historii Polski w języku ukraińskim.
4. Samorząd woj będzie wspierał rodziny. 5. projekt "Dobre konflikty? Rozwiązane konflikty". 6. Interwencja 7. "Zrozumienie, szacunek i wsparcie" - to hasło koncertu charytatywnego z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, 8. Muzeum Okręgowe zdobyło nagrodę EMYA 9. Znamy program toruńskich juwenaliów, 10. Powrócimy do wczorajszej gali festiwalu Serca Bicie

9 maja 2022

W programie: W Kruszwicy trwają Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach. Dzień Europy - parada Schumana we Włocławku. Ministerialne dofinansowanie w ramach programu „Poznaj Polskę” dla grudziądzkich szkół. Targi Pracy na UMK. Historyk o Dniu Zwycięstwa. Dzień z Niepełnosprawnością w WSB w Toruniu. Interwencja ws. drzew. Najwyższy punkt widokowy w regionie. Rozmowa z Ewą Bem. Zapowiedź Nocy Muzów w Bydgoszczy. Reportaż „Znikające leki”.
Ze szpitala w Lipnie zniknęły leki. Fot, Adriana Andrzejewska-Kuras
O godz. 16:30 / Dyrektor szpitala w Lipnie złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Jak wynika ze zgłoszenia, ze szpitala zniknęły m.in. leki psychotropowe i narkotyczne, leki na COVID-19 oraz środki ochrony osobistej. Ich szacowana wartość to ponad ćwierć miliona złotych. Jak to wyjaśnić? Temat zbadała Adriana Andrzejewska-Kuras w reportażu pod tytułem „Znikające leki”. Posłuchajmy!
Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 9 maja 2022 - reportaż „Znikające leki”

6 maja 2022

W programie: Umowy na projekt i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S10: Bydgoszcz Południe - Emilianowo oraz Toruń Zachód - Solec. Powiększenie kolekcji CSW (Sean Scully). Kolejny sezon motoambulansu. Majówka ze zdrowiem w Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Śmieciowy problem związany z uchodźcami. Zapowiedź I Memoriału Stanisławy Walasiewiczówny. Akcja Caritas Diecezji Bydgoskiej. Dobudowa balkonów w blokach przy ul. Spokojnej w Bydgoszczy. AMiRR o składaniu wniosków o dopłaty. Reportaż „Drogowa szachownica”.Brak pieniędzy sprawia, że w 2022 roku uda się przebudować zaledwie kilka osiedlowych uliczek w Bydgoszczy. Fot. Michał Słobodzian

O godz. 16:30 / Bydgoskie gruntówki w cieniu drożyzny. Galopujące ceny materiałów budowlanych, rosnące koszty pracy, problemy z pracownikami sprawiają, że w 2022 roku uda się przebudować zaledwie kilka osiedlowych uliczek w Bydgoszczy. Plany były ambitne, ale część przetargów trzeba było unieważnić ponieważ skończyły się pieniądze. Wiele wskazuje na to, że mieszkańcy na przebudową niektórych dróg będą musieli jeszcze poczekać. Więcej na ten temat w reportażu pt. „Drogowa szachownica”. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 6 maja 2022 - reportaż „Drogowa szachownica”

5 maja 2022

Czy przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego zaszkodzi Toruniowi? Fot. facebook.comO godz. 16:30 / Czy toruńska starówka zostanie skreślona z listy UNESCO? Takie obawy pojawiają się w związku z remontem Bulwaru Filadelfijskiego. Na inwestycję Toruń czeka od lat, ponieważ to chętnie uczęszczane przez turystów i mieszkańców miejsce potrzebuje rewitalizacji. Obserwatorzy prac zauważają jednak, że nowo budowane pawilony przysłonią widok od strony rzeki na toruńską starówkę. A to może być przyczyną skreślenia z listy UNESCO. O tym w reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras i Michała Zaręby, pt. „Nowe, ale czy lepsze?”.
Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 5 maja 2022 - reportaż „Nowe, ale czy lepsze?”

4 maja 2022

W audycji: 1. Rozpoczęły się matury. 2. Międzynarodowy Dzień Strażaka. 3. Lewica chce wsparcia finansowego dla samorządów i zapewnienia im stabilnego rozwoju, m.in. poprzez tzw. "subwencję wyrównawczą" 4. Pomoc dla uchodźców 5. Poseł Magdalena Łośko przeciwna połączeniu dwóch bydgoskich szpitali uniwersyteckich. 6. Maturzyści przystąpili do pierwszego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, 7. Marka Doliny Dolnej Wisły. 8. briefing prezydenta Włocławka i posła Myrchy 9. 50-lecie pracy witrażystki Elżbiety Bednarskiej

3 maja 2022

1. Wojewódzkie obchody 3-maja 2. złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 w Toruniu, 3. obchody Święta Konstytucji we Włocławku. 4. otwarcie bazy harcerskiej Tuba Dei, 5. Nadal potrzebne są - od nas - dla uchodźców - podstawowe do przeżycia rzeczy. 6. obrazek z Sicienka 7. W Akademii Muzycznej kończy się kurs mistrzowski Marcina Bronikowskiego, światowej sławy barytona, 8. Obraz - MadonnyPiechota z pułku Działyńskiego - na rycinie trzeci z lewej żołnierz z Pułku Działyńskiego. Fot. ze zbiorów Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie

O godz. 16:30 / Konstytucja 3 maja to główne dzieło Sejmu Czteroletniego. Była symbolem marzeń o niezawisłości państwa i wolności jego obywateli. Wśród ówczesnych posłów byli także posłowie ziemi dobrzyńskiej. Ich wybranie nie przebiegało jednak w spokojny sposób. Ksiądz parafii, w której obradował sejmik ziemski musiał schować najświętszy sakrament, by nie dopuścić do jego profanacji. To tylko jedna z historii, tych burzliwych czasów w naszym regionie. Ale jest ich o wiele więcej i właśnie o nich w reportażu pt. „Posłowie z Ziemi Dobrzyńskiej”. Zaprasza Adriana Andrzejewska.
Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 3 maja 2022 - reportaż pt. „Posłowie z Ziemi Dobrzyńskiej”
1234567