O tym się mówi...

28 marca 2023


Toruń zaprasza na kawę. Fot. Michał ZarębaO godz. 16:30 / Na oficjalnym profilu w mediach społecznościowych i na stronie Urzędu Miasta, władze Torunia pochwaliły się, że w grodzie Kopernika powstanie kawiarnia znanej na całym świecie sieci. Wywołało to fale komentarzy. „Dlaczego miasto nie promuje rodzimych przedsiębiorców i czy nie jest to reklama tej konkretnie kawiarni?” - pytali internauci. Temat rozwija Michał Zaręba w reportażu pt. „Toruń zaprasza na kawę”, do którego wysłuchania zachęca Michał Słobodzian.

Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 28 marca 2023 - reportaż pt. „Toruń zaprasza na kawę”

21 marca 2023


Dla kogo zabytkowa „Poniatówka”? Fot. Sławomir Nowak/arch. PR PiKO godz. 16:30 / Rada Gminy Łubianka zadecydowała o sprzedaży „Poniatówki” z 80-procentowym upustem osobie, która ten budynek wyremontowała i uratowała od likwidacji. Jednak część radnych i mieszkańców uważa, że taka decyzja winna być przedyskutowana z Radą Gminy. „Nie byłoby źle, gdyby wójt ogłosił przetarg na kupno „Poniatówki” lub choćby poinformował mieszkańców, że istnieje możliwość wykupu z bonifikatą za jej wyremontowanie” - mówią radni. Do wysłuchania reportażu pt. „Bonifikata” zaprasza Żaneta Walentyn.

Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 21 marca 2023 - reportaż pt. „Bonifikata”

20 marca 2023


W programie: 2. edycja miejskiego programu in vitro w Bydgoszczy. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy pomaga Ukrainie. Wykłady, dyskusje i warsztaty o języku polskim, czyli Tydzień Języka Ojczystego w Bydgoszczy. Uroczystości 158. rocznicy urodzin Wiktora Kulerskiego, patrioty, twórcy „Gazety Grudziądzkiej”. Ćwiczenia instruktorów walki w miejskim terenie pod okiem żołnierzy sił specjalnych z Wielkiej Brytanii. Uroczyste przekazanie do służby nowych pojazdów ratowniczych dla KM PSP we Włocławku. W tym roku nie będzie roweru miejskiego we Włocławku. Jan Kanty Pawluśkiewicz - kompozytor, twórca muzyki teatralnej i filmowej posadził swój dąb w Parku Solankowym w Inowrocławiu. Ruszyła sprzedaż biletów na Bydgoski Festiwal Operowy.Co z połączeniem autobusowym Chełmży z Chełmnem? Fot. ilustracyjna/google.pl/maps

O godz. 16:30 / „15-tysięczna Chełmża nie ma żadnego połączenia z Chełmnem” - alarmuje jeden z naszych Słuchaczy. Pan Marcin jest osobą niepełnosprawną. Od lat do pracy w oddalonym o 25 kilometrów Chełmnie dojeżdżał autobusem. Od stycznia br. połączenie zlikwidowano. Po interwencjach trasę skorygowano. Teraz autobus wjeżdża do dwóch małych wsi położonych pod Chełmżą, ale do samego miasta już nie. „To absurd rodem z filmów Berei” - ocenia nasz Słuchacz. Czy jest szansa na przywrócenie połączenia? Po odpowiedź Michał Słobodzian odsyła do reportażu pt. „Chełmża poza trasą”.

Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 20 marca 2023 - reportaż pt. „Chełmża poza trasą”

16 marca 2023


W programie: 1. Rowerzyści na start. 21 marca rozpocznie się oficjalny Trening do Rowerowej Stolicy Polski. 2. W Zespole Szkół Akademickich we Włocławku konkurs wiedzy o Parlamencie 3. Kongres Polska Wielki Projekt. 4. podpisanie porozumienia ws. przejęcia przez Ministerstwo Infrastruktury Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią 5. Ciepło serca w słoiku, 6. interwencja, 7. rozrasta się biuro rzeczy znaleziony - co tam znajdziemy? 8. Gala konkursu "Przyjaciel Młodzieży". 9. "Seniorze żyj zdrowo" cykl bezpłatnych warsztatów organizowanych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Czyje krowy? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
O godz. 16:30 / Czy małe stadko krów biegające samopas w gminach Dobrcz i Osielsko zostanie złapane? A jeśli tak, to kto powinien się tym zająć? Jak się okazuje, stadko już od roku biega bez opieki, a instytucje stosują biurokratyczny „ping-pong”. O tym w reportażu Żanety Walentyn pt. „Miraż”

Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 16 marca 2023 - reportaż pt. „Miraż”

15 marca 2023


W programie: 1. Wciąż zbyt mało wiemy o swoich prawach konsumenckich - tak wynika z badań ankietowych przeprowadzonych z okazji Światowego Dnia Konsumenta, 2. VI Forum Seniora odbywa się w auli UMK w Toruniu 3. Bydgoscy strażnicy miejscy zakończyli kontrole wniosków o przyznanie dodatku elektrycznego, 4. Konwent Burmistrzów 5. Lewica o rencie wdowiej 6. Poseł Magdalena Łośko przedstawiła dziś w Inowrocławiu program Platformy Obywatelskiej, który ma poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym 7. Uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Welconomy Genius 8. Ponad 30 litrów krwi zebrano podczas akcji - pod tytułem "spokrewnieni służbą". 9. Izba Pamięci Zabytków Techniki i Motoryzacji we wsi Wielki Mędromierz 10. "Zobaczyć muzykę" pod tym hasłem Toruńska Orkiestra Symfoniczna realizuje projekt dostępny dla osób dotkniętych dysfunkcjami wzroku. 11. Koncert w hołdzie Romanowi Sucheckiemu -

14 marca 2023

Na temat wysypiska dyskutowano w Urzędzie Miasta w Świeciu nad Wisłą. Fot. Michał Słobodzian Na temat wysypiska dyskutowano w Urzędzie Miasta w Świeciu nad Wisłą. Fot. Michał Słobodzian

Potrzebne wysypisko, jednak nie tak blisko! Fot. Michał SłobodzianO godz. 16:30 / Mieszkańcy Sulnówka niedaleko Świecia nad Wisłą protestują przeciwko rozbudowie wysypiska śmieci. Jak twierdzą, odpady będą składowane blisko ich domów i jeziora Deczno, które jest atrakcją turystyczną tej okolicy. Inwestycja znalazła się w planie zagospodarowania terenu już w 2009 roku. Mieszkańcy dowiedzieli się o niej dopiero niedawno. Jak to możliwe? Odpowiedź w reportażu Michała Słobodziana pt. „Śmieci po sąsiedzku”.

Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 14 marca 2023 - reportaż pt. „Śmieci po sąsiedzku”

13 marca 2023


W programie: Przygotowania do remontu zespołu pałacowo-parkowego w podtoruńskiej Nawrze, gdzie powstać ma Muzeum Ziemiaństwa i Wsi. 11 sołtysów z regionu wyróżniono za zasługi dla rolnictwa i wsi. Równanie ulic gruntowych w Bydgoszczy - interwencja. Samorządowcy z byłego woj. włocławskiego otrzymali symboliczne czeki na zadania dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Apel działaczy partii Nowa Nadzieja oraz Klubu Konfederacji do europosłów z regionu, aby sprzeciwili się nowelizacji unijnej dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków. Konferencja PiS nt. stabilności finansów publicznych. Stypendia sportowe marszałka województwa. Kontrowersje związane z nową identyfikacją wizualną miejskich instytucji w Grudziądzu. Rekrutacja na szkolenie dla pań z KGW. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Solcu Kujawskim odzyskało ufundowany 100 lat temu order wędrowny. Rozmowa z burmistrzem Ciechocinka nt. możliwości  odbudowy zabytkowego basenu solankowego.

10 marca 2023

Czy można stawiać wieżowce na terenach obszaru „Natura 2000”. Fot. Michał Zaręba Czy można stawiać wieżowce na terenach obszaru „Natura 2000”. Fot. Michał Zaręba

Toruńskie Stowarzyszenie Wolna WinnicaPiotr Marach i Joanna Żuchowska z toruńskiego Stowarzyszenia Wolna Winnica. Fot. Michał Zaręba nie zgadza się na budowę wysokich wieżowców w pobliżu mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej. To tereny obszaru „Natura 2000”. Najwyższy budynek będzie miał około 80 metrów, czyli 25 pięter, a pozostałe dwa około 18. Takie wysokości dopuszcza miejscowy plan. Inwestor czeka na pozwolenie na budowę. Więcej na ten temat w reportażu Michała Zaręby pt. „Wieżowiec z widokiem”. Zaprasza Michał Słobodzian.

Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 10 marca 2023 - reportaż pt. „Wieżowiec z widokiem”

9 marca 2023


W programie: 1. Żołnierze i medycy z 1 Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy są już w domu. Przez dwa tygodnie pomagali poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji. 2. O zwiększenie budżetu na budowę przedszkola apeluje ponownie do radnych gminy Białe Błota wójt Dariusz Fundator. 3. Poznając Historię Rodziny Odkrywamy Dzieje Narodu - to hasło Wojewódzkiego Konkursu Genealogicznego. 4. Zakończyła się renowacja tężni solankowych w Ciechocinku. 5. W Teatrze Kameralnym premiera 6. Stabat Mater w FP 7. W Kowalu z wiceministrem finansów spotkali się samorządowcy z kilku regionów w Polsce, mi. Wielkopolski, Małopolski oraz Kujaw i Pomorza. 8. Budżet obywatelski w Grudziądzu - do poprawki. Tak uważają radni PiS z Grudziądza, 9. Czy Politechnice Bydgoskiej uda się wykształcić następców Ignacego Łukasiewicza, a może Jana Czochralskiego? 10. W Inowrocławiu na terenie byłego cmentarza żydowskiego przy ul. Karola Libelta otwarto Lapidarium 11. Zmarł Waldemar Dąbrowski, twórca znanego w całym kraju ośrodka resocjalizacji "Mateusz" w Toruniu 12. Tydzień Mózgu w Toruniu

8 marca 2023


W programie: 1. Z okazji Dnia Kobiet ...zrób sobie prezent dla zdrowia - namawia Narodowy Fundusz Zdrowia. 2. W Bydgoszczy po raz czwarty odbyło się spotkanie z cyklu "Międzynarodowy Dzień Kobiet (w ciąży)". Tym razem przebiegało ono pod hasłem: "Przygotowanie rodziny do porodu z moją położną 3. Nietypowy Dzień Kobiet w Zespole Szkół Zawodowych w Koronowie 4. Damy wyklęte to tytuł wystawy w zakładzie karnym 5. W Bydgoszczy działacze ugrupowania zapewniali, że Lewica wspiera kobiety nie tylko w dniu ich święta, ale przez 365 dni w roku. 6. Postulaty zawarte w programie "Polska jest kobietą. Zdrowie dziewcząt i kobiet" przedstawili w Toruniu działacze Polski 2050 z regionu. 7. Włocławska Lewica z okazji kobiecego święta wydała prasowy brifing 8. Dzień Polarny na UMK 9. Grudziądzki radny PiS interweniuje w sprawie 74-letniego lokatora Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami 10. "Pomocna dłoń” to nowy program Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku, jedyny taki w regionie.

W marcu 2022 roku pensjonarjusze ewakuowani z Domu Opieki Społecznej w Chmielnickim w Ukrainie, zakwaterowani zostali w Toruniu. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPO godz. 16:30 / Niebawem minie rok odkąd w budynku dawnego szpitala dla psychicznie chorych w Toruniu umieszczono pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej z miasta Chmielnicki w Ukrainie. Sprawa obiegła nie tylko całą Polskę, ale i cały świat. Autobusami ewakuowano obłożnie chorych, po drodze zabierając ukraińskie rodziny, które chciały przekroczyć granicę. Na początku niepełnosprawni znaleźli schronienie w powiecie żnińskim, jednak tak chorzy ludzie musieli znaleźć się w warunkach szpitalnych. Ostatecznie trafili do Torunia. Problemem w tym przypadku są bardzo różniące się przepisy oraz standardy opieki społecznej w Polsce i w Ukrainie. To, co zobaczyli polscy opiekunowie i urzędnicy, jak twierdzą, na zawsze wbiło im się w pamięć. Jak finansować taki ośrodek, jak umieścić go w polskim systemie opiekuńczym? To jedne z wielu pytań, na które muszą odpowiedzieć sobie urzędnicy i ustawodawca. O tym w reportażu Żanety Walentyn pt. „Wielka podróż”.

Polskie Radio PiK - Popołudnie z nami - 8 marca 2023 - reportaż pt. „Wielka podróż”

Popołudnie z nami


Reporterskie podsumowanie dnia. Od poniedziałku do piątku po godz.15.00.

Zapraszają: Magda Jasińska i Ireneusz Sanger.

tel. 52 345 50 90 lub 60
e-mail: pik@radiopik.pl
SMS nr 70906 treść opinii poprzedzona hasłem "pik" koszt 0,50 PLN + VAT

Magda Jasińska Magda Jasińska
Ireneusz Sanger Ireneusz Sanger