Minister Sójka: Zapraszam wszystkich do współpracy, cel jest jeden: dobro pacjentów

2023-08-10, 20:00  PAP/Redakcja
Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, powołał 10 sierpnia 2023 r. Katarzynę Sójkę w skład Rady Ministrów na urząd Ministra Zdrowia/fot. Jacek Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, powołał 10 sierpnia 2023 r. Katarzynę Sójkę w skład Rady Ministrów na urząd Ministra Zdrowia/fot. Jacek Szymczuk/KPRP

– Dziękuję za powierzenie misji; zapraszam wszystkich do współpracy; cel jest jeden: dobro pacjenta – przekazała w czwartek nowa minister zdrowia Katarzyna Sójka.

„Dziękuję za powierzenie tej misji. Jest to wyraz ogromnego zaufania, za które dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Panu Premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu" – napisała na Twitterze minister Sójka. „Od pierwszego dnia w Ministerstwie Zdrowia przystępujemy do ciężkiej pracy, bo najważniejsze jest dobro pacjentów" – zaznaczyła.

Zapowiedziała, że to z pacjentami, jako pierwszymi, MZ będzie rozmawiać o ich oczekiwaniach, potrzebach i codziennych zmaganiach z systemem. „Już teraz zapraszam do dialogu i współpracy przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych, zarządzających ochroną zdrowia i wszystkie środowiska medyczne" – zaznaczyła szefowa MZ.

Cel wszystkich, jak podkreśliła, jest jeden - to dobro pacjentów.

Prezydent podczas czwartkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim podkreślił, że Katarzyna Sójka jest cenionym i lubianym przez pacjentów lekarzem. – Wie, co to znaczy praca zwykłego lekarza w szpitalu powiatowym w terenie, wie, z jakimi problemami ludzie przychodzą i wie, jakie są problemy zwykłej poradni. Jak ocenił, to ma fundamentalne znaczenie dla rozwiązywania tych problemów, które są najważniejsze. Najważniejsza – jak podkreślił – jest ochrona zdrowia pacjenta.

Wśród wyzwań stojących przez nową minister zdrowia wymienił m.in. obniżanie śmiertelności w naszym społeczeństwie, by ludzie dłużej żyli i byli zdrowia, a także – ochrona dzieci i młodzieży.

– To także kwestia odpowiedzialnej gospodarki lekowej – kontynuował prezydent, zwracając uwagę, że są różne próby wpływania na rynek, wpływania na funkcjonowanie ministerstwa, wpływania także na funkcjonowanie naszego systemu prawnego w Polsce.
– Bardzo wielu lobbystów i różne próby także docierania do osób piastujących najwyższe stanowiska państwowe. Trzeba się przed tym skutecznie chronić – wskazywał prezydent Duda.

Zaznaczył, że przez ostatnie lata było to z dużą pieczołowitością realizowane przez ministra Adama Niedzielskiego. – Trzeba to spokojnie kontynuować choć wiadomo, że minister narażony jest na bardzo wiele ataków, bo to są bardzo zamożne środowiska, które nie szczędzą pieniędzy, aby także prowadzić wojnę medialną z tymi, którzy próbują ograniczać ich wpływy – powiedział Duda. Jak zaznaczył, nie ma wątpliwości, że pani minister, jako zwykły lekarz, znakomicie te sprawy zna i rozumie, że jako lekarz rodzinny będzie na rodzinę w szczególnym stopniu wyczulona, a zwłaszcza na dzieci.

– Cieszę się, że ta teka ministra zdrowia spoczęła dziś w rękach osoby, która jest pełna wigoru, energii, osoby z kilkunastoletnim doświadczeniem lekarza, ale jednocześnie osoby cały czas młodej – podkreślił prezydent. Jak zauważył, nowa minister ma również doświadczenie polityczne zdobyte w pracy parlamentarnej, w komisjach, rozumie także wyzwania nowoczesnego systemu ochrony zdrowia i tego, czego on potrzebuje z punktu widzenia obywatela.

– Cieszę się z tej nominacji, gratuluję pani minister i wierzę, że podoła pani minister tym wszystkim obowiązkom. Tego z całego serca życzę – podsumował prezydent Duda.



37-letnia Katarzyna Sójka jest lekarzem i posłanką PiS. Na stanowisku ministra zdrowia zastąpiła Adama Niedzielskiego, który kierował resortem od sierpnia 2020 r.
Katarzyna Sójka jest absolwentką m.in. Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, specjalistką chorób wewnętrznych. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskała mandat w okręgu nr 36 (Kalisz); zagłosowało na nią 15 860 osób. Jest członkiem sejmowych komisji: zdrowia, ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, a także komisji polityki społecznej i rodziny.

Region

Zasłużeni dla Bydgoszczy otrzymali laury i medale. Sesja z okazji urodzin miasta

Zasłużeni dla Bydgoszczy otrzymali laury i medale. Sesja z okazji urodzin miasta

2025-04-16, 19:12
Rzucali granatami, nosili rannych Uczniowie mundurówek rywalizowali w Bydgoszczy

Rzucali granatami, nosili „rannych”! Uczniowie „mundurówek” rywalizowali w Bydgoszczy

2025-04-16, 18:31
Kierowca ciężarówki wiozący butle z gazem cofał na drodze S5 Mogło dojść do tragedii [wideo]

Kierowca ciężarówki wiozący butle z gazem cofał na drodze S5! Mogło dojść do tragedii [wideo]

2025-04-16, 17:01
Po spotkaniu włodarzy Bydgoszczy i Torunia. Rafał Bruski: Widzę jeden obszar współpracy

Po spotkaniu włodarzy Bydgoszczy i Torunia. Rafał Bruski: Widzę jeden obszar współpracy

2025-04-16, 16:21
Budowlani doszli do porozumienia z Anpolem Parkomaty znikną z bydgoskich Wyżyn

„Budowlani” doszli do porozumienia z Anpolem! Parkomaty znikną z bydgoskich Wyżyn

2025-04-16, 15:31
Na razie nigdzie nie popłyną. Na Wiśle w Bydgoszczy utknęły barki transportowe [wideo]

Na razie nigdzie nie popłyną. Na Wiśle w Bydgoszczy utknęły barki transportowe [wideo]

2025-04-16, 14:56
Ważą się losy szkół w Stobnie i Kiełpinie. Kurator jest za, władze gminy przeciw. Pozostaje sąd

Ważą się losy szkół w Stobnie i Kiełpinie. Kurator jest „za", władze gminy „przeciw". Pozostaje sąd?

2025-04-16, 14:30
Rozmowa Dnia w PR PiK: - Prezydent Rafał Bruski odświeżył narrację o skrzywdzonej Bydgoszczy [aktualizacja]

„Rozmowa Dnia" w PR PiK: - Prezydent Rafał Bruski odświeżył narrację o skrzywdzonej Bydgoszczy [aktualizacja]

2025-04-16, 13:00
Czy grudziądzka szkoła muzyczna wygra wyścig po pieniądze Minister daje nadzieję

Czy grudziądzka szkoła muzyczna wygra wyścig po pieniądze? Minister daje nadzieję

2025-04-16, 12:20
Żonkile w inowrocławskim Lapidarium. Miasto pamięta o ofiarach z warszawskiego getta [zdjęcia]

Żonkile w inowrocławskim Lapidarium. Miasto pamięta o ofiarach z warszawskiego getta [zdjęcia]

2025-04-16, 11:30
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę