Szpital miejski w Toruniu ma 157 mln długu. Pomoże program naprawczy?

2023-01-26, 17:54  Polska Agencja Prasowa, Michał Zaręba
Toruńscy radni zagłosowali w czwartek za programem naprawczym dla Specjalistycznego Szpitala Miejskiego/fot. Michał Zaręba

Toruńscy radni zagłosowali w czwartek za programem naprawczym dla Specjalistycznego Szpitala Miejskiego/fot. Michał Zaręba

Toruńscy radni przyjęli program naprawczy dla Specjalistycznego Szpitala Miejskiego. Dokument przygotowała prywatna firma, ma pomóc w poszukaniu oszczędności i zmniejszeniu zadłużenia lecznicy. 

Program naprawczy był konieczny z uwagi na dług placówki, który w połowie 2022 r. wynosił 157 mln zł. - Sytuacja szpitala jest bardzo skomplikowana. Program naprawczy, który został opracowany przez zewnętrzną firmę, pozwoli na wyprowadzenie szpitala z zapaści finansowej – komentowała dyrektor szpitala Justyna Wileńska. Zapytana, z czego wynika zapaść finansowa, wskazała, że „spirala zadłużenia spowodowała galopującą stratę szpitala".

Proszona o doprecyzowanie, z czego wynikała owa „spirala", odpowiedziała, że „z zadłużenia corocznego", po czym poprosiła o kolejne pytania. Pytana, czy ma sobie coś do zarzucenia (prowadzi placówkę od 2020 r.), odpowiedziała, że „oczywiście". Dodała, że „będzie pracować jeszcze mocniej, jeszcze ciężej i jeszcze wytrwalej". - Program naprawczy składa się z wielu elementów. Szpital jest gospodarstwem, w którym pracują nie tylko przedstawiciele lekarzy, pielęgniarek, całego towarzystwa medycznego i niemedycznego, ale wszyscy. Każdy z nas będzie pracował na to, aby w jak najszybszym tempie wyjść z zadłużenia szpitala – powiedziała dyrektor Wileńska.

Prezydent Torunia Michał Zaleski ocenił, że sytuacja szpitala jest „trudna, ale nie bez wyjścia". - Program naprawczy to potwierdził. Fachowcy — zewnętrzna firma, która rok pracowała nad dokumentami otrzymywanymi od szpitala i od nas jako organu założycielskiego — potwierdzili, że jest wyjście – mówił prezydent. - To wyjście powoli, w spokoju, bez emocji trzeba wykorzystać i realizować. Tak będzie. Dyrekcja szpitala jest zdeterminowana co do realizacji programu naprawczego. Program zawiera wiele elementów, które będą bardzo trudne, ale tym bardziej — skoro będą trudne problemy do rozwiązania — to trzeba będzie spokojnie to realizować. Trzymajmy kciuki, aby to wszystko dobrze się poukładało – podkreślił prezydent Zaleski.

Wzrost zadłużenia szpitala był szczególnie widoczny w ostatnich latach, gdyż w 2019 r. wynosiło ono 81 mln zł. Włodarz miasta wśród głównych przyczyn wzrostu długu wskazał niedoszacowanie kontraktu z NFZ, ale także „galopujący wzrost kosztów" i stan rynku pracy. Zdaniem przewodniczącego toruńskiej rady miasta Marcina Czyżniewskiego sytuacja toruńskiego szpitala związana jest głównie z tym, w jaki sposób są w Polsce finansowane takie placówki. W jego ocenie dyrektor szpitala podejmuje wiele kroków mających uzdrowić sytuację. W ramach działań naprawczych w szpitalu ma powstać m.in. oddział geriatryczny, komórki zajmujące się diabetologią i gastroenterologią. Kupiony powinien zostać tomograf komputerowy. Konieczna jest renegocjacja umów z NFZ, a także monitowanie zużycia m.in. leków, materiałów czy energii. Problemem do rozwiązania, np. przez przeniesienie zobowiązania do instytucji bankowej, są zaciągnięte pożyczki w instytucjach o charakterze parabankowym. Kredyty i pożyczki stanowią ponad 75 proc. zobowiązań szpitala.

PROGRAM NAPRAWCZY DLA SZPITALA

Relacja Michała Zaręby

Region

Pożar pustostanu niedaleko Świecia. Dym był widoczny z daleka

Pożar pustostanu niedaleko Świecia. Dym był widoczny z daleka

2026-06-04, 10:46
Kierowcy wściekli, handlowcy liczą straty. Komunikacyjny chaos w centrum Włocławka [zdjęcia]

Kierowcy wściekli, handlowcy liczą straty. Komunikacyjny chaos w centrum Włocławka [zdjęcia]

2026-06-04, 09:30
W długi weekend policjanci z regionu pracują dwa razy więcej. Będzie mnóstwo kontroli

W długi weekend policjanci z regionu pracują dwa razy więcej. Będzie mnóstwo kontroli

2026-06-04, 08:00
Uroczystość Bożego Ciała w regionie. Ulicami przejdą procesje eucharystyczne [lista]

Uroczystość Bożego Ciała w regionie. Ulicami przejdą procesje eucharystyczne [lista]

2026-06-03, 21:20
13-latka z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Strażacy działali w bloku w Inowrocławiu [AKTUALIZACJA]

13-latka z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Strażacy działali w bloku w Inowrocławiu [AKTUALIZACJA]

2026-06-03, 21:17
Kwiaty pod tablicą i lekcja historii dla młodzieży. Toruń uczcił działaczy Solidarności

Kwiaty pod tablicą i lekcja historii dla młodzieży. Toruń uczcił działaczy „Solidarności”

2026-06-03, 20:52
Helena Ostrowska i Rafał Harczenko w PR PiK. Zrobili najlepszy projekt społeczny w Polsce

Helena Ostrowska i Rafał Harczenko w PR PiK. Zrobili najlepszy projekt społeczny w Polsce

2026-06-03, 19:44
Kara dla szpitala w Aleksandrowie Kujawskim podtrzymana. NFZ rozważy, czy rozłoży ją na raty

Kara dla szpitala w Aleksandrowie Kujawskim podtrzymana. NFZ rozważy, czy rozłoży ją na raty

2026-06-03, 18:45
Podnośnik, pilot i leżanka Na stacji w Grucznie działa superłazienka dla niepełnosprawnych [wideo, zdjęcia]

Podnośnik, pilot i leżanka! Na stacji w Grucznie działa superłazienka dla niepełnosprawnych [wideo, zdjęcia]

2026-06-03, 18:03
Kabiny ciszy w szkołach. Do czego służą i jak korzystają z nich uczniowie

Kabiny ciszy w szkołach. Do czego służą i jak korzystają z nich uczniowie?

2026-06-03, 17:45
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę