Polska była dla niej najważniejsza. Toruń uczcił rocznicę śmierci generał Zawackiej

2023-01-10, 10:30  Michał Zaręba/Informacyjna Agencja Radiowa
We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

Przedstawiciele władz miasta i Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej złożyli kwiaty na grobie kurierki AK, jedynej kobiety wśród „Cichociemnych”.

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia. – Od najmłodszych lat Polska była dla niej najważniejsza. Mówię to z całym przekonaniem, bo dobrze ją znałem i to było zawsze w niej fascynujące, że potrafiła również sprawy prywatne poświęcić tej sprawie najważniejszej – mówił Jan Wyrowiński, przewodniczący Rady Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.

– Pamiętamy o tej, która walczyła o niepodległość naszego kraju, która potrafiła – będąc przecież kobietą – przeciwstawić się zbrojnemu atakowi tych, którzy chcieli zniszczyć naszą ojczyznę. Jak sama mówiła – najważniejsza jest prawda i dobro. Jak to jest aktualne i potrzebne w dzisiejszych czasach – dodał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 
Elżbieta Zawacka – pseudonim „Zo”, „Sulica” i „Zelma” – po wojnie została drugą Polką w historii Wojska Polskiego, awansowaną na stopień generała brygady. Dama Orderu Orła Białego, z wykształcenia była matematykiem i profesorem nauk humanistycznych. W latach 1939-1945 działała w służbie Państwa Podziemnego. Posługując się fałszywymi dokumentami, przekraczała granice ponad sto razy, przenosząc wiadomości i meldunki. W przerwach między wyprawami uczyła się na tajnych kompletach. W lutym 1943 roku wyruszyła jako emisariuszka Komendanta Głównego AK przez Niemcy, Francję, Andorę, Hiszpanię i Gibraltar do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Pod pseudonimem „Elisabeth Watson” przeszła specjalne szkolenie i na własną prośbę wróciła do okupowanej Polski, skacząc na spadochronie we wrześniu 1943 roku. Walczyła w Powstaniu Warszawskim, a po kapitulacji przedostała się do Krakowa. Stamtąd koordynowała działalność kurierską na trasach prowadzących do Szwajcarii.

Po wojnie działała w drugiej konspiracji, w antykomunistycznej organizacji Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, za co w 1951 roku została skazana na 10 lat więzienia. Wyszła na wolność po czterech latach, na mocy amnestii. Współtworzyła Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Działała w ruchu kombatanckim „Solidarności”. Zainicjowała powstanie Fundacji „Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Kobiet” w Toruniu, obecnie – Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej. Instytucja gromadzi dokumenty i relacje o wkładzie Pomorza w walkę o niepodległość.

Elżbieta Zawacka wykładała na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie założyła Zakład Andragogiki. W 1996 roku otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych. Za patriotyczną działalność odznaczono ją wieloma medalami – Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy i pięciokrotnie Krzyżem Walecznych. W 1995 roku otrzymała Order Orła Białego.

Relacja Michała Zaręby („Popołudnie z nami”)

Toruń

Region

UMK zawiadamia prokuraturę. Chodzi o dyplom szefowej toruńskiej fundacji

UMK zawiadamia prokuraturę. Chodzi o dyplom szefowej toruńskiej fundacji

2024-07-01, 17:52
Dowodził toruńską komendą, teraz szefuje bydgoskiej. Nowy komendant objął stanowisko

Dowodził toruńską komendą, teraz szefuje bydgoskiej. Nowy komendant objął stanowisko

2024-07-01, 16:43
Jasna Góra czeka na pielgrzymów. Grupy już zwarte i gotowe, ale zawsze można dołączyć

Jasna Góra czeka na pielgrzymów. Grupy już zwarte i gotowe, ale zawsze można dołączyć!

2024-07-01, 15:00
Pożar w części technicznej Szpitala MSWiA w Bydgoszczy. Ekipa kładła papę [zdjęcia]

Pożar w części technicznej Szpitala MSWiA w Bydgoszczy. Ekipa kładła papę [zdjęcia]

2024-07-01, 13:36
Cukrzyca zaczyna boleć w mocno zaawansowanej fazie. Bezpłatne badania w Toruniu

Cukrzyca zaczyna „boleć" w mocno zaawansowanej fazie. Bezpłatne badania w Toruniu

2024-07-01, 13:30
Po siedmiu latach przerwy Bydgoszcz odzyskała delegaturę ABW. Politycy komentują

Po siedmiu latach przerwy Bydgoszcz odzyskała delegaturę ABW. Politycy komentują

2024-07-01, 12:47
CPK i port intermodalny w Emilianowie wśród tematów Radiokonferencji [wideo]

CPK i port intermodalny w Emilianowie wśród tematów „Radiokonferencji" [wideo]

2024-07-01, 11:10
Zbigniew Ostrowski: Nie zgadzamy się na marginalizację Bydgoszczy [Rozmowa Dnia]

Zbigniew Ostrowski: Nie zgadzamy się na marginalizację Bydgoszczy [Rozmowa Dnia]

2024-07-01, 09:02
Wichura szalała nad gminą Dobrcz. Powalone drzewa, konary, uszkodzone dachy [zdjęcia]

Wichura szalała nad gminą Dobrcz. Powalone drzewa, konary, uszkodzone dachy [zdjęcia]

2024-07-01, 08:27
Zablokowana Droga Krajowa nr 56 w Kotomierzu. Powalone drzewa uniemożliwiają przejazd

Zablokowana Droga Krajowa nr 56 w Kotomierzu. Powalone drzewa uniemożliwiają przejazd

2024-06-30, 19:09
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę