Polska była dla niej najważniejsza. Toruń uczcił rocznicę śmierci generał Zawackiej

2023-01-10, 10:30  Michał Zaręba/Informacyjna Agencja Radiowa
We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

Przedstawiciele władz miasta i Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej złożyli kwiaty na grobie kurierki AK, jedynej kobiety wśród „Cichociemnych”.

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia. – Od najmłodszych lat Polska była dla niej najważniejsza. Mówię to z całym przekonaniem, bo dobrze ją znałem i to było zawsze w niej fascynujące, że potrafiła również sprawy prywatne poświęcić tej sprawie najważniejszej – mówił Jan Wyrowiński, przewodniczący Rady Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.

– Pamiętamy o tej, która walczyła o niepodległość naszego kraju, która potrafiła – będąc przecież kobietą – przeciwstawić się zbrojnemu atakowi tych, którzy chcieli zniszczyć naszą ojczyznę. Jak sama mówiła – najważniejsza jest prawda i dobro. Jak to jest aktualne i potrzebne w dzisiejszych czasach – dodał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 
Elżbieta Zawacka – pseudonim „Zo”, „Sulica” i „Zelma” – po wojnie została drugą Polką w historii Wojska Polskiego, awansowaną na stopień generała brygady. Dama Orderu Orła Białego, z wykształcenia była matematykiem i profesorem nauk humanistycznych. W latach 1939-1945 działała w służbie Państwa Podziemnego. Posługując się fałszywymi dokumentami, przekraczała granice ponad sto razy, przenosząc wiadomości i meldunki. W przerwach między wyprawami uczyła się na tajnych kompletach. W lutym 1943 roku wyruszyła jako emisariuszka Komendanta Głównego AK przez Niemcy, Francję, Andorę, Hiszpanię i Gibraltar do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Pod pseudonimem „Elisabeth Watson” przeszła specjalne szkolenie i na własną prośbę wróciła do okupowanej Polski, skacząc na spadochronie we wrześniu 1943 roku. Walczyła w Powstaniu Warszawskim, a po kapitulacji przedostała się do Krakowa. Stamtąd koordynowała działalność kurierską na trasach prowadzących do Szwajcarii.

Po wojnie działała w drugiej konspiracji, w antykomunistycznej organizacji Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, za co w 1951 roku została skazana na 10 lat więzienia. Wyszła na wolność po czterech latach, na mocy amnestii. Współtworzyła Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Działała w ruchu kombatanckim „Solidarności”. Zainicjowała powstanie Fundacji „Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Kobiet” w Toruniu, obecnie – Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej. Instytucja gromadzi dokumenty i relacje o wkładzie Pomorza w walkę o niepodległość.

Elżbieta Zawacka wykładała na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie założyła Zakład Andragogiki. W 1996 roku otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych. Za patriotyczną działalność odznaczono ją wieloma medalami – Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy i pięciokrotnie Krzyżem Walecznych. W 1995 roku otrzymała Order Orła Białego.

Relacja Michała Zaręby („Popołudnie z nami”)

Toruń

Region

Bydgoskie VII LO wkroczyło w XXII wiek. Budynek po termomodernizacji [wideo, zdjęcia]

Bydgoskie VII LO wkroczyło w „XXII wiek”. Budynek po termomodernizacji [wideo, zdjęcia]

2024-04-29, 20:52
Samochód uderzył w drzewo w Okalewku pod Brodnicą. Kierowca nie żyje

Samochód uderzył w drzewo w Okalewku pod Brodnicą. Kierowca nie żyje

2024-04-29, 20:04
Grudziądzanie doczekają się nowego basenu. Umowa na budowę Delfinka podpisana

Grudziądzanie doczekają się nowego basenu. Umowa na budowę „Delfinka” podpisana

2024-04-29, 19:41
Bulwar Filadelfijski znów dostępny dla ruchu. Wprowadzono tu strefę zamieszkania

Bulwar Filadelfijski znów dostępny dla ruchu. Wprowadzono tu strefę zamieszkania

2024-04-29, 19:02
Tragedia w Brodnicy. W spalonej przyczepie kempingowej znaleziono ciało mężczyzny

Tragedia w Brodnicy. W spalonej przyczepie kempingowej znaleziono ciało mężczyzny

2024-04-29, 18:47
Krajobraz bez kładki na bydgoskich Wyżynach. Tak nie było tutaj od ponad 40 lat [zdjęcia, wideo]

Krajobraz bez kładki na bydgoskich Wyżynach. Tak nie było tutaj od ponad 40 lat! [zdjęcia, wideo]

2024-04-29, 18:39
W Inowrocławiu pojawi się skwer Praw Kobiet. Radni przegłosowali uchwałę

W Inowrocławiu pojawi się skwer Praw Kobiet. Radni przegłosowali uchwałę

2024-04-29, 17:40
Nowe kierunki na UKW. Będzie można studiować sinologię i skandynawistykę

Nowe kierunki na UKW. Będzie można studiować sinologię i skandynawistykę

2024-04-29, 17:09
Zaczęła się nowa kadencja Rady Miasta Grudziądza. 23 rajców odebrało zaświadczenia

Zaczęła się nowa kadencja Rady Miasta Grudziądza. 23 rajców odebrało zaświadczenia

2024-04-29, 16:44
Kodowanie Brajlem. Na tym konkursie widzący i niewidomi znajdują wspólny język [zdjęcia]

„Kodowanie Brajlem”. Na tym konkursie widzący i niewidomi znajdują wspólny język! [zdjęcia]

2024-04-29, 15:02
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę