Piątek, 20 września 2019 r.   Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Aktualności

Marsjański helikopter zapakowany w podróż

Mars 2020 Helicopter © NASA
Mars 2020 Helicopter © NASA
Inżynierowie z NASA przygotowujący misję Mars 2020 poinformowali o umieszczeniu na jej pokładzie miniaturowego helikoptera, który stanie się pierwszym statkiem powietrznym samodzielnie poruszającym się w atmosferze innej planety.

Astrofotografia ze smartfona

Fot © Piotr Potępa
Fot © Piotr Potępa
Czy fotografowanie nieba gwiaździstego przy użyciu smartfona ma sens? Piotr Potępa, jeden z najwybitniejszych polskich astrofotografów udowadnia, że tak! Efekty swoich smartfonowych eksperymentów pan Piotr udostępnił Słuchaczom „Radia Planet i Komet”.

Zobacz jak było na ASTROFESTIWALU!

ASTROFESTIWAL 2019 - Piotr Majewski i Jerzy Rafalski © Anna Majewska
ASTROFESTIWAL 2019 - Piotr Majewski i Jerzy Rafalski © Anna Majewska
Za nami kolejny ASTROFESTIWAL pod patronatem Polskiego Radia PiK. Ósma edycja imprezy w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyła się w 08 czerwca br. w Brodnicy. Widzów nie odstraszyły nawet dwie ulewy, które tego dnia przeszły nad terenem ASTROFESTIWALU.

Nowe oblicze Drapera

Teleskop Drapera trafił do podtroruńskich Piwnic w 1947 roku © Piotr Majewski
Teleskop Drapera trafił do podtroruńskich Piwnic w 1947 roku © Piotr Majewski
Historyczny teleskop Drapera z obserwatorium UMK w Piwnicach ma nowe oblicze. Postarali się o nie konserwatorzy zabytków, którzy nadali instrumentowi znamię dzieła sztuki. Teleskop od 1889 r. służył w Obserwatorium Harvard University (USA), a w 1947 roku trafił do obserwatorium w podtoruńskich Piwnicach.

Kosmiczny nietoperz w locie

Kosmiczny nietoperz © ESO
Kosmiczny nietoperz © ESO
Do znanych nam licznych gatunków nietoperzy dopiszmy też "nietoperza kosmicznego"! Jego naturę w całej okazałości ujawnia Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) na zdjęciu zrobionym w ramach projektu pod nazwą "Kosmiczne Klejnoty".

Bąble, czyli gwiazdy-przedszkolaki

LMC © ESO
LMC © ESO
"Narodziny gwiazdy" – to tytuł filmu godnego Oscarów. Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) prezentuje za to zdjęcie miejsca, gdzie rodzą się prawdziwe gwiazdy. Opublikowany obraz zasługuje na astronomicznego Oscara!

Koniec misji łazika Opportunity

Mars Opportunity Rover © NASA
Mars Opportunity Rover © NASA
To już koniec. Misja łazika Mars Opportunity została oficjalnie zakończona 13 lutego 2019 roku. Inżynierowie z NASA po raz ostatni podjęli nieudaną próbę kontaktu z pojazdem.

Lód na Merkurym pod lupą uczonych

2019-01-28 Mercury ice MESSENGER © NASA
2019-01-28 Mercury ice MESSENGER © NASA
Na Merkurym - planecie, która krąży najbliżej Słońca i na której panują ekstremalnie wysokie temperatury jest więcej lodu niż dotąd sądzono. Takie są wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na podstawie danych dostarczonych przez próbnik MESSENGER.

Voyager 2 w przestrzeni międzygwiezdnej

2019-01-28 Voyager interstellar © NASA
2019-01-28 Voyager interstellar © NASA
Gdzie są granice Układu Słonecznego? Odpowiedzi na to pytanie pomoże udzielić sonda Voyager 2, która w listopadzie 2018 roku przekroczyła heliopauzę. Heliopauza to strefa w przestrzeni kosmicznej, gdzie wpływ tzw. wiatru słonecznego ustępuje promieniowaniu cząstek docierających z zewnętrznej części naszej Galaktyki.

Ostatnie tchnienie umierającej gwiazdy

2019-01-28 planetary nebula © ESO
2019-01-28 planetary nebula © ESO
Ostatnie tchnienie umierającej gwiazdy zarejestrowano w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO). Jest to owoc Programu Kosmicznych Klejnotow ESO (ESO Cosmic Gems Programme), w ramach którego największe teleskopy wykonują zdjęcia atrakcyjnych wizualnie obiektów nieba.
1234567