Niedziela, 19 stycznia 2020 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Aktualności

Tajemnica centrum Drogi Mlecznej odsłonięta!

Milky Way Centre © ESO
Milky Way Centre © ESO
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) znaleźli dowód na dramatyczne wydarzenie w życiu Drogi Mlecznej: okres formowania się gwiazd tak intensywny, że jego efektem było ponad 100 tysięcy wybuchów supernowych! Bardzo Duży Teleskop (VLT) w obserwatorium ESO Paranal na pustyni Atakama śledził centralne rejony Drogi Mlecznej w ogromnej rozdzielczości i odkrył nowe szczegóły na temat historii narodzin gwiazd w naszej galaktyce.

Polska ma Solaris i Pirxa na niebie!

Solaris-Pirx © W.Zięba/PTA/IAU100
Solaris-Pirx © W.Zięba/PTA/IAU100
Solaris i Pirx – to oficjalne nazwy gwiazdy i jej planety odkrytej przez zespół prof. Andrzeja Niedzielskiego z UMK w Toruniu. Jest to wynik ogólnopolskiego plebiscytu pod egidą świętującej swoje 100-lecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Patronem medialnym akcji było m.in. RADIO PLANET I KOMET. Swoją decyzję IAU ogłosiła 17 grudnia. Nazwa Solaris nawiązuje do tytułu powieści Stanisława Lema, najsłynniejszego polskiego pisarza science-fiction.

Pierwsza planeta wokół białego karła!

White Dwarf planet © ESO
White Dwarf planet © ESO
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli układ złożony z białego karła i planety podobnej do Neptuna krążącej bardzo blisko swej macierzystej gwiazdy. To pierwsze tego typu odkrycie w dziejach! Sensacyjny rezultat uczeni uzyskali dzięki analizie danych z przeglądu SDSS oraz obserwacjom przy pomocy teleskopu VLT.

Nowa kandydatka na planetę karłowatą

Hygiea © ESO
Hygiea © ESO
Dzięki astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) lista planet karłowatych może wkrótce wzbogacić się o nowy obiekt. Jest nim planetoida Hygiea. Hygiea zajmuje czwarte miejsce pod względem wielkości w pasie głównym planetoid, po Ceres, Weście i Pallas.

Mira najjaśniejsza od 12 lat!

Mira Ceti © Piotr Majewski
Mira Ceti © Piotr Majewski
Mira Ceti, znana też jako Gwiazda Cudowna osiąga maksimum blasku na poziomie niespotykanym od 12 lat! Najbardziej znana gwiazda zmienna błyszczy z mocą +2.5 mag. dorównując najjaśniejszym obiektom w konstelacji Wieloryba. Zmienność gwiazdy odkrył 03 sierpnia 1596 roku holenderski astronom David Fabricius, zaś imię „Mira”, nadał jej nasz Jan Heweliusz, który po łacinie nazywał ją Stella Miraculosa, czyli „Gwiazda Cudowna”; dzisiejsza nazwa jest wersją skróconą oryginału.

Nowe księżyce Saturna

Saturn moons. Foto © Carnegie Institute for Science
Saturn moons. Foto © Carnegie Institute for Science
Teleskop Subaru na Hawajach wykrył 20 nowych księżyców Saturna. Teraz druga największa planeta w Układzie Słonecznym liczy ich najwięcej, bo aż 82! Zespół pod przewodnictwem Scotta Sheparda z Carnegie Institution for Science odkrył 20 nowych satelitów orbitujących wokół Saturna. Ten sam zespół badaczy przy użyciu teleskopu Subaru odkrył rok temu 12 nowych księżyców wokół Jowisza.

Kosmiczny precel

Cosmic pretzel. Foto © ESO
Cosmic pretzel. Foto © ESO
Astronomowie korzystający z sieci radioteleskopów ALMA uzyskali obraz w niesamowicie wysokiej rozdzielczości przedstawiający dwa dyski, w których rosną młode gwiazdy. Dyski mają kształt… precla. Obserwacje tego niesamowitego zjawiska rzucają nowe światło na najwcześniejsze fazy życia gwiazd i pomagają astronomom w ustaleniu warunków, w jakich powstają gwiazdy podwójne.

Woda na egzoplanecie!

Water exoplanet spacetelescope. Foto © NASA / ESA
Water exoplanet spacetelescope. Foto © NASA / ESA
K2-18b – tak enigmatycznie nazywa się pozasłoneczna planeta, w atmosferze której astronomowie znaleźli ślady wody. Mało tego - ten odległy glob krąży wokół macierzystej gwiazdy w strefie nadającej się do życia znanego nam z Ziemi. K2-18b jest aż ośmiokrotnie bardziej masywna od Ziemi, dlatego uczeni klasyfikują ją jako superziemię. Jest też jedyną znaną nam dziś planetą krążącą wokół gwiazdy innej niż Słońce (egzoplanetą), na której powierzchni występuje zarówno woda, jak i temperatury umożliwiające rozwój i przetrwanie życia.

Nowe spojrzenie na Wielki Obłok Magellana

LMC © ESO
LMC © ESO
Należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) teleskop VISTA ukazał niezwykły obraz Wielkiego Obłoku Magellana - jednej z naszych najbliższych galaktycznych sąsiadek. Teleskop VISTA dokonuje przeglądu tej galaktyki i jej siostry zwanej Małym Obłokiem Magellana, a także ich otoczenia, w niesamowitych szczegółach. Przegląd ten pozwala astronomom na obserwowanie wielkiej liczby gwiazd otwierając nowe możliwości do badania ich ewolucji, zmienności oraz dynamiki obu galaktyk.

Marsjański helikopter zapakowany w podróż

Mars 2020 Helicopter © NASA
Mars 2020 Helicopter © NASA
Inżynierowie z NASA przygotowujący misję Mars 2020 poinformowali o umieszczeniu na jej pokładzie miniaturowego helikoptera, który stanie się pierwszym statkiem powietrznym samodzielnie poruszającym się w atmosferze innej planety.
1234567