Środa, 19 grudnia 2018 r.   Imieniny: Gabrieli, Dariusza, Eleonory
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet

Aktualności

Posłuchaj wiatru na Marsie!

Mars InSight selfie © NASA
Mars InSight selfie © NASA
Pierwsze w dziejach nagranie wiatru wiejącego na Marsie zaprezentowali inżynierowie z NASA. Jest to pierwszy efekt aktywności próbnika InSight, który wylądował na powierzchni Czerwonej Planety 26 listopada br. Dźwięk podmuchów marsjańskiego powietrza został uzyskany wcale nie za pomocą mikrofonu, lecz… sejsmometru. 1 grudnia urządzenie zostało poddane testom sprawności, w ramach których zarejestrowało wibracje spowodowane wiatrem wiejącym na Marsie.

PW-Sat2 nadaje z orbity

Earth by PW-Sat2 © pw-sat.pl
Earth by PW-Sat2 © pw-sat.pl
Pierwsze zdjęcie w kosmosie wykonane przez polskiego sztucznego satelitę dotarło na Ziemię. Przedstawia naszą planetę spowitą chmurami w okolicach Morza Północnego u wybrzeża Holandii. Zdjęcie to przejdzie do historii jako pierwsze polskie zdjęcie satelitarne. Nie jest to pierwsza polska fotografia Ziemi zrobiona z orbity, bo taką w 1978 roku z pokładu statku Sojuz 30 wykonał kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski. Jest to natomiast pierwsze zdjęcie Ziemi zarejestrowane przez polskiego sztucznego satelitę.

Sonda InSight wylądowała na Marsie

Mars InSight. Fot. © NASA
Mars InSight. Fot. © NASA
Amerykańska sonda InSight wylądowała na Marsie. W ramach misji agencji kosmicznej NASA próbnik będzie prowadził badania wnętrza Czerwonej Planety. Sonda InSight weszła w atmosferę Marsa 26 listopada 2018 roku po trwającym ponad sześć miesięcy locie i pokonaniu 500 milionów kilometrów. Po trwającym 7 minut lądowaniu pojazd bezpiecznie osiadł na powierzchni Czerwonej Planety na równinie Elysium Planitia.

Wokół Gwiazdy Barnarda krąży superziemia!

Barnard Star planet. Foto © ESO
Barnard Star planet. Foto © ESO
Skalisty glob podobny do Ziemi krążący wokół Gwiazdy Barnarda odkryli astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Gwiazda Barnarda, nazwana od astronoma E. E. Barnarda, to jedno z najbliższych nam słońc. Znajduje się zaledwie 6 lat świetlnych od Ziemi. Jest to zarazem najbliższa gwiazda pojedyncza oraz gwiazda wykazująca najszybszy ruch własny względem ziemskiego obserwatora.

Jubileusz 90-lecia urodzin prof. Cecylii Iwaniszewskiej

Prof. Cecylia Iwaniszewska – nestorka toruńskiej astronomii. Foto © ToMiTo
Prof. Cecylia Iwaniszewska – nestorka toruńskiej astronomii. Foto © ToMiTo
90-te urodziny świętuje prof. Cecylia Iwaniszewska – nestorka toruńskiej astronomii. Z tej okazji Towarzystwo Miłośników Torunia organizuje specjalny wieczór jubileuszowy w Książnicy Kopernikańskiej. Spotkanie odbędzie się 29 listopada o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Kosmiczne widowisko w Warszawie z udziałem "Radia Planet i Komet"

Planety © Moc Klasyki
Planety © Moc Klasyki
2 grudnia w nowoczesnym budynku FOCUS w Warszawie odbędzie się multimedialne widowisko, w trakcie którego muzycy Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy zagrają suitę "Planety" Gustava Holsta. Koncertowi towarzyszyć będzie filmowy pokaz na ekranie kinowym, na którym wyświetlone zostaną oryginalne animacje przedstawiające planety Układu Słonecznego. Wizualizacje uzupełni narracja w wykonaniu Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego z "Radia Planet i Komet" w Polskim Radiu PiK.

Koniec misji teleskopu Keplera

Kepler. Foto © NASA
Kepler. Foto © NASA
30 października 2018 roku zamknęło się oko kosmicznego teleskopu Keplera. W czasie ponad 9-letniej misji Kepler wypatrzył blisko 2700 planet poza Układem Słonecznym.

ESO na horyzoncie zdarzeń czarnej dziury

Black Hole. Foto © ESO
Black Hole. Foto © ESO
Obłok gazu wirujący z prędkością aż 30% prędkości światła wokół czarnej dziury w centrum naszej Galaktyki zaobserwowali astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Parker Solar Probe rekordowo blisko Słońca

Parker Solar Probe. Foto © NASA
Parker Solar Probe. Foto © NASA
Nazywa się Parker Solar Probe i jest dziełem rąk ludzkich, które dotarło rekordowo blisko Słońca! 29 października br. sonda osiągnęła odległość 43 mln km od naszej gwiazdy dziennej – to bliżej niż krąży Merkury.

Jak odróżnić meteoryt od zwykłego kamienia?

Meteoryty. Foto © Piotr Majewski
Meteoryty. Foto © Piotr Majewski
Stały słuchacz "Radia Planet i Komet" Krzysztof Jaszewski z Wrocławia przesłał nam próbkę kamienia, który podejrzewa o kosmiczne pochodzenie. Nasze oględziny wskazują, że nie jest to meteoryt, lecz kawałek ziemskiego minerału (pirytu) lub odpad hutniczy. Ponieważ nierzadko spotykamy się z podobnymi pytaniami, przygotowaliśmy krótki poradnik jak odróżnić meteoryt od zwykłego kamienia. O tym w audycji z 22 października 2018 .
1234567