Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Ziarna losu » Z archiwalnych kart i zapisów » Sierpień
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-30, 17:00 Żaneta Walentyn

30 sierpnia 2020

Prof. MirosłaW Golon z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Fot. Henryk Żyłkowski
Prof. MirosłaW Golon z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Fot. Henryk Żyłkowski
Kim był Mieczysław Szczepański? Dlaczego musiał zginąć, zabity z rąk Rosjan w polskich mundurach? W audycji „Ziarna losu” przedstawimy sylwetkę Cichociemnego z Chełmży, który w 1944 roku przyleciał do okupowanej ojczyzny z Wielkiej Brytanii. Zawodowy wojskowy, absolwent Toruńskiej Szkoły Artylerii, walczył w kampanii wrześniowej, potem w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Zaprzysiężony do walki w konspiracji znalazł się w Polsce. Nie dane mu było jednak doczekać końca wojny. Oskarżony o próbę zabicia Bieruta i Osóbki-Morawskiego został skazany na śmierć. Zginął na Zamku Lubelskim - znanym miejscu kaźni zarówno podczas wojny, jak i po jej zakończeniu.

Więcej o postaci Mieczysław Szczepańskiego znaleźć można w 27. części cyklu „Bohaterowie”, opracowanej przy współpracy dr Ewy Gawrońskiej - dokumentalistki i autorki kwerend archiwalnych z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Autorka dziękuje paniom dr Ewie Gawrońskiej i dr Katarzynie Minczykowskiej-Targowskiej z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej sprawującej nadzór naukowy nad cyklem „Bohaterowie” oraz prof. Mirosławowi Golonowi z IPN w Gdańsku za pomoc w przygotowaniu reportażu. W audycji wykorzystano fragmenty reportażu Zbigniewa Ostrowskiego pt. „Siostra Szczepańskich”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 30.08.2020