Będą ograniczenia w dostępie do Ośrodków Zbiorowego Zakwaterowania dla uchodźców
Za parę miesięcy w finansowanych przez państwo OZZ dla uchodźców z Ukrainy będą mogły mieszkać tylko niektóre osoby, m.in. niepełnosprawni.
Przygotowywane zmiany mają zostać wprowadzone od 1 listopada. Chodzi o to, by ci którzy mogą pracować usamodzielniali się.
- Teraz w 57 takich ośrodkach w naszym województwie mieszka prawie 1800 osób - mówi Ireneusz Nitkiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.
- Jeżeli przejdzie cały proces legislacyjny ustawy, zostaną wprowadzone zmiany. W obiektach zbiorowego zakwaterowania będą mogły przebywać osoby z tzw. grupy wrażliwej, czyli m.in. z orzeczeniem o niepełnosprawności, kobiety w ciąży lub wychowujące samotnie niemowlęta - mówi Ireneusz Nitkiewicz.
Część uchodźców mieszka w ośrodkach cały czas za darmo. Niektórzy są zwolnieni z opłat. Część wymaga np. terapii onkologicznej, psychiatrycznej i psychologicznej. Za dzieci, które otrzymują świadczenia w Polsce obowiązuje stawka 15 złotych za dobę.
Mieszkańcy OZZ są odwiedzani przez urzędników, ich sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie. Ośrodki znajdują się m.in. w Bydgoszczy, Przysieku i Białych Błotach.