Seniorzy opowiedzieli o Bydgoszczy, dzieci nadały wspomnieniom nową formę [zdjęcia]
Wspomnienia seniorów z Bydgoszczy stały się inspiracją dla najmłodszych mieszkańców. W ramach projektu „Opowiedz mi Bydgoszcz” starsi Bydgoszczanie dzielili się historiami o dawnym życiu w mieście, a dzieci przełożyły te opowieści na prace plastyczne.
- To nie tylko podróż do przeszłości, ale także przykład międzypokoleniowej wymiany doświadczeń i budowania lokalnej tożsamości - mówi Aleksandra Malich, współorganizatorka wydarzenia. - Ważnym efektem przedsięwzięcia jest także mapa wspomnień, przedstawiająca miejsca szczególnie ważne dla trójki bohaterów projektu. Stwierdziliśmy, że fajnie by było utrwalić te historie, które każdy senior, seniorka noszą w sobie - dodaje.
Pani Jadwiga Grodzka opowiedziała o swoich przygodach i pobycie w Bydgoszczy przez ponad 80 lat. Z kolei pan Władysław Horabik przypomniał sobie o wycieczce po mieście nad Brdą, którą zorganizował dla swoich wnuków 10 lat temu. - Spróbowałem to zrobić w ten sposób, żeby pójść ciekawymi ulicami, śladami monet, które w Bydgoszczy były produkowane, które znajdowaliśmy i które mamy w muzeum - informuje w rozmowie z reporterką Polskiego Radia PiK.
Z kolei Wiktor z fordońskiego przedszkola „U Krecika Szybownika” stworzył rysunek pani Wioletki z tornadem. Więcej wysłuchacie w relacji Agaty Raczek poniżej.