Jak rozpocząć lipiec w regionie? Wydarzeń nie brakuje! [przewodnik na weekend]

2025-07-04, 15:21  Redakcja
Turniej Rycerski po raz kolejny zagości na zamku w Golubiu-Dobrzyniu/fot: Michał Zaręba, archiwum

Turniej Rycerski po raz kolejny zagości na zamku w Golubiu-Dobrzyniu/fot: Michał Zaręba, archiwum

Ci, którzy w wakacje nie zdecydowali się na zagraniczne podróże, nie mogą narzekać na nudę - w regionie znów sporo się dzieje! Warsztaty taneczne, koncerty, konkursy kulinarne to tylko część bogatego programu. Mury zamku golubskiego ponownie zatrzęsą się od stukotu mieczy!

BYDGOSZCZ

Tajemnice Wyspy Młyńskiej – plenerowy wykład
piątek, 4 lipca, godz. 17:00, Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4, Wyspa Młyńska
Ten plenerowy wykład to wyjątkowa okazja, by odkryć mniej znane historie i ciekawostki jednego z najbardziej malowniczych zakątków Bydgoszczy - Wyspy Młyńskiej. Spacer rozpocznie się w Europejskim Centrum Pieniądza, gdzie będzie okazja zwiedzić wystawę Skarb Bydgoski i wysłuchać opowieści przewodnika. Następnie uczestnicy przeniosą się w czasie, aby poznać dzieje Wyspy Młyńskiej: Co działo się tu już 2500 lat temu? Dlaczego dobry żart bywał „tynfa wart”? Co w Bydgoszczy robił Herkules?

Koncert muzyki XX-lecia międzywojennego – Jakub Gawrysiak
piątek, 4 lipca, godz. 18:00, Światłownia, ul. św. Trójcy 15
Jakub Gawrysiak – znany jako jednoosobowa orkiestra o przydomku „Maestro” – to muzyk niepoważnie poważny: multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor, aranżer, organizator życia kulturalnego. Artysta estrady inspirujący się muzyką dwudziestolecia międzywojennego i propagator rzeczonej muzyki. Miłośnik improwizacji muzycznej. Kształcił się w Wielkiej Brytanii i Francji. Współtwórca i główny pianista brytyjskiej grupy „RetroSingers”. Koncertował w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Niemczech.

Polska twórczość lat 20. i 30. towarzyszyła wielu pokoleniom Polaków i do dziś, odkrywana na nowo, niesie za sobą bajeczne wyobrażenie niedoświadczonych przez nas, współczesnych, czasów, które niezmiennie kojarzą się z cechami uważanymi za utracone bezpowrotnie: klasą, stylem i elegancją. Sceniczna inspiracja międzywojennymi szlagierami przy niepoprawnej (nade wszystko niepoprawnej romantycznie) opowieści, połączona z muzyczną fantazją instrumentalno-wokalną daje niespotykany i arcyciekawy obraz nie tylko tego historycznego okresu.

Za dwie dyszki bez zadyszki – zatrzymane w czasie
piątek, 4 lipca, godz. 18:00, plac Teatralny
Spacer poprowadzi Joanna Zielińska – certyfikowany przewodnik ByLOT po Bydgoszczy i okolicy. Czas trwania: około 120 minut. Bydgoszcz skrywa niejedną tajemnicę. Są miejsca, których już nie ma – zniknęły pod ciężarem historii, decyzji urzędników czy wojennych zniszczeń. Jednak wciąż można je odnaleźć. W opowieściach, w starych fotografiach, czasem w cieniu budynków, które pojawiły się całkiem niedawno.

Wernisaż wystawy z cyklu „Piękna nasza Polska cała” – barwy Pałuk
piątek, 4 lipca, godz. 18:00, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, plac Kościeleckich 6
Szubiński Dom Kultury zorganizował 63. już Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk. Od niedawna nosi on imię Wandy Szkulmowskiej, wielce zasłużonej dla naszego województwa animatorki, propagatorki, mecenaski sztuki ludowej. Pani Wanda wiele lat czuwała nad Konkursem. Jakaż byłaby jej radość na wieść o tym, że haft pałucki został wpisany w tym roku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki wieloletniej współpracy z Szubińskim Domem Kultury udało nam się pozyskać część pokonkursowych artefaktów i w Salonie Hoffman przez całe wakacje będą Państwo mogli oglądać piękne słomiane i bibułowe pająki, bukiety, misterne hafty, rzeźby czy zabawki. Wstęp wolny.

Młyny na lato – koncert i potańcówka na tarasie
piątek, 4 lipca, godz. 20:00, Młyny Rothera
Ferajna Bydgoska to kapela podwórkowa z Bydgoszczy, założona w 2019 roku, która z pasją odtwarza klimat przedwojennego folkloru miejskiego. Grupa z uwielbieniem wraca do szlagierów z lat 20. i 30. XX wieku, przywracając ducha ulicznych występów i miejskiej gwary tamtych czasów, a także, od pewnego czasu, tworząc własną muzykę, w której chcą przemycać styl tamtego okresu. Starają się być jak najbardziej autentyczni, stąd dbałość o strój, specyfikę prowadzenia koncertów, jak i instrumenty tradycyjne – jak w dawnej ulicznej kapeli – bez konieczności użycia prądu! Koncerty i potańcówki, często organizowane w przestrzeni miejskiej (ulica Szeroka w Toruniu, Barka Lemara w Bydgoszczy, kamieniczne podwórka i przestrzenie miejskie) przyciągają zarówno starszą, jak i młodszą publiczność, oferując autentyczne doświadczenie nie tylko muzyczne, ale i teatralne. Ferajna Bydgoska aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym regionu, występując na różnych festiwalach i wydarzeniach. Ich misją jest nie tylko rozrywka, lecz także edukacja i promocja polskiego folkloru miejskiego, jako nadal przecież żywej i aktywnej tkanki dziedzictwa kulturowego.

Latin Beach Fiesta vol.4
piątek, 4 lipca, godz. 21:00, Wakepark, ul. Gdańska 173-175
Podczas imprezy będzie można poznać osoby, które uwielbiają bawić się do muzyki latynoskiej, wypić pyszne napoje, a przede wszystkim tańczyć przez całą noc.

Spotkanie Literacie #7: Zośka Papużanka
piątek, 4 lipca, godz. 17:00, Młyny Rothera
Podczas spotkania będzie można lepiej poznać twórczość autorki. To okazja do rozmowy o jej powieściach, inspiracjach i miłości do literatury. Spotkanie poprowadzi Anna Spychaj, która zadba o ciepłą atmosferę i ciekawe pytania. Dzięki współpracy z księgarnią Arabeska, na miejscu będzie można kupić książki autorki.

Ciało – Głos – Emocje – warsztaty twórczego zakorzenienia w ciele i uważności
sobota, 5 lipca, godz. 10:00, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, plac Kościeleckich 6
Współczesne tempo życia sprawia, że coraz częściej funkcjonujemy „od szyi w górę” – skupieni na zadaniach, ekranach, głowie. Tymczasem ciało – pierwsze i najbliższe źródło naszej tożsamości, emocji i ekspresji – zostaje zepchnięte na margines. Skutkuje to napięciem, zmęczeniem, trudnościami w komunikacji, a także poczuciem oderwania od siebie i innych. W odpowiedzi na te zjawiska, instytucje kultury coraz częściej stają się przestrzenią nie tylko edukacji i twórczości, ale również regeneracji i głębszego kontaktu ze sobą. Warsztaty „Ciało | Głos | Emocje” powstały jako propozycja rozwojowa, artystyczna i wspólnotowa, osadzona w ramach kultury współczesnej i pracy z ciałem jako źródłem obecności, autentyczności i ekspresji.

Warsztaty są kierowane do osób dorosłych, które:

  • odczuwają napięcie, rozproszenie, potrzebę zatrzymania,
  • szukają głębszego kontaktu z własnym ciałem i emocjami,
  • chcą wziąć udział w twórczym, bezpiecznym procesie bez rywalizacji,
  • cenią działania, które łączą elementy edukacji kulturowej, ekspresji i dobrostanu.

Gorączka złota – spacer z przewodnikiem
sobota, 5 lipca, godz. 10:30, Makieta Średniowiecznej Bydgoszcz (ulica Grodzka – amifiteatr)
Zwiedzanie Bydgoszczy z przewodnikiem śladem złota Spacerem „Gorączka złota”. To część promowania historii i piękna miasta oraz zapoznania mieszkańców i turystów z lokalnym dziedzictwem. Spacer współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

W trakcie spaceru uczestnicy odwiedzą: Katedrę Bydgoską – miejsce odkrycia skarbu,
Wyspę Młyńską – miejsce, gdzie dawniej znajdowała się Mennica Bydgoska,
Ul. Długą – miejsce, gdzie znajdowała się w dawnych wiekach Brama Kujawska, którą Szwedzi szturmem wdarli się do miasta,
Centrum Kreatywności – miejsce, gdzie można zobaczyć replikę skrzyni ze skarbem i odkryć jego wagę,
MOB Europejskie Centrum Kultury – aktualne miejsce ekspozycji Skarbu Bydgoskiego.

Młyny na lato – profesor Pytalski – pokazy naukowe
sobota, 5 lipca, godz. 13:00, Młyny Rothera
Pokazy prowadzone są przez postać „Profesora Pytalskiego” i mają charakter interaktywny. Przybierają formę „science show”, w ramach którego uczestnicy aktywnie uczestniczą w eksperymentach z zakresu fizyki i nowych technologii, odkrywając w przystępny sposób tajemnice otaczającego świata. Scenariusz pokazów utrzymany jest w konwencji magicznej zabawy – nauka staje się tu formą rozrywki, a fizyka zostaje przedstawiona jako coś, co „działa” w fascynujący sposób.

Każdy pokaz trwa około 45–50 minut. W planie znajdują się trzy odsłony wydarzenia, tematycznie powiązane i stanowiące spójną całość. Motywem przewodnim są „Fascynujące właściwości powietrza” – uczestnicy poznają tajniki ciśnienia atmosferycznego, sprawdzą, co dzieje się z przedmiotami pod wpływem jego zmiany, oraz dowiedzą się, jak powietrze może współdziałać z ogniem.

Bańkowa Kraina Zabawy ze Smokiem Edziem
sobota, 5 lipca, godz. 15:00, Wyspa Młyńska
Już niedługo odbędzie się Bańkowa Kraina Zabawy ze Smokiem Edziem. Do trasy dołączył ulubieniec dzieci z kanału Youtube, z którym będzie można się spotkać, przytulić, poprosić o autograf. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Dzieci będą mogły poczuć niesamowity klimat tysięcy baniek wypuszczanych w powietrze.

Ponadto na najmłodszych będą czekać:
  • Strefa zamków dmuchanych,
  • Zabawy i konkursy z nagrodami,
  • Kolorowe smakołyki,
  • Tysiące baniek mydlanych o najróżniejszych kolorach i kształtach,
  • Możliwość puszczania własnych unikalnych baniek mydlanych,
  • Koncert naszej gwiazdy Smoka Edzia,
  • Akcesoria do puszczania baniek mydlanych.

Festiwal Dinozaurów
sobota, 5 lipca, godz. 16:00, Wyspa Młyńska
Dinozaur chce poznać małych poszukiwaczy przygód. Przygotowano masę atrakcji, podczas których będzie można odkrywać zaginiony świat dinozaurów. Uczestnicy poznają pradawne dinozaury m.in.Tyranozaur Rex, Triceratops i wiele innych. Wybuchowe emocje, które zapewnią niezapomniane wrażenia.

Ponadto na najmłodszych będą czekać:
  • strefa zamków dmuchanych,
  • kolorowe smakołyki,
  • zabawy i animacje,
  • strefa mega baniek,
  • dino gadżety,
  • strefa wykopalisk,
  • prawdziwy dinozaur.

Młyny na lato – koncert na tarasie – Dar Mi Cello
sobota, 5 lipca, godz. 17:00, Młyny Rothera
Dar Mi Cello w swojej twórczości łączy klasyczne brzmienie wiolonczeli z nowoczesnymi aranżacjami. Podczas koncertu zaprezentuje autorskie interpretacje znanych utworów muzyki popularnej i filmowej, ukazując możliwości tego instrumentu w nieoczywistym repertuarze. To propozycja zarówno dla miłośników muzyki klasycznej, jak i osób szukających nowych brzmień w dobrze znanych melodiach. Dar Mi Cello – pochodzi z Białorusi, gdzie system edukacji muzycznej różni się od polskiego. Ukończyła 8-letnią szkołę muzyczną w klasie wiolonczeli, a następnie 4-letni college muzyczny. Choć już po ukończeniu college’u możliwe było rozpoczęcie pracy zawodowej, zdecydowała się kontynuować naukę na Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki w Mińsku. Po pierwszym roku studiów była zmuszona opuścić kraj w związku z protestami, które wybuchły po wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Niewinny rejs z degustacją regionalnych produktów
sobota, 5 lipca, godz. 18:00, Wyspa Młyńska
Niewinne rejsy to świetna propozycja na wiosnę i lato. Okazja do spróbowania nowego wymiaru zwiedzania Bydgoszczy. Warto skosztować win, serów i posłuchać ciekawostek o mieście podczas wieczornego rejsu po Brdzie.

Koncert Filipa Czarneckiego – „Czarnecki – Wodecki – Zaucha”
sobota, 5 lipca, godz. 18:00, skwer przy ul. Staroszkolnej/Bulwar Sebastiana Malinowskiego
Wyjątkowy wieczór pełen muzyki i emocji! W klimatycznej scenerii Kanału Bydgoskiego wystąpi Filip Czarnecki – artysta, który zabierze uczestników w muzyczną podróż przez twórczość legend: Wodeckiego, Zauchy. To niepowtarzalna okazja, by posłuchać ponadczasowych utworów w autorskiej odsłonie – wstęp jest całkowicie darmowy!

Światowy Dzień Tańca w Kręgu
niedziela, 6 lipca, godz. 11:00, Park Myślęcinek
Światowy Dzień Tańca w Kręgu to święto na całym świecie, to fala Miłości i Pokoju, eksperyment intencyjny, kosmiczny festiwal i mnóstwo dobrej zabawy! Przypomina nam, że jest tak wielu ludzi, którzy cenią piękno, harmonię, synchronię i wspólnotę. Niech ten dzień stanie się wspólnym doświadczeniem tańca ponad wszelkie podziały. Przez dwie godziny, trzymając się ręce uczestnicy będą tańczyć przy pięknej muzyce i prostych krokach.

Koszulki aktywistyczne – warsztaty weekendowe dla wszystkich
niedziela, 6 lipca, godz. 12:00, Galeria Miejska bwa
Czy gołębie, szczury albo dzikie zwierzęta mieszkające w mieście i poza nim zasługują na naszą uwagę? A może są dla wielu „niewidzialne”? Podczas tych warsztatów uczestnicy porozmawiają o zwierzętach, które często są pomijane – i dadzą im głos. Każdy uczestnik zaprojektuje własną koszulkę aktywistyczną – z hasłem, rysunkiem, znakiem. Wyrażającym emocje, zaangażowanie, troskę i pomysły na to, jak zauważać i wspierać zwierzęta, które żyją tuż obok nas. Warsztaty towarzyszące wystawie Moniki Chlebek i Michaliny W. Klasik „Dla Ciebie”. Organizatorzy zapewniają pisaki do tkanin – proszą, by każdy uczestnik przyniósł swoją jasną koszulkę do malowania. Obowiązują zapisy: tel. 52 339 30 62, karolinapikosz@galeriabwa.bydgoszcz.pl; karolinarybka@galeriabwa.bydgoszcz.pl

Rejs po Wiśle z przewodnikiem i kawa na piasku
sobota i niedziela, 5-6 lipca, godz. 12:00, nabrzeże Fordon, ul. A. Frycza-Modrzewskiego
Rejs drewnianą łodzią po Wiśle. Czas poczuć bryzę wielkiej rzeki, zanurzyć się w naturze i posłuchać wiślanych opowieści. W trakcie rejsu piknik na wiślanym piasku. Opowiadać będzie Hanna Rzadkosz-Florkowska ze Starego Fordonu. Zakochana w Wiśle pływa po niej od prawie 10 lat. Aktywistka społeczna i ekologiczna, przez 9 lat członkini Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Inicjatorka wielu wydarzeń wiślanych m.in. wypraw ptasiarskich wzdłuż Wisły, rejsów po Wiśle, spotkań z flisakami, Forum Wiślanego i innych. Obowiązuje rezerwacja miejsc: Anita Błaszkiewicz tel. 603 265 741.

Koncert dla rodzin z dziećmi
niedziela, 6 lipca, godz. 12:00, Zespół Pałacowo-Parkowy Ostromecko
Rodzinne muzykowanie od możliwie najmłodszego wieku do wieku seniora w Pałacu Nowym Ostromecko. Po krótkiej przerwie organizatorzy zapraszają do eksplorowania muzyki tradycyjnej, inspirowanej żywiecczyzną. Główną przewodniczką będzie rodowita mieszkanka Beskidu Żywieckiego – Wiola Jakubiec: wokalistka, skrzypaczka, multiinstrumentalistka (rozwija się w niesamowitym tempie) . Jest również absolwentką kursów gordonowskich. Jej ostatni projekt muzyczny to: SEKUNDa, który współtworzy Wiola Jakubiec & Dorota Błaszczyńska-Mogilska. Ich dzieło, poza nagrodami na wielu festiwalach to płyta „Tchnienie”. Oprócz Wioli Jakubiec zagrają i zaśpiewają uczestniczki kursu gordonowskiego: Improwizuję, czyli audiuję. Audiacja wstępna i właściwa. Bilety: nieodpłatnie, po rezerwacji sms na numer 602 466 347.

Kino i optyka – warsztaty dla dzieci w wieku 10-12 lat
niedziela, 6 lipca, godz. 13:00, Młyny Rothera
Na wystawie „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, uczestnicy porozmawiają o początkach kina na świecie i o pierwszych kinach w Bydgoszczy. Opowiedzą również o lokalnych wątkach filmowych, o historii Bydgoszczy na filmowej mapie oraz o wpływie braci Lumiere na rozwój kina. Podczas części warsztatowej, uczestnicy samodzielnie stworzą proste urządzenia animacyjne, takie jak taumatrop i fenakistiskop, co pozwoli na praktyczne zrozumienie zasad rządzących percepcją ruchu. To okazja, by dzieci eksperymentowały, rozwijały swoją kreatywność i zrozumiały, jak dawniej ludzie tworzyli iluzję ruchu – zanim powstały współczesne filmy i bajki. Warsztaty są prowadzone w przystępny i angażujący sposób, dostosowany do wieku uczestników.

Wakacje z historycznym fortepianem
niedziela, 6 lipca, godz. 16:00, Zespół Pałacowo-Parkowy Ostromecko
Wakacyjny cykl czterech recitali fortepianowych organizowanych pod patronatem UNESCO Bydgoszcz Miasto Muzyki. W sali balowej im. Andrzeja Szwalbego rozbrzmią dwa fortepiany z naszej kolekcji – Bechstein z 1923 roku oraz, pochodzący z Gdańska połowy wieku XIX. fortepian stołowy firmy Jacob Bernhard Wiszniewski. Gwarantujemy ogromny pakiet muzycznych doznań: zróżnicowany stylistycznie repertuar, utwory kompozytorów dawnych i współczesnych oraz występy pianistów dobrze znanych polskiej publiczności, jak i wschodzące nazwiska rodzimych estrad i sal koncertowych. Cykl otworzy Mariusz Klimisiak – Laureat III Konkursu Muzyki XX Wieku w Warszawie, Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku, III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz zdobywca Złotego Parnasa Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Sanoku. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego. Odbył studia podyplomowe u prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Kształcił się również na kursach muzycznych pod kierunkiem Ewy Pobłockiej, Nauma Starkmanna, Aleksjeja Orłowieckiego, Viery Nossiny oraz Dang Thai Sona.

Rzeka Muzyki – Magdalena Lechowska
niedziela, 6 lipca, godz, 19:00, Wyspa Młyńska
W 2025 mija 80 lat od urodzin Marka Grechuty. Z tej okazji Magdalena Lechowska przygotowała koncert łączący polską i hiszpańską poezję w rytmie flamenco oraz tradycyjnych stylów flamenco. Magdalena Lechowska to polska wokalistka o latynoskiej duszy. Urodziła się w Krakowie, ale wychowała w Ameryce Południowej! Laureatka konkursu na interpretację piosenek Marka Grechuty w ramach Grechuta Festival 2011. Jest jedyną śpiewaczką w kraju oddająca wiernie cygański temperament śpiewu flamenco.

TORUŃ

Broadway nad Wisłą
piątek-niedziela, 4-6 lipca, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny, ul. Żeglarska 8
Historie ludzkie, miłosne, sentymentalne opowiedziane piosenkami i anegdotami z nimi związanymi. Niezwykła okazja, by poczuć magię Broadwayu i przenieść się w muzyczną podróż do serca Nowego Jorku. Gwiazdy polskiego musicalu: Joanna Gorzała, Jan Traczyk i Jeremiasz Gzyl, zabiorą na czerwony dywan, na którym przyznawane są prestiżowe nagrody Tony Awards, czyli Oscary wśród musicali.

Święto ulicy Wilama Horzycy
piątek, 4 lipca, godz. 16:00-18:00, Teatr Wilama Horzycy
Święto będzie okazją do miłego spędzenia czasu z dziećmi i rozwijania ich zdolności manualnych. Podczas rodzinnych warsztatów najmłodsi samodzielnie zaprojektują i własnoręcznie wykonają oryginalną pocztówkę z motywem Teatru Horzycy. Do zajęć będzie można dołączyć w każdej chwili.

Częścią Święta ulicy Wilama Horzycy będzie wyprzedaż teatralnych kostiumów – prosto ze sceny Teatru Horzycy. Będzie to okazja, by kupić coś niebanalnego z teatralną przeszłością. Wyprzedaż odbędzie się przed głównym wejściem do teatru w tych samych godzinach: 16:00-18:00.

Epickie opowieści Davida Leana: Lawrence z Arabii
piątek, 4 lipca, godz. 19:30, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, Rynek Nowomiejski 28
Cykl otworzy zdobywca siedmiu Oscarów – w tym za najlepsze zdjęcia w filmie kolorowym (Freddie Young), reżyserię oraz najlepszy film. Oparty na prawdziwych wydarzeniach, monumentalny „Lawrence z Arabii” przybliża historię brytyjskiego oficera T.E. Lawrence’a (Peter O’Toole), który podczas I wojny światowej trafia na Bliski Wschód, gdzie staje się legendą wśród walczących o niepodległość Arabów.

Parkrun Toruń
sobota, 5 lipca, godz. 9:00, Las na Skarpie
Biegi parkrun rozgrywane są na dystansie 5 km i przeznaczona są dla wszystkich biegających, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, niezależnie od ich poziomu zaawansowania, czy też wieku. parkrun to doskonała okazja do sprawdzenia swoich możliwości lub uzupełnienia planu treningów.

Jarmark żywności ekologicznej
sobota, 5 lipca, godz. 9:00-12:00, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, Wały gen. Sikorskiego 19
Kolejne spotkanie z producentami żywności ekologicznej. Okazja do zakupów w pierwszą sobotę lipca.

Warsztaty z podstaw perfumiarstwa
sobota, 5 lipca, godz. 10:00, CSW Znaki Czasu
Wyjątkowe warsztaty, podczas których uczestnicy odkryją fascynujący świat perfumiarstwa i stworzą swoją własną, unikalną zapachową mgiełkę! To idealna okazja, by poznać tajniki kompozycji zapachowych, dowiedzieć się, jak łączyć nuty zapachowe, i poczuć się jak prawdziwy perfumiarz.

Tajemniczy świat Arietty – jedyny pokaz
sobota, 5 lipca, godz. 14:00, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, Rynek Nowomiejski 28
Pod podłogą starego domu mieszka malutka Arrietta z równie małymi rodzicami – to rodzina Pożyczalskich, którzy mierzą zaledwie kilka centymetrów wzrostu. Te maleńkie istoty żyją poza zasięgiem ludzkiego wzroku, w sekrecie „pożyczając” od dużych domowników jedzenie i przedmioty codziennego użytku – kostkę cukru, szpilkę czy kawałek materiału. Ale zawsze tylko odrobinę, aby gospodarze nie zauważyli.

Pewnego dnia do domu wprowadza się Sho, 12-letni chłopiec. Rodzice Arrietty zawsze ją ostrzegali: „Nigdy nie pozwól ludziom cię zobaczyć”. Raz ujrzani, Pożyczalscy musieliby natychmiast opuścić swoją kryjówkę. Jednak odważna i ciekawa świata nastolatka zaprzyjaźnia się z kilka razy większym chłopcem. Czy ta niezwykła przyjaźń przetrwa, gdy oba światy – tych małych i dużych – spotkają się?

Epickie opowieści Davida Leana: Most na rzece Kwai
niedziela, 6 lipca, godz. 19:30, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, Rynek Nowomiejski 28
Ponadczasowe kino wojenne i kolejny siedmiokrotny zdobywca Oscara – m.in. za najlepsze zdjęcia (Jack Hildyard), reżyserię i najlepszy film. „Most na rzece Kwai” to trzymająca w napięciu opowieść o honorze, lojalności i moralnych dylematach w ekstremalnych warunkach. Brytyjscy jeńcy w japońskim obozie zostają zmuszeni do budowy strategicznego mostu. Czy współpraca z wrogiem może stać się formą buntu?

Circus Melody – widowisko cyrkowe
sobota i niedziela, 5-6 lipca, plac Cyrkowy, ul. Szosa Lubicka
„Circus Melody” to najnowsze widowisko cyrkowe, które zabierze w niesamowitą opowieść przepełnioną akrobacjami, humorem, magią, bajkową muzyką oraz śpiewem na żywo. Spektakularne ewolucje na trampolinach oraz ekstremalne skoki na latających huśtawkach wykonane przez grupę kaskaderów! Circus Melody to jedyny cyrkowy spektakl w Polsce z walorami edukacyjnymi.

W programie „Circus Melody” uczestnicy poznają trzech bohaterów: Słonia, Lwa oraz Małpę, z którymi wyruszą w piękną, bajkową historię w poszukiwaniu szczęścia. Pojawi się też tajemnicza piosenkarka, która zatraciła się w obowiązkach życia codziennego i nie może już czerpać radości z tego co było dla niej od zawsze przyjemnością. Dzielni bohaterowie będą robić wszystko co w ich mocy by przywrócić jej szczęście, a czy im się to uda?

Santosh
niedziela, 6 lipca, godz. 17:00, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, Rynek Nowomiejski 28
Świeżo owdowiała Santosh dziedziczy po mężu posadę w policji w ramach rządowego programu. Obejmuje po nim funkcję posterunkowej na wiejskich terenach północnych Indii. Gdy dochodzi do morderstwa dziewczyny z niższej kasty, bohaterka zostaje wciągnięta w śledztwo przez charyzmatyczną inspektor Sharmę, znaną ze swoich feministycznych przekonań. Czy w społeczeństwie tak silnie podzielonym i przywiązanym do toksycznych tradycji istnieje szansa na sprawiedliwość?

GRUDZIĄDZ

Plenerowa potańcówka
sobota, 5 lipca, godz. 18:00, Marina
Potańcówka jest częścią i jednocześnie finałem cyklu lekcji tańca prowadzonych w Marinie dla mieszkańców Grudziądza w ramach projektu GBO „Wieczorki taneczne dla wszystkich”. Projekt obejmował 8 spotkań po 90 minut. Podczas zajęć uczestnicy poznawali tajniki prowadzenia w tańcu i trenowali różnego rodzaju kroki, aby czuć się swobodnie.

Lipcowe weekendy na plaży miejskiej
niedziela, 6 lipca, godz. 12:00, Plaża Miejska w Rudniku
Zawody kajakowe dla dzieci wraz z opiekunami.

INOWROCŁAW

XX Zlot Motocyklowy Na Soli
piątek-niedziela, 4-6 lipca, ul. Rakowicza 93
Program zlotu:
PIĄTEK, 4 lipca
14:00 – Rozpoczęcie
20:00 – Koncerty: Tribute Chylińska, Podróbka

SOBOTA, 5 lipca
12:00 – Parada motocyklowa
13:00 – Pokazy przed Galerią Solną: Pipes&Drums oraz Stunter13 – wielokrotny Mistrz Świata w stunt ridingu
16:00 – Wycieczki motocyklowe
17:00 – Konkursy
19:00 – Koncerty: 4SZMERY, Big Cyc

Inowrocławskie Lato Muzyczne
niedziela, 6 lipca, godz. 16:00, Park Solankowy
W Parku Solankowym miasta rusza coroczny wakacyjny projekt muzyczny. Prezydent Miasta Inowrocławia oraz Kujawskie Centrum Kultury zapraszają na koncerty w ramach Inowrocławskiego Lata Muzycznego 2025. Impreza rozpocznie się koncertem zespołu Szulerzy. Energetyczny i taneczny miks rock and rolla, big beatu i bluesa, doprawiony szczyptą swingu oraz soul. Ten koktajl muzyczny nazwany przez artystów „blues’n’roll” zapewne nie pozwoli spokojnie usiedzieć w miejscu.

WŁOCŁAWEK

Letnie akcje na wakacje - Lato w TAKTYKU
piątek, 4 lipca, godz. 13:00, Centrum Kultury Browar B., ul. Łęgska 28
Codziennie, bezpośrednio po zajęciach w ramach „Letnich akcji na wakacje” w „Browarze B.”, organizatorzy zapraszają dzieci do Klubu Gier Planszowych „TAKTYK” na spędzenie fascynującego czasu wśród planszówek w ramach „Lata w Taktyku”.

Nocne granie z TAKTYKIEM
sobota, 5 lipca, godz. 18:00, Kafejka Taktyk, ul. Bechiego 4
Istnieje możliwość powitania wakacji w Klubie Gier Planszowych „Taktyk”. Pod opieką instruktora będzie można zagrać w ponad 150 polskich i zagranicznych gier – przygodowych, zręcznościowych, ekonomicznych, logicznych, językowych i strategicznych. Nocka w „Taktyku” zapewni doskonałą, wielogodzinną, zabawę. Sympatycy planszówek mogą liczyć na granie do świtu w browarowych podziemiach. W TAKTYKU znajdują się tytuły dla każdej grupy wiekowej. Są gry dla dzieci, rodzinne, młodzieżowe i dla wytrawnych strategów.

KRUSZWICA

Kujawskie Nowalijki

niedziela, 6 lipca, godz. 10:00, parking przy Mysiej Wieży
Integralną częścią „Kujawskich Nowalijek” będą konkursy kulinarne skierowane do Kół Gospodyń Wiejskich z województwa kujawsko-pomorskiego. Celem tych zmagań jest promocja regionalnych receptur, a także aktywizacja i integracja lokalnych społeczności. Wydarzenie przyciągnie do Kruszwicy wystawców, którzy zaprezentują szeroki asortyment unikalnych produktów. W ofercie znajdą się m.in. tradycyjne wypieki, sery rzemieślnicze, miody, naturalne kosmetyki, przyprawy, produkty do poprawy jakości gleby, wyroby z siana, rzeźby, artykuły z drewna, akcesoria ogrodowe i wiele innych.

GOLUB-DOBRZYŃ

49. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski
piątek-niedziela, 4-6 lipca, Zamek Golubski
Turniej rycerski na Zamku Golubskim jest coroczną imprezą odbywającą się w formie kilkunastu konkurencji turniejowych, głównie konnych, ale także rycerzy pieszych, kuszników i łuczników.
Turniej na Zamku Golubskim to widowiskowa i dynamiczna rywalizacja z udziałem ponad stu konnych i pieszych rycerzy. Jednocześnie, co jest dla nas bardzo ważną misją – jest to żywa lekcja historii i patriotyzmu dla tysięcy gości – głównie rodzin z dziećmi. Rycerze rywalizują odziani w pełne zbroje, w efektownych konnych pojedynkach krusząc kopie, czy prezentując kunszt jazdy i kaskaderską sprawność. w bardzo dynamicznym, zręcznościowym turnieju „Golubskie gonitwy do pierścienia”. W Zamku i na terenach przyległych odbywają się wydarzenia towarzyszące – inscenizacje historyczne, walki na miecze i tarcze, żywe lekcje historii, turniej kuszników i łuczników, turniej dla dzieci, jarmark, czy prezentacje dumy naszego regionu – Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko - Pomorskiego, ukazującej piękno wspaniałej, niezwyciężonej polskiej jazdy.

KORONOWO

Arie na plaży
piątek, 4 lipca, godz. 21:00, plaża w Pieczyskach
Na plaży wystąpią: Gabriela Kamińska, Wiktoria Adamczyk, Karolina Vallo-Sutt, Szymon Rona i Ryszard Smęda.

Rodzina

Smartfon uzależnia jak alkohol. W Dzień Bez Telefonu ISO apeluje do rodziców

„Smartfon uzależnia jak alkohol”. W Dzień Bez Telefonu ISO apeluje do rodziców

2025-07-15, 10:16
Pobudzenie wyobraźni z papierem i gliną w garści Wakacyjne warsztaty w Skarbcu Fajansu

Pobudzenie wyobraźni z papierem i gliną w garści! Wakacyjne warsztaty w Skarbcu Fajansu

2025-07-15, 08:29
Edukacja wśród szumu drzew w Tleniu Wdecki Park Krajobrazowy zorganizował Zielony Piknik

Edukacja wśród szumu drzew w Tleniu! Wdecki Park Krajobrazowy zorganizował Zielony Piknik

2025-07-12, 20:06
Szereg badań na świeżym powietrzu. Piknik Prozdrowotny na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy [zdjęcia]

Szereg badań na świeżym powietrzu. Piknik Prozdrowotny na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy [zdjęcia]

2025-07-12, 19:17
Lawendowe pole jest pachnące i smaczne  z nutą rękodzieła Kolejny festiwal w Leszczach [zdjęcia]

Lawendowe pole jest pachnące i smaczne – z nutą rękodzieła! Kolejny festiwal w Leszczach [zdjęcia]

2025-07-12, 18:02
Wampirka Zosia nie odstrasza, lecz przyciąga Drzwi otwarte w Pniu pod Bydgoszczą [zdjęcia]

Wampirka Zosia nie odstrasza, lecz przyciąga! Drzwi otwarte w Pniu pod Bydgoszczą [zdjęcia]

2025-07-12, 16:51
Szlachetna Paczka już szuka chętnych do pomocy W regionie potrzeba kilkuset wolontariuszy

„Szlachetna Paczka” już szuka chętnych do pomocy! W regionie potrzeba kilkuset wolontariuszy

2025-07-11, 07:47
Wyszli z domu i realizowali marzenia. Toruńscy seniorzy chcą być aktywni

Wyszli z domu i realizowali marzenia. Toruńscy seniorzy chcą być aktywni

2025-07-09, 06:52
Wakacje to czas na zdobywanie nowych umiejętności W Tleniu młodzież uczy się pływania

Wakacje to czas na zdobywanie nowych umiejętności! W Tleniu młodzież uczy się pływania

2025-07-08, 06:53
Kluby, warsztaty i zajęcia dla dziadków i wnucząt. Będą pieniądze na projekty dla seniorów

Kluby, warsztaty i zajęcia dla dziadków i wnucząt. Będą pieniądze na projekty dla seniorów

2025-07-07, 16:48
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę