Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2021-07-19, 06:00 Michał Jędryka

Marlena Maląg [wideo]

Marlena Maląg Fot. Janusz Wiertel
Marlena Maląg Fot. Janusz Wiertel
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marlena Maląg
Gościem „Rozmowy Dnia” była minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Rozmowa o konsultacjach dotyczących strategii demograficznej.Michał Jędryka: Ministerstwo opracowało Strategię demograficzną 2040, proszę przypomnieć jej główne założenia.

Marlena Maląg: Strategia demograficzna 2040 to jest wyzwanie na kolejne lata, jeżeli mówimy o polityce demograficznej. Jesteśmy w pułapce demograficznej, o czym premier Mateusz Morawiecki wspominał już w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, w swoim exposé. To jest wyzwanie ponad politycznymi podziałami, wyjście z pułapki niskiej dzietności, a więc priorytetem tej strategii jest wyjście z pułapki demografii.

Co to jest ta pułapka demograficzna?

Jesteśmy w takiej sytuacji, że nie mamy zastępowalności pokoleń. Wskaźnik dzietności w Polsce aktualnie wynosi 1,38 proc. Ten wskaźnik jest na takim poziomie dzięki wprowadzeniu programu Rodzina 500 plus, bo sytuacja byłaby jeszcze gorsza. Musimy sobie zdać sprawę, że liczba kobiet, które mogą urodzić dzieci, rodziców, którzy mogą mieć dzieci jest coraz niższa. Niska dzietność jest spowodowana przez wieloletni brak stabilnej polityki prorodzinnej w Polsce. Dlatego my od tych ponad 5 lat staramy się wprowadzać programy prorodzinne i pokazać poprzez konkretne działanie, jakie wsparcie powinno trafić do rodzin i strategia te propozycje przedstawia.

Państwo zapytali ekspertów o przyczyny pułapki demograficznej, Jakie z nich są najważniejsze?

Przeprowadziliśmy badania jakościowe i ilościowe. Były też analizowane różne strategie i podejścia do polityki prorodzinnej w państwach i Europy i na świecie. Ważne jest to, że młodzi Polacy chcą mieć dzieci. 98 proc. młodych Polaków pokazuje, że chce mieć dzieci. Wyznaczyliśmy więc sobie podstawowe cele do osiągnięcia. To wsparcie polskiej rodziny, z drugiej strony niwelowanie barier - bo skoro młodzi ludzie chcą mieć dzieci, a dzietność jest na tym poziomie na jakim jest, a więc trzeba te przeszkody zniwelować - i kolejny priorytet - wspólna polityka rządu i samorządów, bo te wspólne, systematyczne i konsekwentne działania, poczucie bezpieczeństwa to daje stabilizację i wtedy młodzi ludzie mogą podejmować decyzję o wchodzeniu związek małżeński i o tym, żeby rodziły się pierwsze i kolejne dzieci.

To optymistyczne, co Pani powiedziała, bo jeżeli ludzie chcą mieć dzieci, to jakby pozostałe rzeczy wydają się trochę łatwiejsze.

Wydają się łatwiejsze. Mentalnie młodzi Polacy są zdecydowani na to, żeby mieć dzieci, więc badania pokazały nam gdzie są te przeszkody - co jest potrzebne, aby te dzieci się rodziły. Pierwsze miejsce w tej piramidzie potrzeb to polityka mieszkaniowa. Na strategię demograficzną dzisiaj należy patrzeć w porównaniu też z „Polskim Ładem”, bo pewne instrumenty z polityki demograficznej już znajdują się w „Polskim Ładzie”, a więc mieszkania; stabilna, bezpieczna praca; możliwość łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym, a więc warunki w kodeksie pracy związane z elastycznym czasem pracy, z ochroną miejsca pracy; polityka zdrowotna, ale także opieka nad dziećmi do 3 lat. To są te te czynniki, które pokazują i decydują, że tu musi być stabilizacja i bezpieczeństwo. I poprzez kolejne instrumenty będziemy starali się wprowadzać kompletne rozwiązania (...)

Zobacz także

2021-10-12, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Blisko 20 tysięcy mniej „kopciuchów” w regionie - to efekt trzech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest ... » więcej 2021-10-11, godz. 03:54 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o kongresie zjednoczeniowym tej formacji. ... » więcej 2021-10-08, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konst ... » więcej 2021-10-07, godz. 06:05 Prof. Marek Adamski Gościem „Rozmowy Dnia” był rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozmawialiśmy o perspektywach pierwszej w regionie politechniki, która właśnie rozpoczęła swój rok ... » więcej 2021-10-06, godz. 03:31 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią. ... » więcej 2021-10-05, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski, prawnik, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Rozmawialiśmy o tym, co przydarzyło się Rafałowi Ziemkiewi ... » więcej 2021-10-04, godz. 04:00 Marcin Wałdoch Gościem Rozmowy Dnia był dr Marcin Wałdoch - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. A jej tematy, to przedłużenie stanu wyjątkowego na po ... » więcej 2021-10-01, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Latos. Poseł PiS odpowiadał na pytania dotyczące stanu pandemii w Polsce, sytuacji na granicy z Białorusią oraz sporu z Czec ... » więcej 2021-09-30, godz. 03:46 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Mentzen - ekonomista, przedsiębiorca i polityk Konfederacji, a rozmawialiśmy o stanie wyjątkowym na wschodniej granicy ... » więcej 2021-09-29, godz. 06:05 Katarzyna Piekarska Gościem Rozmowy Dnia była poseł Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej, a rozmawialiśmy między innymi o wojnie hybrydowej i sytuacji na granicy z Białor ... » więcej
12345