Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
NCK
2021-07-20, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Katarzyna Gągola

Katarzyna Gągola/fot. Kamil Bździan
Katarzyna Gągola/fot. Kamil Bździan
PR PiK - Rozmowa Dnia - Katarzyna Gągola
Gościem Rozmowy Dnia była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Jej temat to działalność Centrum w trudnym okresie wakacyjnym i pandemicznym. Była także zachęta do honorowego oddawania krwi.

Marcin Kupczyk: Czym zajmuje się Centrum?

Katarzyna Gągola: Naszym głównym i najważniejszym zadaniem jest zaopatrywanie w krew szpitali naszego województwa. Musimy krew pozyskać, pobrać, zbadać, odpowiednio przygotować, przechować i wydać do szpitali.

Na Państwa stronie internetowej rzuca się w oczy interesująca grafika. Widać szereg kropli krwi, z których każda jest zabarwiona na czerwono do pewnej wysokości i opisana symbolami kolejnych grup. O co chodzi?
- Ta grafika jest aktualizowana codziennie i mówi o tym, jakie są zapasy danej grupy krwi u nas w Centrum. Im więcej jest taka kropelka zapełniona, tym większy zapas krwi w pewnym momencie mamy.

Gdybym dziś otworzył tę stronę, co bym zobaczył?

- Że są grupy, których zapasy są minimalne.

To problem dla państwa?
- Co roku mamy podobny problem w wakacje. Spada liczba dawców, a zapotrzebowanie na krew ze strony szpitali jest cały czas takie samo. Wakacje to bardzo ciężki czas dla nas, bo nasi stali dawcy - którzy regularnie oddają krew, co można robić co dwa miesiące - jadą na zasłużony odpoczynek. Nie pracują szkoły, nie ma też studentów, dla których regularnie organizujemy akcje. W tym roku jeszcze dodatkowo mieliśmy COVID, więc nie mogliśmy przygotować większych zapasów przed wakacjami. Na dodatek szpitale – w związku z tym, że choroba wydaje się u nas opanowana - zwiększają liczbę planowanych operacji. Są też takie elementy, jak na przykład szczepienia, które dyskwalifikują dawców – co prawda tylko na krótki czas, ale jednak zawsze, więc jest większy problem z pozyskaniem nowych wydawców. (...)

Zobacz także

2021-08-31, godz. 06:32 Paweł Borys Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, a rozmawialiśmy m.in. o kondycji gospodarki. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-08-30, godz. 03:23 Radosław Wojtaszek Gościem Rozmowy dnia był Radosław Wojtaszek, arcymistrz szachowy, który rozpoczyna przygodę z bydgoskim klubem. Michał Jędryka: Co pan robi w Bydgoszczy? Ra ... » więcej 2021-08-27, godz. 06:05 Piotr Całbecki [wideo] Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmowa o Dożynkach Wojewódzkich, które odbędą się w najbliższy weekend. ... » więcej 2021-08-26, godz. 04:15 Jan Szopiński Gościem Rozmowy dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, przewodniczący Podkomisji Stałej Sejmu RP do Spraw Obywatelskich, Cudzoziemców i Migracji. Rozmawialiśm ... » więcej 2021-08-25, godz. 06:05 Janusz Kowalski Gościem Rozmowy Dnia był wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, a rozmawialiśmy między innymi o sytuacji na granicy polsko - białoruskiej. Magdale ... » więcej 2021-08-24, godz. 06:45 Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był dr Sławomir Sadowski - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. A jej tematy, to sytuacja na polsko-białoruskiej granicy oraz o ... » więcej 2021-08-23, godz. 06:45 Maria Mazurkiewicz Gościem Rozmowy Dnia była wicekurator Maria Mazurkiewicz, a rozmawialiśmy o roli lektur w wykształceniu i zmianach, które właśnie w liście lektur nastąpiły. ... » więcej 2021-08-19, godz. 21:56 Premier Mateusz Morawiecki [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a rozmawialiśmy między innymi o inwestycjach infrastrukturalnych w regionie oraz o stosun ... » więcej 2021-08-19, godz. 02:48 Krzysztof Drozdowski Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Drozdowski, prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego. A jej tematem postać wybitnego kryptologa, bydgoszczani ... » więcej 2021-08-18, godz. 06:05 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy o sytuacji międzynarodowej, w szczególności o problemach afgańskich i o roszczeniach iz ... » więcej
34567