Spór o patrona ulicy w Inowrocławiu. Sprawa jest już w sądzie

2021-01-13, 12:50  Michał Zaręba/Redakcja
Pod tablicą z nową nazwą ulicy, pojawiła się druga tablica.../fot. Nadesłane

Pod tablicą z nową nazwą ulicy, pojawiła się druga tablica.../fot. Nadesłane

- To hucpa polityczna - tak Damian Polak, inowrocławski radny Solidarnej Polski skomentował umieszczenie dodatkowej tablicy na osiedlu Rąbin, pod tablicą z nowym patronem ulicy Iwana Alejnika.

- Dodatkowa tablica umieszczona pod nazwą ulicy Chęsego w Inowrocławiu, to hucpa polityczna Ryszarda Brejzy - mówi Damian Polak.

- Z jednej strony, prezydent ubolewa, że był zmuszony do podniesienia kosztów zamówienia i montażu nowej tablicy po zmianie nazwy na ulicę Tadeusza Chęsego, a z drugiej strony, lekką ręką wydaje pieniądze - w celu politycznej propagandy - na kolejną tablicę, która informuje o jego politycznym działaniu, w celu zaskarżenia zarządzenia wojewody. Należy również przypomnieć, że w uzasadnieniu do uchwały udzielającej Ryszardowi Brejzie możliwość zaskarżenia decyzji wojewody, przyjętej przez radnych koalicji, staje w obronie systemu totalitarnego, pod którego okupacją Polska znajdowała się ponad 40 lat. Tym samym legitymizuje działalność Armii Radzieckiej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Radny czeka na odpowiedź ile pieniędzy miasto przeznaczyło na montaż drugiej tablicy.

- Patron ulicy, Iwan Alejnik został pozytywnie zweryfikowany w 1992 roku przez wybranych w sposób w pełni demokratyczny inowrocławskich radnych i tej zasady bronią również obecne władze samorządowe – przekazała nam w kilka dni temu Adriana Herrmann, rzecznik prezydenta Inowrocławia.

Wojewoda kujawsko-pomorskim zarządzaniem zastępczym na nowego patrona ulicy Iwana Alejnika wskazał Tadeusza Chęsego, tłumacząc to tzw. ustawą dekomunizacyjną. Decyzja wojewody została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Iwan Alejnik był żołnierzem Armii Czerwonej. Zginął w 1945 roku podczas walk z Niemcami okupującymi Inowrocław. Pośmiertnie nadano mu najwyższy tytuł Bohatera Związku Radzieckiego. Tadeusz Chęsy to wieloletni prezes Uzdrowiska „Solanki” i Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia. Zmarł w ubiegłym roku.

Mówi radny Damian Polak

Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Region

Prezydent Torunia czeka na tę decyzję. W czwartek głosowanie nad absolutorium

Prezydent Torunia czeka na tę decyzję. W czwartek głosowanie nad absolutorium

2026-06-23, 16:30
Kłęby dymu nad Golubiem-Dobrzyniem. Wielki pożar na składowisku złomu

Kłęby dymu nad Golubiem-Dobrzyniem. Wielki pożar na składowisku złomu

2026-06-23, 16:22
Przewoził 700 tysięcy sztuk nielegalnych papierosów. Wpadł podczas rutynowej kontroli

Przewoził 700 tysięcy sztuk nielegalnych papierosów. Wpadł podczas rutynowej kontroli

2026-06-23, 16:00
O nowych zagrożeniach wojny hybrydowej rozmawiają eksperci w Bydgoszczy

O nowych zagrożeniach wojny hybrydowej rozmawiają eksperci w Bydgoszczy

2026-06-23, 15:45
Aż 9 milionów zł strat po pożarze w zakładzie chemicznym we Włocławku. To wstępne szacunki

Aż 9 milionów zł strat po pożarze w zakładzie chemicznym we Włocławku. To wstępne szacunki

2026-06-23, 15:06
Rusza jeden z największych zdrowotnych programów dla dzieci - WOBASZ DZIECI

Rusza jeden z największych zdrowotnych programów dla dzieci - WOBASZ DZIECI

2026-06-23, 14:33
Kolejny śmiertelny wypadek w regionie. Nie żyją dwie kobiety, tragedia w powiecie włocławskim

Kolejny śmiertelny wypadek w regionie. Nie żyją dwie kobiety, tragedia w powiecie włocławskim

2026-06-23, 13:55
Policjanci z regionu ćwiczyli ratowanie tonących. Przed wakacjami doskonalili umiejętności nad wodą [zdjęcia]

Policjanci z regionu ćwiczyli ratowanie tonących. Przed wakacjami doskonalili umiejętności nad wodą [zdjęcia]

2026-06-23, 13:43
200 osób ewakuowało się z zakładu mięsnego w Morgach (pow. świecki). Jest wstępna przyczyna pożaru [AKTUALIZACJA]

200 osób ewakuowało się z zakładu mięsnego w Morgach (pow. świecki). Jest wstępna przyczyna pożaru [AKTUALIZACJA]

2026-06-23, 13:00
18-latek z Nakła przewoził w aucie prawie ćwierć kilograma narkotyków. Miał też broń

18-latek z Nakła przewoził w aucie prawie ćwierć kilograma narkotyków. Miał też broń

2026-06-23, 12:45
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę