Festiwal pokazuje, jak muzyka reaguje na kryzysy współczesności. Startuje Muzykofilia w Toruniu
W piątek (22 maja) w Toruniu rozpocznie się jubileuszowa edycja międzynarodowego festiwalu Muzykofilia. Wydarzenie poświęcone jest współczesnej muzyce eksperymentalnej oraz globalnym zjawiskom dźwiękowym.
Artyści proponują połączenie tradycji ze współczesną muzyką. - Hasło przewodnie dziesiątej edycji festiwalu „Brutality Garden” - odwołuje się do autorskiej platformy wydawniczej i koncertowej, powstałej w 2020 roku, skoncentrowanej na globalnych zjawiskach dźwiękowych, relacjach między tradycją a nowoczesnością oraz na tym, w jaki sposób przemiany społeczne, ekologiczne i technologiczne wpływają na współczesną kulturę muzyczną – tłumaczą organizatorzy wydarzenia. - „Brutality Garden” stanowi sugestywną metaforę współczesnego świata - rzeczywistości pełnej napięć, sprzeczności i gwałtownych procesów. Nawiązuje do doświadczenia życia w cieniu konfliktów zbrojnych, kryzysu środowiskowego oraz dynamicznych przeobrażeń narracji społecznych i kulturowych, które redefiniują pojęcia bezpieczeństwa, tożsamości i wspólnoty. W tym sensie festiwal staje się przestrzenią refleksji nad tym, jak muzyka reaguje na kryzysy współczesności i jak potrafi je przetwarzać w nowe formy artystyczne.
Jaka festiwal zabrzmi w tym roku ? O tym Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmawiała z Rafałem Iwańskim z Fundacji Artystycznej Kosmos (rozmowa poniżej).
Festiwal Muzykofilia w Toruniu w piątek i sobotę (22-23 maja) odbędzie się w Kulturalnym Hubie Bydgoskiego Przedmieścia. Wydarzeniu patronuje Polskie Radio PiK. Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Hubie.
PROGRAM FESTIWALU – TUTAJ.