Niedziela, 28 lutego 2021 r.   Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha
Polskie Radio PiK » Radio Planet i Komet
Spółdzielnia

Na niebie i na antenie

Niebo w lutym 2021

Zimowa aura sprzyja różnym czarom-marom na niebie... Właśnie tak zaczął się luty 2021. Wczesnym popołudniem 1 lutego nad Toruniem ukazało się halo słoneczne z wyraźnymi słońcami pobocznymi oraz górnym łukiem stycznym. W meteorologii halo oznacza pogorszenie pogody, ale dla nas niech będzie zwiastunem jeszcze ciekawszych zjawisk, np. ... Więcej w Astro Kalendarzu Radia Planet i Komet.

„Hurtownia egzoplanet” z Torunia ogłasza nowe odkrycia!

Red Giant exoplanet. Foto © Astrobites
Red Giant exoplanet. Foto © Astrobites
Międzynarodowy zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego z Instytutu Astronomii UMK ogłosił odkrycie trzech egzoplanet wokół trzech gwiazd o masie zbliżonej do Słońca. Każda z gwiazd, wokół których wykryto obecność planety przypomina nasze Słońce za… kilka miliardów lat. Są to bowiem obiekty o wiele starsze od naszej gwiazdy centralnej... Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…

ALMA antennas. Foto © ESO
ALMA antennas. Foto © ESO
Sieć radioteleskopów ALMA w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) uchwyciła odległą galaktykę w stanie „nagłej śmierci”. Astronomowie dostrzegli galaktykę ID2299 wyrzucającą prawie połowę swojego gwiazdotwórczego gazu. Wyrzut gazowej materii następuje w ilości 10 000 mas Słońca rocznie... Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.

Łukasz Sujka – Astrofotograf Roku 2020

„Space between us”. Foto © Łukasz Sujka
„Space between us”. Foto © Łukasz Sujka
Gościem „Radia Planet i Komet” był Łukasz Sujka – Astrofotograf Roku 2020! Nasz gość jest laureatem prestiżowego międzynarodowego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020, organizowanego przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.

Merkury, Mars, Uran – pierwsze trofea A.D. 2021

Merkury nad Gopłem. Foto © Piotr Majewski
Merkury nad Gopłem. Foto © Piotr Majewski
Druga połowa stycznia 2021 roku to znakomity czas na obserwacje Merkurego – planety, której ponoć nie widział sam Mikołaj Kopernik! Nam się udało :) Zadanie nie było łatwe, bowiem w mroźny weekend 16-17 stycznia br. planeta ukazywała się bardzo nisko nad horyzontem na tle dość jasnej zorzy wieczoru... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.

To była Wielka Koniunkcja!

2020-12-20 Jupiter-Saturn © Piotr Majewski
2020-12-20 Jupiter-Saturn © Piotr Majewski
Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna A.D. 2020 dostarczyła miłośnikom ogromnych wrażeń – głównie za sprawą niesprzyjającej pogody, która zmuszała łowców do pokonywania nawet setek kilometrów (!) w pogodni za zjawiskiem. Ale w końcu się udało… Do największego zbliżenia Jowisza i Saturna doszło wieczorem 21 grudnia. Oba obiekty znalazły się tak blisko siebie, że oglądane gołym okiem niemal zlały się w jeden punkt! Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.

Niezwykłe odkrycia egzoplanetarne w ESO

xoplanets disc © ESO
xoplanets disc © ESO
W wakacje astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) nie próżnowali, a efektem ich pracy są dwa nowatorskie odkrycia w dziedzinie pozasłonecznych układów planetarnych. Najpierw teleskop VLT wykonał pierwsze w historii zdjęcie młodej, podobnej do Słońca gwiazdy, której towarzyszą dwie olbrzymie planety. Jest to pierwsze bezpośrednie zdjęcie systemu planetarnego wokół gwiazdy podobnej do Słońca... Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.
1234567