Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…
Sieć radioteleskopów ALMA w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) uchwyciła odległą galaktykę w stanie „nagłej śmierci”. Astronomowie dostrzegli galaktykę ID2299 wyrzucającą prawie połowę swojego gwiazdotwórczego gazu. Wyrzut gazowej materii następuje w ilości 10 000 mas Słońca rocznie... Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.
Łukasz Sujka – Astrofotograf Roku 2020
Gościem „Radia Planet i Komet” był Łukasz Sujka – Astrofotograf Roku 2020! Nasz gość jest laureatem prestiżowego międzynarodowego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020, organizowanego przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.
Merkury, Mars, Uran – pierwsze trofea A.D. 2021
Druga połowa stycznia 2021 roku to znakomity czas na obserwacje Merkurego – planety, której ponoć nie widział sam Mikołaj Kopernik! Nam się udało :) Zadanie nie było łatwe, bowiem w mroźny weekend 16-17 stycznia br. planeta ukazywała się bardzo nisko nad horyzontem na tle dość jasnej zorzy wieczoru... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.
Niebo w styczniu 2021
Tegoroczne polowanie na Merkurego czas zacząć! Nasi Słuchacze wiedzą już, że jest to najtrudniejsza do zaobserwowania spośród planet dostrzegalnych gołym okiem. Poszukiwaniu Merkurego sprzyjają okoliczności, bowiem obecnie jest on jedyną planetą widoczną nad wieczornym horyzontem... Więcej w Astro Kalendarzu Radia Planet i Komet.
Niebo w 2021 roku, The best of...
Co przyniesie nam rok 2021 na niebie gwiaździstym? Warto się przekonać oglądając nasz filmowy kalendarz astronomiczny. Jeśli dopisze pogoda, będziemy świadkami... Więcej w Astro Kalendarzu Radia Planet i Komet.
To była Wielka Koniunkcja!
Galaktyki w pułapce czarnej dziury
Aż sześć galaktyk w pułapce supermasywnej czarnej dziury odkryli astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Zjawisko zaobserwowano na peryferiach Wszechświata, a uzyskany obraz ukazuje obiekty w czasie gdy Wszechświat miał mniej niż miliard lat... Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.
Niedźwiady nie z tej Ziemi!
Niezwykłe odkrycia egzoplanetarne w ESO
W wakacje astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) nie próżnowali, a efektem ich pracy są dwa nowatorskie odkrycia w dziedzinie pozasłonecznych układów planetarnych. Najpierw teleskop VLT wykonał pierwsze w historii zdjęcie młodej, podobnej do Słońca gwiazdy, której towarzyszą dwie olbrzymie planety. Jest to pierwsze bezpośrednie zdjęcie systemu planetarnego wokół gwiazdy podobnej do Słońca... Więcej w Aktualnościach Radia Planet i Komet.
Historyczny wieczór Obłoków Srebrzystych!
16 czerwca wieczorem obserwatorzy z Polski – prawdopodobnie po raz pierwszy w historii – podziwiali Obłoki Srebrzyste (NLC) po zachodniej stronie nieba. Jest to niecodzienna obserwacja, bowiem NLC oglądane z Polski występują wyłącznie nad północnym widnokręgiem... Więcej w Obserwatorium Radia Planet i Komet.