Środa, 10 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Pierwszy dzień tygodnia

Pierwszy dzień tygodnia

Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...
Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...

7 sierpnia 2022 - Robert Cudzich i jego Miłość

Robert Cudzich. Fot. nadesłane
Robert Cudzich. Fot. nadesłane
Jezu, jeśli rzeczywiście jesteś Bogiem, to proszę, pomóż mi” - To zdanie odmieniło jego życie, rozpoczął się proces wychodzenia z nałogów i depresji. Najpierw razem ze swoim bratem Andrzejem grał jazz w Confirmation, później dołączył do składu New Life'm, z Marcinem Pospieszalskim, Joachimem Menclem i Piotrem Jankowskim. Zaangażowany w tworzenie „Strefy Chwały” czy koncertów uwielbieniowych „Jednego Serca, Jednego Ducha” jest przekonany, że Bóg dociera do człowieka również przez muzykę, przez sztukę. Ostatnio Robert Cudzich wydał autorską płytę pt. „Będę szedł”.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 7.08.2022

31 lipca 2022 - Z życia Kościoła

Bydgoskie Seminarium Duchowne im. bł. bp Michała Kozala przenosi się do Poznania. Drastyczny spadek liczby przygotowujących się do kapłaństwa wymusił potrzebę zmian. W budynkach seminarium działać będzie m.in Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej powołane przez bp Krzysztofa Włodarczyka. Na Jasną Górę wędrują pielgrzymi z regionu. Mija 6 lat od pobytu papieża Franciszka w Polsce i 6 rocznica ŚDM w Krakowie. Kończy się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 31.07.2022

24 lipca 2022 - Małgorzata Jarocińska, historyk z pasją

Małgorzata Jarocińska, historyk z pasją
Małgorzata Jarocińska, historyk z pasją
Przez niemal 30 lat uczyła w szkole, historia i literatura do dziś są motorem jej życia. Z pasją opowiada o kulturze i dziejach naszej ojczyzny, losach wielkich Polaków. Jej gawędy przyciągają setki słuchaczy i to w różnym wieku. Zawsze miała słaby wzrok, niestety, nadszedł dzień, w którym przestała widzieć. W ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, Małgorzata Jarocińska opowiada swoje życie.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 24.07.2022

17 lipca 2022 - Jeśli straciłeś nadzieję, posłuchaj...

Nie ma takiego dna, od którego nie można się odbić, mówi pan Zdzisław. Jako wychowanek Domu Dziecka musiał walczyć o swoją pozycję. Jeszcze przed ślubem zaczął pić. Pewnego dnia wszystko stracił, na długie lata trafił do więzienia. Dzisiaj jego witraże w połączeniu z bursztynem doceniają znawcy sztuki.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 17.07.2022

10 lipca 2022 - Siostra Kasia, pielęgniarka z misją

Czuła niepokój. Tak było przez kilka lat, dopiero decyzja o wstąpieniu do zakonu wszystko zmieniła. Pojechała do Maroka, pracowała wśród muzułmanów, poznawała życie i kulturę świata zdominowanego przez Islam. Po powrocie do kraju zastała nową religijną rzeczywistość.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 10.07.2022

3 lipca 2022 - Nawrócona

Ilona Adamska jest wydawcą 6 portali, Imperium Kobiet, Law Business Quality, założycielką Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu, organizatorką eventów, akcji społecznych, charytatywnych, autorką książek, właścicielką agencji Public Relations. Odniosła sukces w świecie modelingu i biznesu. Kilka lat temu przeżyła głębokie nawrócenie.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 3.07.2022

26 czerwca 2022 - Sakrament Święty. Eucharystia cz. II

Bóg w konsekrowanym chlebie i winie uobecnia się rzeczywiście, cały chociaż w sposób tajemniczy. Przyjmowany przez ludzi jako Sakrament sakramentów, Komunia Święta jest lekarstwem duszy i pokarmem na życie wieczne. Św. Jan Paweł II zapisał: "Kościół otrzymał Eucharystię od Chrystusa, swojego Pana, nie jako jeden z wielu cennych darów, ale jako dar największy, ponieważ jest to dar z samego siebie". Sprawowanie Mszy Świętej, Eucharystii jest odpowiedzią Kościoła na słowa Chrystusa wypowiedziane w Wielki Czwartek: "Czyńcie to na moją pamiątkę".

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 26.06.2022

19 czerwca 2022 - Sakrament Święty. Eucharystia cz. I

Jest streszczeniem i podsumowaniem całej wiary katolickiej, szczytem życia chrześcijańskiego. Podczas konsekracji wino i chleb stają się prawdziwym Ciałem i Krwią wraz z duszą i Bóstwem Jezusa Chrystusa, obecnymi w każdej ich cząstce. Eucharystia sprawowana na pamiątkę Paschy Jezusa jako ofiara, jest wynagrodzeniem za grzechy żywych i zmarłych. Komunia święta gładzi grzechy powszednie i zachowuje od grzechów ciężkich, jest pokarmem na wieczność. W Piśmie Świętym zapisano słowa Jezusa: "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym".

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 19.06.2022

12 czerwca 2022 - Nasza wspólna droga

Zakładając rodzinę liczymy na szczęśliwe życie, jednak zbyt często nie jesteśmy przygotowani do nowej roli, życia razem, w małżeństwie. Różnice w wychowaniu, światopoglądowe, religijne i proza życia pokonały niejeden związek. Także ich. Wszystko zaczęło się zmieniać gdy w kryzysie odnaleźli Boga. Rozmowa z małżeństwem po przejściach oraz psychoterapeutą i mediatorem pojednawczym w rodzinie.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 12.06.2022

5 czerwca 2022 - Odnawiający Kościół

Każdy ochrzczony pełni w Kościele konkretną funkcję: apostoła, proroka, nauczyciela, ewangelizatora lub pasterza. Jak rozpoznać swój charyzmat? Co to jest CHARIS i chrzest w Duchu Świętym? Na czym polega nowa ewangelizacja w praktyce i jak odczytać znaki czasu dotyczące wspólnot katolickich? Wyjaśniają ks. Krzysztof Kralka i Karol Sobczyk, goście V Forum Charyzmatycznego w Bydgoszczy.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 5.06.2022
1234567