Niedziela, 07 marca 2021 r.   Imieniny: Tomasza, Perpetuy, Felicyty
Polskie Radio PiK » Pierwszy dzień tygodnia
Ogłoszenie własne nadawcy

Pierwszy dzień tygodnia

Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...
Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...

7 marca 2021 - Rozmowa z egzorcystą

Jezus dał swoim uczniom władzę i moc nad wszystkimi złymi duchami. Uzdrawiał opętanych, zniewolonych i chorych, nauczał jak to czynić. Apostołowie za swoim Panem występowali przeciw magii, zabobonom, wróżbitom, sprzeciwiali się bałwochwalstwu, potępiali fałszywą mądrość, zwalczali pseudocudotwórców i demaskowali szatańskie teorie zwodzące ludzi. Dzisiaj jedynie biskupi i osoby przez nich wskazane mogą sprawować egzorcyzmy. W imię Jezusa Chrystusa uwalniają ludzi spod władzy szatana.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska

28 lutego 2021 - Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego cz. II

Bp Stefan Wyszyński 72 lata temu stanął na czele arcybiskupstwa gnieźnieńskiego i warszawskiego. Jako następca kardynała Augusta Hlonda został Prymasem Polski. Świadkiem jego posługi był ks. Jan Sikorski, wieloletni ojciec duchowny warszawskiego seminarium, kapelan Solidarności. Trwają przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, Polskie Radio rozpoczęło emisję "Rekolekcji Wielkopostnych" Kardynała Wyszyńskiego.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 28.02.2021

21 lutego 2021 - Czas na uporządkowanie życia

Przywiązanie do nałogów, narzekania, pozorów, egoistycznych zachowań trzeba w końcu skorygować. Wielki Post służy temu, by człowiek naprawił to, co zaniedbał i zepsuł, i rozpoczął prawdziwe życie. Modlitwa, post i jałmużna mają w tym pomóc, przygotować do przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Polskie Radio PiK objęło patronatem tegoroczną edycję Zdrapki Wielkopostnej, kapłani zapraszają na rekolekcje, nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowe.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 21.02.2021

14 lutego 2021 - Rozmowa na temat miłości

Jest cierpliwa, wszystkiemu wierzy i wszystko przetrzyma. Człowiek nie może bez niej żyć. Został stworzony przez Miłość, by kochał. Miłość nigdy nie ustaje.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00.

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 14.02.2021

7 lutego 2021 - Od samotności do szczęścia cz. II

Samotność jest wpisana w ludzką egzystencję. Pandemia koronawirusa zmusza do ograniczania kontaktów, ujawnia też poziom i kondycję relacji międzyludzkich. Długotrwała samotność prowadzi do zaburzeń i depresji. Jednak istnieje też taka, której uczył sam Chrystus. Jest potrzebna człowiekowi by prawidłowo funkcjonował. Wyjaśniają to specjalista od terapii uzależnień oraz kapłan.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 7.01.2021

31 stycznia 2021 - Od samotności do szczęścia cz. I

Pandemia koronawirusa zmusiła do zachowań, które szkodzą psychice człowieka. Izolacja, brak bezpośredniej, żywej komunikacji z drugim człowiekiem, a także niepewność materialna i groźba utraty życia budzą lęk, mogą też prowadzić do depresji. Kiedy człowiekowi służy odosobnienie, a kiedy powoduje zagrożenie? Dlaczego sam Bóg mówi, że dobrze by człowiek nie był sam? Wyjaśniają specjalista od terapii uzależnień oraz kapłan.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 31.01.2021

23 stycznia 2021 - Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego cz. I

Na wniosek Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczelnia imienia Prymasa wyrosła z Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Powołana do istnienia w czasach likwidacji wydziałów teologicznych, z kadrą zaaprobowaną przez władzę, z partyjnego nadania, budziła nieufność. Dopiero kilka lat po internowaniu kard. Wyszyński rozpoczął z nią współpracę.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 24.01.2021

17 stycznia 2021 - Dr Wanda Błeńska - Matka trędowatych

Leczyła trędowatych w Ugandzie przez 43 lata, była światowej sławy lekarzem, misjonarką. Dr Wanda Błeńska swoją pracę rozpoczęła w Toruniu, tutaj podczas wojny związała się z AK. Za swoją nadzwyczajną działalność otrzymała najwyższe odznaczenia kościelne i państwowe, jej imię noszą ośrodki zdrowia i szkoły w Ugandzie, na Madagaskarze i w Polsce, a także Instytut Misyjnego Laikatu przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanowił rok 2021 Rokiem Wandy Błeńskiej.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 17.01.2021

10 stycznia 2021 - Z życia Kościoła

Papież Franciszek ogłosił Rok św. Józefa i Rok Rodziny, w Polsce rozpoczął się Rok kard. Stefana Wyszyńskiego, Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanowił rok 2021 Rokiem Służebnicy Bożej Wandy Błeńskiej. Watykan i Episkopat Polski wydały dokumenty w sprawie stosowania przez katolików szczepionek, które powstały z wykorzystaniem linii komórkowej pozyskanej wskutek aborcji. Zmarł dominikanin o. Maciej Zięba. Ze względu na pandemię koronawirusa Orszaki Trzech Króli odbyły się w zmienionej formule.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00.

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzien Tygodnia z 10.01.2021

3 stycznia 2021 - Rok Św. Jana Pawła II cz. XII

Minął Rok św. Jana Pawła II i jubileusz setnej rocznicy jego urodzin. Przez pandemię koronawirusa wiele wydarzeń poświęconych papieżowi, religijnych, kulturalnych, artystycznych i naukowych przeniesiono do sieci, z wielu zrezygnowano albo zaplanowano na 2021 rok. Polskie Radio PiK objęło patronatem audiobook w realizacji Marka Rzepy, na którym pojawią się listy więźniów adresowane do św. Jana Pawła II, czytane przez m.in Jerzego Zelnika. Autorami projektu są Bractwo Więzienne Samarytania i Areszt Śledczy w Bydgoszczy. Na 100 spotkań z okazji stulecia urodzin Karola Wojtyły zaprosiła Mariola Ciesielska z bydgoskiego Duszpasterstwa Akademickiego Martyria. "Kawę z JPII" zrealizował Jacek Domachowski.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 3.01.2020
1234567