Środa, 20 stycznia 2021 r.   Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Polskie Radio PiK » Pierwszy dzień tygodnia
Ogłoszenie własne nadawcy

Pierwszy dzień tygodnia

Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...
Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...

17 stycznia 2021 - Dr Wanda Błeńska - Matka trędowatych

Leczyła trędowatych w Ugandzie przez 43 lata, była światowej sławy lekarzem, misjonarką. Dr Wanda Błeńska swoją pracę rozpoczęła w Toruniu, tutaj podczas wojny związała się z AK. Za swoją nadzwyczajną działalność otrzymała najwyższe odznaczenia kościelne i państwowe, jej imię noszą ośrodki zdrowia i szkoły w Ugandzie, na Madagaskarze i w Polsce, a także Instytut Misyjnego Laikatu przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanowił rok 2021 Rokiem Wandy Błeńskiej.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska

10 stycznia 2021 - Z życia Kościoła

Papież Franciszek ogłosił Rok św. Józefa i Rok Rodziny, w Polsce rozpoczął się Rok kard. Stefana Wyszyńskiego, Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanowił rok 2021 Rokiem Służebnicy Bożej Wandy Błeńskiej. Watykan i Episkopat Polski wydały dokumenty w sprawie stosowania przez katolików szczepionek, które powstały z wykorzystaniem linii komórkowej pozyskanej wskutek aborcji. Zmarł dominikanin o. Maciej Zięba. Ze względu na pandemię koronawirusa Orszaki Trzech Króli odbyły się w zmienionej formule.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00.

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzien Tygodnia z 10.01.2021

3 stycznia 2021 - Rok Św. Jana Pawła II cz. XII

Minął Rok św. Jana Pawła II i jubileusz setnej rocznicy jego urodzin. Przez pandemię koronawirusa wiele wydarzeń poświęconych papieżowi, religijnych, kulturalnych, artystycznych i naukowych przeniesiono do sieci, z wielu zrezygnowano albo zaplanowano na 2021 rok. Polskie Radio PiK objęło patronatem audiobook w realizacji Marka Rzepy, na którym pojawią się listy więźniów adresowane do św. Jana Pawła II, czytane przez m.in Jerzego Zelnika. Autorami projektu są Bractwo Więzienne Samarytania i Areszt Śledczy w Bydgoszczy. Na 100 spotkań z okazji stulecia urodzin Karola Wojtyły zaprosiła Mariola Ciesielska z bydgoskiego Duszpasterstwa Akademickiego Martyria. "Kawę z JPII" zrealizował Jacek Domachowski.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 3.01.2020

* ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I NORMALNOŚCI W 2021 ROKU *

27 grudnia 2020 - Dlaczego katolicyzm?

Dlaczego wierzący w Chrystusa wybierają katolicyzm? O czym decyduje sukcesja apostolska i co z sakramentami u katolików, prawosławnych i protestantów? Dlaczego ludzie giną za Chrystusa i nawet w obliczu śmierci nie porzucają wyznania rzymskokatolickiego? Co to znaczy, że Kościół katolicki, nie odmawiając innym zbawienia, głosi, że posiada pełnię prawdy i pełnię środków zbawienia?

Powtórka tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 27.12.2020

20 grudnia 2020 - Chrystoterapia Cenacolo

Życie we wspólnotach Cenacolo to przede wszystkim praca, modlitwa, dyscyplina, ograniczenie kontaktu z rodziną, brak dostępu do mediów, psychologów i terapeutów. Trafiają tu osoby uzależnione od narkotyków, alkoholu, hazardu czy pornografii. Większość sięgnęła dna. Nie tak łatwo dostać się do Cenacolo, wytrwać jeszcze trudniej. Jednak efekty poddania się wyznaczonym we wspólnocie zasadom życia zadziwiają - 80% uzależnionych kończy z nałogiem i całkowicie zmienia swoje życie.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 20.12.2020

13 grudnia 2020 - Bydgoskie losy

Sto lat temu Bydgoszcz odzyskała niepodległość. Przejmujące losy bohaterów VI tomu publikacji " Bydgoszczan portret własny" przypominają jej najnowszą historię. Świadkowie działań wojennych, a także instalacji komunistycznej władzy odsłaniają mało znane lub zupełnie zapomniane fakty. "Bydgoska Łączka", na której terenie komuniści grzebali m.in bestialsko zamordowanych działaczy AK oraz losy spoczywających na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, to niektóre wątki podjęte w publikacji ks. Michała Damazyna.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 13.12.2020

6 grudnia 2020 - Z życia Kościoła

Trwa Adwent. Pandemia wpływa na przygotowania do Bożego Narodzenia. Nastąpiły zmiany dotyczące tegorocznych wizyt duszpasterskich. Ordynariusz Diecezji Włocławskiej bp Wiesław Mering złożył rezygnację. Zmarli: Eugeniusz Mróz, ostatni kolega z klasy maturalnej Karola Wojtyły, prof. Andrzej Półtawski, bliski współpracownik Jana Pawła II. Zmarła również Halina Kwiatkowska z domu Królikiewicz, koleżanka z lat szkolnych i studenckich Karola Wojtyły. Razem występowali na scenie, należeli do Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka. Przyjaźnili się 72 lata. Halina Kwiatkowska jest bohaterką reportażu "Mój kolega został świętym".

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 6.12.2020

29 listopada 2020 - Rok św. Jana Pawła II cz. XI

Nasiliły się ataki dotyczące św. Jana Pawła II. Ujawnione przypadki pedofilii w Kościele Katolickim, zatajanie prawdy przez niektórych hierarchów i publikacja raportu dotyczącego byłego kard. Theodore'a McCarricka wywołała falę krytyki, oskarżeń uderzających w polskiego papieża.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 29.11.2020

22 listopada 2020 - Wielka tajemnica wiary

Jezus podczas ostatniej wieczerzy powiedział: "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym". Ta obietnica daje wierzącym pewność, że nie umrą, wypełnia się podczas każdej mszy świętej. Kończy się Rok Liturgiczny pod hasłem "Wielka tajemnica wiary". Został zrealizowany w ramach trzyletniego programu duszpasterskiego dotyczącego Eucharystii.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 22.11.2020
1234567