Wtorek, 04 października 2022 r.   Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Polskie Radio PiK » Pierwszy dzień tygodnia

Pierwszy dzień tygodnia

Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...
Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...

2 października 2022 - - Anioły nieba

Są stworzone by wielbić Boga i służyć ludziom. Anioły, to potężne byty, o których istnieniu mówi Biblia. Inteligencją przewyższają człowieka, działają stale, oczekują naszego wezwania i orędują za nami u Boga. W Święto Aniołów Stróżów wizyta w Konstancinie, rozmowa na ich temat i działalności bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 2.10.2022

25 września 2022 - Sakrament Święty. Bierzmowanie cz. I

Chrzest i bierzmowanie, to sakramenty niezmywalne, przyjmowane raz w życiu. Czy Jezus Chrystus udzielił pierwszego bierzmowania? Czy Biblia mówi coś na temat tego sakramentu? Dlaczego katolicy nie mogą przyjąć bierzmowania od protestantów? Po co chrześcijanom ten sakrament?

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z 25.09.2022

18 września 2022 - Naprotechnologia

Trafna diagnostyka, indywidualne podejście do pacjenta, interdyscyplinarne, holistyczne i przyczynowe leczenie stanowią jej fundament. Naprotechnologia korzysta z najnowszych osiągnięć medycyny i nie dotyczy jedynie niepłodności. Uwzględnia naturalne procesy zachodzące w organizmie człowieka i nie przekracza pewnych granic. Centrum Troski o Płodność Nowe Życie w Bydgoszczy zajmuje się leczeniem z wykorzystaniem naprotechnologii.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy dzień tygodnia z.17.09.2022

11 września 2022 - Z Kenii przez Piaski do Żołędowa

Zaczęło się od wypożyczonej książki i spotkania z Masajami w Kenii. Magdalena Szrejder postanowiła im pomóc i rozpoczęła budowę szkoły. Dziś to okazała placówka, która w dużej mierze funkcjonuje dzięki wsparciu bydgoszczan i Fundacji Mogę się uczyć. Matka Boża Trzykroć Przedziwna i Siostry Maryi zapraszają na Piaski. Wizyta przed odpustem w Żołędowie, kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego, Sanktuarium Św. Huberta Biskupa.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 11.09.2022

4 września 2022 - Nierozerwalne, bo sakramentalne

Ślub w Kościele Katolickim wiąże małżonków na całe życie. Z przysięgi składanej w obecności kapłana i świadków przed Bogiem, zwalnia jedynie śmierć. Nawet gdy nastąpi rozwód, taka para nie przestaje być małżeństwem. Wspólnota Trudnych Małżeństw SYCHAR pomaga osobom, które zawarły sakramentalne małżeństwo i są w kryzysie. Zdarza się, że małżonkowie wracają do siebie po kilkunastu latach rozłąki.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 4.09.2022

28 sierpnia 2022 - Od samotności do szczęścia

Samotność jest wpisana w ludzką egzystencję. Pandemia koronawirusa zmusiła do izolacji, ujawniła też poziom i kondycję relacji międzyludzkich. Specjaliści przypominają, że długotrwała samotność prowadzi do zaburzeń i depresji. Jednak istnieje też taka, której uczył sam Chrystus. Jest potrzebna człowiekowi aby prawidłowo funkcjonował.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 28.08.2022

21 sierpnia 2022 - Rozmowa z egzorcystą

Jezus uzdrawiał opętanych, zniewolonych, chorych, dał też swoim uczniom władzę i moc nad wszystkimi złymi duchami. Apostołowie za swoim Panem występowali przeciw magii, zabobonom, wróżbitom, sprzeciwiali się bałwochwalstwu, potępiali fałszywą mądrość, zwalczali pseudocudotwórców. Dzisiaj jedynie biskupi Kościoła Katolickiego i osoby przez nich wskazane mogą sprawować egzorcyzmy. W imię Jezusa Chrystusa uwalniają ludzi spod władzy szatana.

Zaprasza Ewa Dąrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 21.08.2022

14 sierpnia 2022 - Z misją w Argentynie

Ojczyzna papieża Franciszka w przeważającej części jest katolicka, jednak wielu praktykuje tu spirytualizm. Argentyna słynie z miłości do tanga i yerba mate, na jej terenie żyją Indianie Guarani. To jedyne państwo na świecie, w którym obchodzony jest Dzień Polskiego Osadnika. Upamiętnia przybycie tu pierwszych Polaków w 1897 roku. Z ich potomkami pracuje o. Sylwan Jędryka. 15 sierpnia Kościół Katolicki przeżywa uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wspomina Cud nad Wisłą.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 14.08.2022

7 sierpnia 2022 - Robert Cudzich i jego Miłość

Robert Cudzich. Fot. nadesłane
Robert Cudzich. Fot. nadesłane
Jezu, jeśli rzeczywiście jesteś Bogiem, to proszę, pomóż mi” - To zdanie odmieniło jego życie, rozpoczął się proces wychodzenia z nałogów i depresji. Najpierw razem ze swoim bratem Andrzejem grał jazz w Confirmation, później dołączył do składu New Life'm, z Marcinem Pospieszalskim, Joachimem Menclem i Piotrem Jankowskim. Zaangażowany w tworzenie „Strefy Chwały” czy koncertów uwielbieniowych „Jednego Serca, Jednego Ducha” jest przekonany, że Bóg dociera do człowieka również przez muzykę, przez sztukę. Ostatnio Robert Cudzich wydał autorską płytę pt. „Będę szedł”.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 7.08.2022

31 lipca 2022 - Z życia Kościoła

Bydgoskie Seminarium Duchowne im. bł. bp Michała Kozala przenosi się do Poznania. Drastyczny spadek liczby przygotowujących się do kapłaństwa wymusił potrzebę zmian. W budynkach seminarium działać będzie m.in Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej powołane przez bp Krzysztofa Włodarczyka. Na Jasną Górę wędrują pielgrzymi z regionu. Mija 6 lat od pobytu papieża Franciszka w Polsce i 6 rocznica ŚDM w Krakowie. Kończy się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Zaprasza Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 31.07.2022
1234567