Poniedziałek, 30 stycznia 2023 r.   Imieniny: Macieja, Martyny, Teofila
Polskie Radio PiK » Pierwszy dzień tygodnia

Pierwszy dzień tygodnia

Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...
Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...

29 stycznia 2023 - Sakrament Święty. Małżeństwo cz. I

Dlaczego małżeństwo w Kościele Katolickim podniesione jest do rangi sakramentu? Co to oznacza i jakie konsekwencje z zawartego małżeństwa wynikają u chrześcijan? Co na temat małżeństwa powiedział Jezus i jak rozumieć słowa zapisane przez św. Pawła: "Żony bądźcie poddane mężom, jak przystało w Panu. Mężowie, miłujcie żony i nie bądźcie dla nich przykrymi!"?

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 20.01.2023

22 stycznia 2023 - W sprawie Grobu Dzieci Utraconych

W grudniu 2022 r. Rada Miasta Bydgoszczy nie uwzględniła wniosku o przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących funkcjonowania Grobu Dzieci Utraconych w Bydgoszczy.
Zmarł kard. George Pell, Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, w Bydgoszczy rusza kurs Alpha.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 22.01.2023

15 stycznia 2023 - Gdy zawierzysz się Maryi

Nowy rok otwiera uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Jest najstarszym maryjnym świętem nakazanym, wprowadzonym do liturgii Kościoła w 1931 r., na pamiątkę 1500 rocznicy III Soboru Powszechnego. To wówczas, w Efezie już w 431 r. biskupi Kościoła, pod przewodnictwem legatów papieskich, orzekli jednogłośnie, że "nie tylko można, ale należy Maryję nazywać Matką Bożą, Bogurodzicą". Wypełniając testament Jezusa z krzyża wierni zawierzają się Jego Matce, a przez Maryję, samemu Bogu. Oddanie 33, to rodzaj maryjnych rekolekcji z zawierzeniem. Wśród setek tysięcy Polaków, którzy je podjęli, znalazła się Agnieszka. Nie wiedziała, że za kilka miesięcy zachoruje na raka.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 15.01.2023

8 stycznia 2023 - Pożegnaliśmy Benedykta XVI

Zmarł człowiek o niezwykłym intelekcie i głębokiej wierze, Papież wiary i rozumy, jeden z największych teologów naszych czasów. Tak o Benedykcie XVI mówi świat Kościoła i nauki. Odnowa chrześcijaństwa, w którego centrum znajduje się Chrystus i prawda wynikająca z Ewangelii stanowiły fundament jego posługi. Wybitny umysł i zarazem skromny człowiek 8 ostatnich lat swego życia spędził w klasztorze Mater Ecclesiae jako papież senior. Pogrzeb Benedykta XVI odbył się 5 stycznia 2023 r. Po mszy św. na Placu Św. Piotra pojawiły się okrzyki "santo subito", a na banerach nie tylko hasła wzywające do ogłoszenia papieża świętym ale i doktorem Kościoła Katolickiego.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 8.01.2023

1 stycznia 2023 - Zmarł Benedykt XVI, Papież wiary i rozumu

W sobotę 31 grudnia 2022 roku w wieku 95 lat zmarł Joseph Ratzinger. Biuro Prasowe Watykanu poinformowało, że Papież-emeryt zmarł o godz. 9.34 w swojej rezydencji, w klasztorze Mater Ecclesiae. Mieszkał tam od 2013 r. gdy zrezygnował ze sprawowania papieskiego urzędu. Pogrzeb Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia 2023 r.

Zaprasza Ewa Dąbrowska.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 1.01.2022

25 grudnia 2022 - Jezusa witamy i pokłon oddamy

Boże Narodzenie, to czas świętowania narodzin, zapowiadanego od wieków, Mesjasza - Jezusa. Święta te rozpoczyna Wigilia 24 grudnia, a kończy niedziela Chrztu Pańskiego, pierwsza po Uroczystości Trzech Króli 6 stycznia. W Bydgoszczy trwają przygotowania do jubileuszowego X Orszaku Trzech Króli. W tym roku obok Świętej Rodziny, pastuszków, aniołów, Króla Kacpra, Melchiora i Baltazara pojawią się święci, którzy patronują bydgoskim parafiom. Swój udział potwierdził już wielbłąd Gacek.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 25.12.2022

18 grudnia 2022 - Niby gorsi, bo chorzy

Są głęboko upośledzeni, bardzo chorzy, niektórzy nie mówią, innych trudno wyciszyć, są też tacy, którzy nigdy nie opuszczą swoich łóżek. Trafiają tu różnymi drogami. Wielu zostało porzuconych, odebranych rodzicom ze względu na przemoc, zaniedbanie. Praca z nimi jest bardzo wymagająca, wciąż wypracowywane są metody dotarcia do ich świata. Mieszkają w Broniszewicach. Chłopcy i siostry dominikanki, które się nimi opiekują stali się niezwykle popularni dzięki filmikowi nakręconemu z okazji Światowego Dnia Pingwina. To wtedy ruszyła lawina pomocy.
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 18.12.2022

11 grudnia 2022 -Zhanna

Zhanna (Fot. nadesłane)
Zhanna (Fot. nadesłane)
Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie chciała przyjechać do Polski. Uczyła się języka, interesowała historią i losami swojej rodziny. Dziadkowie Zhanny, to Polacy dlatego jej rodzina jest katolicka. Od marca przebywa w Polsce, jest studentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W dniu, w którym przyjechała do Polski spotkała ją osobista tragedia.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 11.12.2022

4 grudnia 2022 - Byle przeżyć

Żeby otrzymać żywność ustawiają się w długiej kolejce. Nie wszyscy są bezdomni. Wielu po opłaceniu rachunków za mieszkanie, prąd i gaz pozostaje bez środków do życia. Większość z nich choruje i nie ma kontaktu z rodziną. Przychodzą po pomoc do Bazyliki gdzie wydawane są posiłki, działa ogrzewalnia "U Miecia", a niebawem powstanie bar mleczny. Niedziela z "Zielonym Mikołajem", to zbiórka przeznaczona na organizację wigilii dla ubogich i paczki świąteczne.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 4.12.2022

27 listopada 2022 - O. Stanisław Jarosz, paulin z Bachledówki

Urodził się na Podhalu, we wsi Czerwienne pod Bachledówką gdzie posługują Paulini. To tam po internowaniu odpoczywał kard. Stefan Wyszyński, tam odwiedzał go ks. Karol Wojtyła. Mimo że, o. Stanisław był wówczas dzieckiem, to zapamiętał te wizyty. Przeżył w zakonie niemal 50 lat, zmarł 19 listopada 2022 r.
O. Stanisław Jarosz zaangażowany w obronę życia propagował inicjatywę Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przez lata związany był z Jasną Górą ale także z Warszawą, Krakowem i z Toruniem. Pisał książki, głosił rekolekcje, współpracował z wieloma mediami, posiadał niezwykły dar kaznodziejski.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 27.11.2022
1234567