Pierwszy dzień tygodnia

Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka... Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka...

26 marca 2023 - Polskie serca w Kazachstanie cz. II


Ta historia domaga się rozgłosu i szczegółowych badań. Dotyczy wywózek Polaków na Wschód, które rozpoczęły się na długo przed wybuchem II wojny światowej. Jednym z potomków zesłańców jest posługujący w Kazachstanie o. Alexey Mitsinskiy. Potwierdza, że wiara katolicka i narodowość polska decydowały o tragicznym losie tysięcy ludzi. Świadkowie wywózek lat trzydziestych XX wieku stali się bohaterami książki pt.: "Tam niczego nie było. Niczego nie było i dużo umierali. Wywózki do północnego Kazachstanu (Tajynsza) 1936 - 1938". Publikacja powstała dzięki wywiadom, które zarejestrował w Kazachstanie Wojciech Jasiakiewicz.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska

Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 26.03.2023

19 marca 2023 - Polskie serca w Kazachstanie, cz. I


Tragedia Polaków wywiezionych na Wschód domaga się szczegółowych badań. Barbarzyństwo Sowietów i skala zbrodni przeraża. Przed II wojną światową masowe wywózki do Kazachstanu przeżyła tylko część internowanych, tysiące zamordowano w miejscu ich zamieszkania i podczas drogi. Wciąż mało znane lata zbrodni na Polakach 1936 - 1938 opisał Wojciech Jasiakiewicz w publikacji "Tam niczego nie było. Niczego nie było i dużo umierali. Wywózki do północnego Kazachstanu (Tajynsza)". Na zaproszenie znajomego kapłana pojechał do przesiedlonych, zarejestrował i spisał ich wspomnienia.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska

Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 19.03.2023

12 marca 2023 - Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni

Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni. Fot. Robert Koniec Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni. Fot. Robert Koniec

Liczy ok. 500 lat i początkowo wisiał w kruchcie, przy drzwiach karmelickiego kościoła, jednak nikt nie wie, kto jest jego autorem. Kult Cudownego Ukrzyżowanego z Kcyni szybko nabierał rozgłosu. Tłumy pielgrzymów przyciągały liczne uzdrowienia i niezwykła historia odrastających włosów Chrystusa. To karmelici wybudowali kościół z cudownym krucyfiksem, a także zabytkowe krużganki kalwarii z Drogą Krzyżową. Pozostawili również fragment Krzyża Świętego, odnalezionego w Jerozolimie przez św. Helenę.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska

Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 12.03.2023

5 marca 2023 - Na temat starości


Nie akceptujemy starości, boimy się jej. Wraz z wiekiem zmienia się nasze ciało, podupada zdrowie, do tego zmienia się pozycja społeczna, człowiek staje się zależny od drugich, trzeba prosić o pomoc, trudno sprostać wszechobecnej technologii. Nie chcemy pogodzić się z tym, że starość poprzedza śmierć i próbujemy zatrzymać czas. A jak kiedyś, na wsi traktowano ludzi starszych, jaki los czekał osoby w podeszłym wieku i jak zabezpieczano się przed tym, by nie umrzeć w poniżeniu i nędzy? Co Biblia mówi na temat starości?

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska

Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 5.03.2023

26 lutego 2023 - Człowiek nigdy nie umiera


Pierwsze hospicjum na Litwie wybudowała 10 lat temu i do dziś prowadzi je w Wilnie. Pomaga ciężko chorym dorosłym i dzieciom. Budynki placówki graniczą z miejscem w którym powstawał obraz Jezusa Miłosiernego, gdzie żył bł. ks. Michał Sopoćko i św. s. Faustyna Kowalska.

Niedawno ukazała się książka Małgorzaty Terlikowskiej pt. "Mężczyźni mojego życia", dzięki niej poznajemy bliżej s. Michaelę Rak.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska

Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 26.02.2023

19 lutego 2023 - Chiara Corbella Petrillo


Chiara i Enrico oczekiwali dziecka. Okazało się, że dziewczynka nie przeżyje. Rok później na świat przyszedł Davide. Chłopiec żył 30 minut. Trzecia ciąża nie była zagrożona, dziecko rozwijało się prawidłowo. Wtedy okazało się, że życie Chiary się kończy.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00.

Ewa Dąbrowska

Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 19.02.2023

12 lutego 2023 - Doktor Honoris Causa

Prof. dr hab. Arkadiusz Jawień (Fot: Nadesłane) Prof. dr hab. Arkadiusz Jawień (Fot: Nadesłane)

Chodził do szkoły muzycznej, grał na skrzypcach, potem myślał o elektronice, fizyce, architekturze. Wizyta w szpitalu u znajomego ortopedy, zmieniła wszystko. Stypendium na University of Washington w Seattle, otworzyło mu drogę do sukcesów w dziedzinie chirurgii naczyń na arenie międzynarodowej. Prof. dr hab. Arkadiusz Jawień jest lekarzem dla którego fundament życia stanowią wiara i rodzina. Najwyższy tytuł akademicki, tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odebrał 14 grudnia 2022 r.

Powtórka audycji tego samego dnia o 23.00

Ewa Dąbrowska

Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 12.02.2023

5 lutego 2023 - Sakrament Święty. Małżeństwo cz. II


Czy ksiądz jest niezbędny by udzielić sakramentu małżeństwa? Co właściwie przysięgają sobie narzeczeni? Jakie konsekwencje niesie ze sobą ważnie zawarte małżeństwo sakramentalne? Czy Kościół Katolicki dopuszcza separację? O co chodzi w miłości małżeńskiej i właściwie to po co zawierać sakramentalne małżeństwo?

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska

Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 5.02.2023

29 stycznia 2023 - Sakrament Święty. Małżeństwo cz. I


Dlaczego małżeństwo w Kościele Katolickim podniesione jest do rangi sakramentu? Co to oznacza i jakie konsekwencje z zawartego małżeństwa wynikają u chrześcijan? Co na temat małżeństwa powiedział Jezus i jak rozumieć słowa zapisane przez św. Pawła: "Żony bądźcie poddane mężom, jak przystało w Panu. Mężowie, miłujcie żony i nie bądźcie dla nich przykrymi!"?

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Ewa Dąbrowska

Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 20.01.2023

22 stycznia 2023 - W sprawie Grobu Dzieci Utraconych


W grudniu 2022 r. Rada Miasta Bydgoszczy nie uwzględniła wniosku o przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących funkcjonowania Grobu Dzieci Utraconych w Bydgoszczy.
Zmarł kard. George Pell, Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, w Bydgoszczy rusza kurs Alpha.

Powtórka audycji tego samego dnia o godz. 23.00

Polskie Radio PiK - Pierwszy Dzień Tygodnia z 22.01.2023

Cykl audycji publicystycznych o wierze i duchowości człowieka, dokumentujący najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła powszechnego i lokalnego. Religijne spory, problemy etyczne i filozoficzne, sens Ewangelii i nauki Chrystusa. Reportaże, informacje, wywiady, komentarze i historie zwykłych ludzi dotyczące uniwersalnych wartości chrześcijańskich, a także godności, prawa naturalnego i moralności.

Dylematy sumienia, poszukiwanie prawdy i odwieczny problem wyboru odsłaniają kondycję człowieka. W zderzeniu z indolencją religijną, liberalizmem i chrystofobią zmuszają do refleksji.

W niedziele o godz.7.05 zaprasza Ewa Dąbrowska.
Powtórka audycji o godz. 23.00.


Poszukiwana audycja nie została znaleziona na tej stronie? Wszystkich audycji można posłuchać na archiwum.radiopik.pl . W wyszukiwarce należy wpisać "Pierwszy dzień tygodnia".