Polowanie na glowlery - kolejna relacja z "Selmy"

2015-03-08, 14:13  Ireneusz Sanger na podstawie relacji z Selmy
Załoga "Semy Expeditions" płynie wzdłuż Antarktydy i półwyspu Antarktycznego w stronę Cieśniny Drake

Załoga "Semy Expeditions" płynie wzdłuż Antarktydy i półwyspu Antarktycznego w stronę Cieśniny Drake'a. Na zdjęciu potencjalna ofiara. Fot. M.Gawron/SelmaExpeditions.com

Polowanie na glowlery - olbrzymie bryły lodu. Fot. L.Rychlik/SelmaExpeditions.com

Polowanie na glowlery - olbrzymie bryły lodu. Fot. L.Rychlik/SelmaExpeditions.com

Radość zwycięzców. Będzie herbata! Fot. L.Rychlik/SelmaExpeditions.com

Radość zwycięzców. Będzie herbata! Fot. L.Rychlik/SelmaExpeditions.com

Załoga "Semy Expeditions" płynie wzdłuż Antarktydy i półwyspu Antarktycznego w stronę Cieśniny Drake'a. To najkrótsza trasa do Argentyny, celu 6. etapu wyprawy. Pojawiły się kłopoty z pitną wodą.

"Selma" żegluje po wolnym oceanie. W sumie opłynie 1/3 wybrzeży Antarktydy. Satelitarne mapy lodowe pokazują, że Morze Rossa już zamarzło. Załodze w porę udało się pokonać barierę lodowego paku.

Na pokładzie stopniały zapasy pitnej wody, ale i na to znaleziono sposób. Rozpoczęło się polowanie na growlery - ogromne bryły lodu. Załoga wytapia z nich wodę.

Kolejny meldunek z pokładu "Selmy":

"Obecnie jesteśmy w przedsionku morza Amundsena. Płyniemy nadal dzień i noc, ale siadł wiatr i jest prawie bezwietrznie. Nie możemy czekać. Odpalamy silnik. Walczymy o czas, ale nie tylko. Okazało się, że nasze zapasy wody gwałtownie stopniały. Woda w zbiornikach jachtu po prostu zamarzła. Pozostało nam jeszcze około 100 litrów "rossówki" (wody wytopionej z lodowca na Wyspie Rossa). Dla 11 facetów to zapas na góra 5 dni...

Odsolarka zwana także - solarką, daje wodę mocno słonawą. Nie pracuje sprawnie w tych temperaturach - jest za zimno. Woda, którą uzyskujemy nie nadaje się ani do picia ani na zaparzenie herbaty. Na siłę nadaje się do gotowania. Mamy co prawda całkiem spory - żelazny zapas wody w butelkach 0,6 l. Ale taki stan nie wywołuje entuzjazmu załogi.

Kapitan zarządził ograniczenia - na razie - "do 4 herbat dziennie" - Załoga się natychmiast podporządkowała - ale także wykazała "inicjatywę własną". Ktoś zaproponował: - "Growlery!"

- Do tej pory staraliśmy się omijać z daleka te niebezpieczne dla jachtu - wielkie bryły lodu, ale w tej sytuacji role się odwróciły. Zapadła decyzja: Zapolujemy na nie. Sternicy zaczęli wyszukiwać na horyzoncie ofiar. Koło jednej z gór lodowych znaleźliśmy odpowiednią bryłę. Spora sztuka. Fał przygotowany, na nim pętla zaciskowa, dwie osoby z bosakami i jedna z naszym lasso. Zarzucamy kilka razy, potem bosakami naciągamy we właściwe miejsca na bryle lodu. Korba, kabestan, lina w górę, a na końcu wisi kilkaset zamrożonych herbat.


Wyprawa: Selma - Antarktyda - Wytrwałość. Tropiąc growlery czyli w poszukiwaniu słodkiej wody.. Źródło: Selma Expeditions

Ostrożnie na pokład, młotki załatwiają resztę. Spora radość. W końcu naszą ofiarą pada coś, co do tej pory jedynie nam zagrażało. Teraz fachowym okiem oceniamy następne, potencjalne ofiary. Bez trudu, nauczeni doświadczeniem dopadamy następne dwa growlery. Zdobyliśmy zapas wody na kolejne kilkanaście dni. Staliśmy się - łowcami, pogromcami growlerów. Wiemy już jak i jeśli trzeba - wszystkie możemy przerobić na herbatę! Decyzją kapitana - dalsze łowy zostały zawieszone, po prostu nie mamy więcej pojemników na wodę.

Żelazna porcja wróciła na swoje miejsce. Wodna prohibicja trwała na Selmie, od chwili ogłoszenia, 40 minut! Nowa woda otrzymała nazwę "amundsenówka". Rozpoczynamy degustację i dyskusję - która lepsza: "rossówka" czy "amundsenówka"... Po południu piękny widok na horyzoncie. Jesteśmy otoczeni kilkunastoma wielkimi górami lodowymi. Nasz rezerwuar pitnej wody płynie z nami. Do tego przepięknie uzupełnia nam krajobraz.

Z Selmy - łowcy growlerów - pozdrawiają:

Piotr, Jacek, Wifi, Damian, Leon, Artur, Tomek, Duszan, Kris, Krzysiek i Luby."

Sport

Ekstraliga żużlowa - Get Well Toruń chce wrócić do czołówki

Ekstraliga żużlowa - Get Well Toruń chce wrócić do czołówki

2019-04-04, 17:00
Trener Arkadiusz Rusin po dwóch triumfach z Artego: to jeszcze nie koniec

Trener Arkadiusz Rusin po dwóch triumfach z Artego: to jeszcze nie koniec

2019-04-04, 15:00
Trener Maciejewski po zwycięstwach z Energą: dla nas cały czas jest 0:0

Trener Maciejewski po zwycięstwach z Energą: dla nas cały czas jest 0:0

2019-04-04, 13:00
Ekstraklasa piłkarska - wygrane Legii i Lecha po zmianach trenerów

Ekstraklasa piłkarska - wygrane Legii i Lecha po zmianach trenerów

2019-04-04, 11:00
Liga Mistrzów siatkarzy - PGE Skra daleko od finału rozgrywek

Liga Mistrzów siatkarzy - PGE Skra daleko od finału rozgrywek

2019-04-04, 09:00
Ekstraklasa koszykarek - trudna sytuacja Artego i Energi. Drugie porażki z rzędu

Ekstraklasa koszykarek - trudna sytuacja Artego i Energi. Drugie porażki z rzędu

2019-04-04, 06:16
Ekstraklasa koszykarzy - triumf Polskiego Cukru Toruń na koniec 25. kolejki

Ekstraklasa koszykarzy - triumf Polskiego Cukru Toruń na koniec 25. kolejki

2019-04-03, 11:12
Ekstraklasa koszykarek - porażki Artego i Energi na początek play-off

Ekstraklasa koszykarek - porażki Artego i Energi na początek play-off

2019-04-03, 08:10
GKM Grudziądz ma sponsora Milion złotych rocznie na klubu

GKM Grudziądz ma sponsora! Milion złotych rocznie na klubu

2019-04-02, 17:43
Superliga tenisistów stołowych - beniaminek z Grudziądza bliski utrzymania

Superliga tenisistów stołowych - beniaminek z Grudziądza bliski utrzymania

2019-04-02, 16:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę