Ebola pokrzyżowała zimowe plany polskich lekkoatletów

2014-11-11, 12:14  Polska Agencja Prasowa

Panujący w Afryce wirus eboli mocno pokrzyżował plany polskim lekkoatletom, którzy lubili w trakcie zimy trenować na Czarnym Lądzie. Już teraz wiadomo, że nie odbędą się zgrupowania w Kenii i Etiopii. Pod znakiem zapytania stoją także wyjazdy do RPA.

"Na razie jeszcze ostateczna decyzja nie zapadła, ale raczej do RPA też nie pojedziemy. Nie zacząłem wprawdzie jeszcze przygotowań, ale miałem w styczniu lecieć do Afryki. Nie dojdzie to do skutku, bo nie chcemy ryzykować" - powiedział PAP wicemistrz olimpijski z Pekinu (2012) w rzucie dyskiem Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław).

Nie on jeden musiał zmieniać plany. Mistrz Europy z Barcelony (2010) w biegu na 800 m Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) zazwyczaj przygotowywał się w Kenii lub Etiopii. Tym razem z tego wyjazdu zrezygnował.

"Oczywiście głównym powodem jest ebola. Wprawdzie zapewniano mnie, że tam nie ma takiego zagrożenia jak w zachodniej Afryce, ale i tak nie chcemy ryzykować. W styczniu chcielibyśmy pojechać do RPA, ale chyba to zgrupowanie także nie dojdzie do skutku. Ostatecznie zastanawiamy się jeszcze nad USA i pewnie tam ostatecznie wylądujemy" - przyznał.

W listopadzie Lewandowski uda się jeszcze do Portugalii - do Monte Gordo. Miał tam lecieć w grudniu, ale będzie musiał przejść kurs podoficerski i dlatego obóz został przesunięty. Przygotowania do sezonu 2015, w którym najważniejszą imprezą będą mistrzostwa świata w Pekinie, rozpoczął w Jakuszycach. "I na razie wszystko przebiega bardzo dobrze" - zapewnił.

Do Portugalii polecieć mają w grudniu medaliści mistrzostw Europy na 800 m z Zurychu (2014) Adam Kszczot (RKS Łódź) oraz Joanna Jóźwik i Artur Kuciapski (oboje AZS AWF Warszawa). Ten sam kierunek wybrał mistrz świata z Moskwy (2013) w rzucie młotem Paweł Fajdek (Agros Zamość).

Po raz piąty do amerykańskiej Chula Visty poleci Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa). Rekordzistka świata w rzucie młotem spędzi w Kalifornii siedem tygodni.

"Bardzo lubię tamten region. Świetnie mi się tam trenuje, jest ciepło, są świetne warunki. Niczego nam tam nie brakuje. To jest ośrodek trzy czy nawet cztery razy większy niż Spała. Trenują tam nie tylko lekkoatleci, ale i wioślarze, kolarze, piłkarze, strzelcy, a także wielu sportowców niepełnosprawnych" - powiedziała PAP wicemistrzyni olimpijska z Londynu.

Podopieczna Krzysztofa Kaliszewskiego pobyt w USA wykorzystuje także na odwiedzenie Marcina Gortata. "Spotykamy się tam co roku. Ale już nie zwiedzamy, bo okolicę poznaliśmy bardzo dobrze. Mimo wszystko nie jest nudno, bo tam zawsze jest coś do zrobienia, a na treningu można skupić się w stu procentach" - zaznaczyła.

Podobnie jak inni lekkoatleci miała w styczniu lecieć do Potchefstroom w RPA. "Ale już wiemy, że z tego wyjazdu będzie trzeba zrezygnować. Teraz przebywam w ośrodku we Władysławowie i z małą przerwą będę tutaj trenować do świąt Bożego Narodzenia. W styczniu chyba pojedziemy do Portugalii, a 8 lutego już lecimy do Stanów Zjednoczonych" - dodała mistrzyni świata z Berlina (2009). Są jednak i tacy zawodnicy, którzy zimę spędzają w kraju i szlifują formę w polskich ośrodkach. Do nich należą skoczkinie wzwyż Kamila Lićwinko (Podlasie Białystok) i Justyna Kasprzycka (AZS AWF Wrocław) oraz tyczkarka Anna Rogowska (SKLA Sopot).

"Nie czuję takiej potrzeby, by wyjeżdżać. Zwłaszcza że w sezonie zimowym przecież skaczę pod dachem. Lepiej więc przygotowywać się w takich właśnie warunkach. Sprawę trochę utrudnia nam fakt, że w remoncie jest hala w Spale, ale w styczniu ma już być gotowa" - powiedziała PAP halowa mistrzyni świata z Sopotu Lićwinko.

Teraz przebywa w Zakopanem. Chodzi po górach, poświęca czas na gimnastykę i ćwiczenia stabilizacyjne. "Czyli robię to, na co zazwyczaj nie ma czasu później" - skomentowała.

W Tatrach zostanie do 16 listopada. Na początku grudnia pojedzie prawdopodobnie do Bydgoszczy. W styczniu sprawdzi nową spalską halę, by szlifować już bezpośrednio formę na mistrzostwa Europy pod dachem, które w marcu odbędą się w Pradze.

Z kolei Rogowska tym razem odpuściła sezon halowy i postawiła na regenerację. Po nieudanym i przerwanym przez kontuzję sezonie 2014 postanowiła przede wszystkim zadbać o zdrowie i do treningów pełną parą ma wrócić dopiero w grudniu. (PAP)

lekkoatletyka

Sport

Liga Narodów siatkarzy - Polacy za trzy punkty wygrali z Kanadą

Liga Narodów siatkarzy - Polacy za trzy punkty wygrali z Kanadą

2019-06-16, 22:00
2. liga żużlowa - Polonia nie do zatrzymania Bydgoszczanie wygrali w Pile

2. liga żużlowa - Polonia nie do zatrzymania! Bydgoszczanie wygrali w Pile!

2019-06-16, 20:08
W derbach MRGARDEN GKM Grudziądz rozbił Get Well Toruń

W derbach MRGARDEN GKM Grudziądz rozbił Get Well Toruń!

2019-06-16, 19:57
Piłkarskie MŚ do lat 20 - triumf Ukrainy

Piłkarskie MŚ do lat 20 - triumf Ukrainy

2019-06-16, 09:30
Żużlowa Grand Prix  zwycięstwo Kołodzieja w Pradze, Dudek trzeci

Żużlowa Grand Prix – zwycięstwo Kołodzieja w Pradze, Dudek trzeci

2019-06-15, 22:53
Liga Narodów siatkarzy - zacięty mecz, ale Polska przegrała z Iranem

Liga Narodów siatkarzy - zacięty mecz, ale Polska przegrała z Iranem

2019-06-15, 20:32
Żużlowa Grand Prix  Zmarzlik i Dudek na czele przed zawodami w Pradze

Żużlowa Grand Prix – Zmarzlik i Dudek na czele przed zawodami w Pradze

2019-06-15, 12:00
Ekstraklasa koszykarzy - Anwil Włocławek mistrzem Polski po raz drugi z rzędu

Ekstraklasa koszykarzy - Anwil Włocławek mistrzem Polski po raz drugi z rzędu!

2019-06-14, 22:19
Ekstraklasa siatkarzy - Piotr Lipiński wraca do Chemika Bydgoszcz

Ekstraklasa siatkarzy - Piotr Lipiński wraca do Chemika Bydgoszcz!

2019-06-14, 18:00
Liga Narodów siatkarzy - Polacy przegrali z Rosją

Liga Narodów siatkarzy - Polacy przegrali z Rosją

2019-06-14, 17:03
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę