Ebola pokrzyżowała zimowe plany polskich lekkoatletów

2014-11-11, 12:14  Polska Agencja Prasowa

Panujący w Afryce wirus eboli mocno pokrzyżował plany polskim lekkoatletom, którzy lubili w trakcie zimy trenować na Czarnym Lądzie. Już teraz wiadomo, że nie odbędą się zgrupowania w Kenii i Etiopii. Pod znakiem zapytania stoją także wyjazdy do RPA.

"Na razie jeszcze ostateczna decyzja nie zapadła, ale raczej do RPA też nie pojedziemy. Nie zacząłem wprawdzie jeszcze przygotowań, ale miałem w styczniu lecieć do Afryki. Nie dojdzie to do skutku, bo nie chcemy ryzykować" - powiedział PAP wicemistrz olimpijski z Pekinu (2012) w rzucie dyskiem Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław).

Nie on jeden musiał zmieniać plany. Mistrz Europy z Barcelony (2010) w biegu na 800 m Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) zazwyczaj przygotowywał się w Kenii lub Etiopii. Tym razem z tego wyjazdu zrezygnował.

"Oczywiście głównym powodem jest ebola. Wprawdzie zapewniano mnie, że tam nie ma takiego zagrożenia jak w zachodniej Afryce, ale i tak nie chcemy ryzykować. W styczniu chcielibyśmy pojechać do RPA, ale chyba to zgrupowanie także nie dojdzie do skutku. Ostatecznie zastanawiamy się jeszcze nad USA i pewnie tam ostatecznie wylądujemy" - przyznał.

W listopadzie Lewandowski uda się jeszcze do Portugalii - do Monte Gordo. Miał tam lecieć w grudniu, ale będzie musiał przejść kurs podoficerski i dlatego obóz został przesunięty. Przygotowania do sezonu 2015, w którym najważniejszą imprezą będą mistrzostwa świata w Pekinie, rozpoczął w Jakuszycach. "I na razie wszystko przebiega bardzo dobrze" - zapewnił.

Do Portugalii polecieć mają w grudniu medaliści mistrzostw Europy na 800 m z Zurychu (2014) Adam Kszczot (RKS Łódź) oraz Joanna Jóźwik i Artur Kuciapski (oboje AZS AWF Warszawa). Ten sam kierunek wybrał mistrz świata z Moskwy (2013) w rzucie młotem Paweł Fajdek (Agros Zamość).

Po raz piąty do amerykańskiej Chula Visty poleci Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa). Rekordzistka świata w rzucie młotem spędzi w Kalifornii siedem tygodni.

"Bardzo lubię tamten region. Świetnie mi się tam trenuje, jest ciepło, są świetne warunki. Niczego nam tam nie brakuje. To jest ośrodek trzy czy nawet cztery razy większy niż Spała. Trenują tam nie tylko lekkoatleci, ale i wioślarze, kolarze, piłkarze, strzelcy, a także wielu sportowców niepełnosprawnych" - powiedziała PAP wicemistrzyni olimpijska z Londynu.

Podopieczna Krzysztofa Kaliszewskiego pobyt w USA wykorzystuje także na odwiedzenie Marcina Gortata. "Spotykamy się tam co roku. Ale już nie zwiedzamy, bo okolicę poznaliśmy bardzo dobrze. Mimo wszystko nie jest nudno, bo tam zawsze jest coś do zrobienia, a na treningu można skupić się w stu procentach" - zaznaczyła.

Podobnie jak inni lekkoatleci miała w styczniu lecieć do Potchefstroom w RPA. "Ale już wiemy, że z tego wyjazdu będzie trzeba zrezygnować. Teraz przebywam w ośrodku we Władysławowie i z małą przerwą będę tutaj trenować do świąt Bożego Narodzenia. W styczniu chyba pojedziemy do Portugalii, a 8 lutego już lecimy do Stanów Zjednoczonych" - dodała mistrzyni świata z Berlina (2009). Są jednak i tacy zawodnicy, którzy zimę spędzają w kraju i szlifują formę w polskich ośrodkach. Do nich należą skoczkinie wzwyż Kamila Lićwinko (Podlasie Białystok) i Justyna Kasprzycka (AZS AWF Wrocław) oraz tyczkarka Anna Rogowska (SKLA Sopot).

"Nie czuję takiej potrzeby, by wyjeżdżać. Zwłaszcza że w sezonie zimowym przecież skaczę pod dachem. Lepiej więc przygotowywać się w takich właśnie warunkach. Sprawę trochę utrudnia nam fakt, że w remoncie jest hala w Spale, ale w styczniu ma już być gotowa" - powiedziała PAP halowa mistrzyni świata z Sopotu Lićwinko.

Teraz przebywa w Zakopanem. Chodzi po górach, poświęca czas na gimnastykę i ćwiczenia stabilizacyjne. "Czyli robię to, na co zazwyczaj nie ma czasu później" - skomentowała.

W Tatrach zostanie do 16 listopada. Na początku grudnia pojedzie prawdopodobnie do Bydgoszczy. W styczniu sprawdzi nową spalską halę, by szlifować już bezpośrednio formę na mistrzostwa Europy pod dachem, które w marcu odbędą się w Pradze.

Z kolei Rogowska tym razem odpuściła sezon halowy i postawiła na regenerację. Po nieudanym i przerwanym przez kontuzję sezonie 2014 postanowiła przede wszystkim zadbać o zdrowie i do treningów pełną parą ma wrócić dopiero w grudniu. (PAP)

lekkoatletyka

Sport

Michał Sokołowski z Anwilu Włocławek: Brakuje mi złotego medalu

Michał Sokołowski z Anwilu Włocławek: Brakuje mi złotego medalu

2019-09-23, 16:20
Wieczór będzie należał do polskich siatkarzy Czas na mecz z Niemcami

Wieczór będzie należał do polskich siatkarzy! Czas na mecz z Niemcami!

2019-09-23, 11:30
Ekstraliga żużlowa - Fogo Unia Leszno mistrzem Polski po raz trzeci z rzędu

Ekstraliga żużlowa - Fogo Unia Leszno mistrzem Polski po raz trzeci z rzędu!

2019-09-23, 07:46
1. liga piłkarska - remis Olimpii Grudziądz na koniec 10. kolejki

1. liga piłkarska - remis Olimpii Grudziądz na koniec 10. kolejki

2019-09-23, 06:30
2. liga piłkarska - porażka Elany Toruń w Polkowicach

2. liga piłkarska - porażka Elany Toruń w Polkowicach

2019-09-23, 06:00
Ekstraliga hokejowa - Energa Toruń nie dała szans beniaminkowi

Ekstraliga hokejowa - Energa Toruń nie dała szans beniaminkowi

2019-09-22, 23:45
Formuła 1 - 16. miejsce Roberta Kubicy, sukces Ferrari w Singapurze

Formuła 1 - 16. miejsce Roberta Kubicy, sukces Ferrari w Singapurze

2019-09-22, 23:45
Ekstraklasa piłkarska - Pogoń Szczecin utrzymała prowadzenie

Ekstraklasa piłkarska - Pogoń Szczecin utrzymała prowadzenie

2019-09-22, 21:30
Piłkarska ekstraliga kobiet - drużyna KKP Bydgoszcz gościnna dla GKS-u Katowice

Piłkarska ekstraliga kobiet - drużyna KKP Bydgoszcz gościnna dla GKS-u Katowice

2019-09-22, 08:00
Żużlowa Grand Prix - Bartosz Zmarzlik na podium w Cardiff Złoty medal bardzo blisko

Żużlowa Grand Prix - Bartosz Zmarzlik na podium w Cardiff! Złoty medal bardzo blisko!

2019-09-21, 22:24
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę