Ebola pokrzyżowała zimowe plany polskich lekkoatletów

2014-11-11, 12:14  Polska Agencja Prasowa

Panujący w Afryce wirus eboli mocno pokrzyżował plany polskim lekkoatletom, którzy lubili w trakcie zimy trenować na Czarnym Lądzie. Już teraz wiadomo, że nie odbędą się zgrupowania w Kenii i Etiopii. Pod znakiem zapytania stoją także wyjazdy do RPA.

"Na razie jeszcze ostateczna decyzja nie zapadła, ale raczej do RPA też nie pojedziemy. Nie zacząłem wprawdzie jeszcze przygotowań, ale miałem w styczniu lecieć do Afryki. Nie dojdzie to do skutku, bo nie chcemy ryzykować" - powiedział PAP wicemistrz olimpijski z Pekinu (2012) w rzucie dyskiem Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław).

Nie on jeden musiał zmieniać plany. Mistrz Europy z Barcelony (2010) w biegu na 800 m Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) zazwyczaj przygotowywał się w Kenii lub Etiopii. Tym razem z tego wyjazdu zrezygnował.

"Oczywiście głównym powodem jest ebola. Wprawdzie zapewniano mnie, że tam nie ma takiego zagrożenia jak w zachodniej Afryce, ale i tak nie chcemy ryzykować. W styczniu chcielibyśmy pojechać do RPA, ale chyba to zgrupowanie także nie dojdzie do skutku. Ostatecznie zastanawiamy się jeszcze nad USA i pewnie tam ostatecznie wylądujemy" - przyznał.

W listopadzie Lewandowski uda się jeszcze do Portugalii - do Monte Gordo. Miał tam lecieć w grudniu, ale będzie musiał przejść kurs podoficerski i dlatego obóz został przesunięty. Przygotowania do sezonu 2015, w którym najważniejszą imprezą będą mistrzostwa świata w Pekinie, rozpoczął w Jakuszycach. "I na razie wszystko przebiega bardzo dobrze" - zapewnił.

Do Portugalii polecieć mają w grudniu medaliści mistrzostw Europy na 800 m z Zurychu (2014) Adam Kszczot (RKS Łódź) oraz Joanna Jóźwik i Artur Kuciapski (oboje AZS AWF Warszawa). Ten sam kierunek wybrał mistrz świata z Moskwy (2013) w rzucie młotem Paweł Fajdek (Agros Zamość).

Po raz piąty do amerykańskiej Chula Visty poleci Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa). Rekordzistka świata w rzucie młotem spędzi w Kalifornii siedem tygodni.

"Bardzo lubię tamten region. Świetnie mi się tam trenuje, jest ciepło, są świetne warunki. Niczego nam tam nie brakuje. To jest ośrodek trzy czy nawet cztery razy większy niż Spała. Trenują tam nie tylko lekkoatleci, ale i wioślarze, kolarze, piłkarze, strzelcy, a także wielu sportowców niepełnosprawnych" - powiedziała PAP wicemistrzyni olimpijska z Londynu.

Podopieczna Krzysztofa Kaliszewskiego pobyt w USA wykorzystuje także na odwiedzenie Marcina Gortata. "Spotykamy się tam co roku. Ale już nie zwiedzamy, bo okolicę poznaliśmy bardzo dobrze. Mimo wszystko nie jest nudno, bo tam zawsze jest coś do zrobienia, a na treningu można skupić się w stu procentach" - zaznaczyła.

Podobnie jak inni lekkoatleci miała w styczniu lecieć do Potchefstroom w RPA. "Ale już wiemy, że z tego wyjazdu będzie trzeba zrezygnować. Teraz przebywam w ośrodku we Władysławowie i z małą przerwą będę tutaj trenować do świąt Bożego Narodzenia. W styczniu chyba pojedziemy do Portugalii, a 8 lutego już lecimy do Stanów Zjednoczonych" - dodała mistrzyni świata z Berlina (2009). Są jednak i tacy zawodnicy, którzy zimę spędzają w kraju i szlifują formę w polskich ośrodkach. Do nich należą skoczkinie wzwyż Kamila Lićwinko (Podlasie Białystok) i Justyna Kasprzycka (AZS AWF Wrocław) oraz tyczkarka Anna Rogowska (SKLA Sopot).

"Nie czuję takiej potrzeby, by wyjeżdżać. Zwłaszcza że w sezonie zimowym przecież skaczę pod dachem. Lepiej więc przygotowywać się w takich właśnie warunkach. Sprawę trochę utrudnia nam fakt, że w remoncie jest hala w Spale, ale w styczniu ma już być gotowa" - powiedziała PAP halowa mistrzyni świata z Sopotu Lićwinko.

Teraz przebywa w Zakopanem. Chodzi po górach, poświęca czas na gimnastykę i ćwiczenia stabilizacyjne. "Czyli robię to, na co zazwyczaj nie ma czasu później" - skomentowała.

W Tatrach zostanie do 16 listopada. Na początku grudnia pojedzie prawdopodobnie do Bydgoszczy. W styczniu sprawdzi nową spalską halę, by szlifować już bezpośrednio formę na mistrzostwa Europy pod dachem, które w marcu odbędą się w Pradze.

Z kolei Rogowska tym razem odpuściła sezon halowy i postawiła na regenerację. Po nieudanym i przerwanym przez kontuzję sezonie 2014 postanowiła przede wszystkim zadbać o zdrowie i do treningów pełną parą ma wrócić dopiero w grudniu. (PAP)

lekkoatletyka

Sport

Remis piłkarzy Elany z rezerwami Lecha

Remis piłkarzy Elany z rezerwami Lecha

2020-06-17, 19:02
Znamy nowy terminarz żużlowej pierwszej ligi

Znamy nowy terminarz żużlowej pierwszej ligi

2020-06-17, 13:19
Porażka grudziądzkich żużlowców w Częstochowie

Porażka grudziądzkich żużlowców w Częstochowie

2020-06-16, 02:12
Była koszykarka Artego ma ciekawe pomysły na to, co robić po sportowej karierze

Była koszykarka Artego ma ciekawe pomysły na to, co robić po sportowej karierze

2020-06-15, 10:51
Inauguracja sezonu żużlowców z Grudziądza przełożona na poniedziałek

Inauguracja sezonu żużlowców z Grudziądza przełożona na poniedziałek

2020-06-13, 05:23
Patryk Rolnicki gościem w Abramczyk Polonii Bydgoszcz

Patryk Rolnicki gościem w Abramczyk Polonii Bydgoszcz

2020-06-12, 18:03
Remis grudziądzkich piłkarzy w Niecieczy

Remis grudziądzkich piłkarzy w Niecieczy

2020-06-12, 17:54
Bydgoskiej piłkarkce trudno pogodzić się ze spadkiem z elity, ale czeka na półfinały Pucharu Polski

Bydgoskiej piłkarkce trudno pogodzić się ze spadkiem z elity, ale czeka na półfinały Pucharu Polski

2020-06-11, 11:26
Siatkarki Jokera Świecie zagrają w ekstraklasie

Siatkarki Jokera Świecie zagrają w ekstraklasie!

2020-06-09, 15:32
Robert Kościecha, były żużlowiec, teraz trener. Jak poznał słynnego włoskiego piosenkarza

Robert Kościecha, były żużlowiec, teraz trener. Jak poznał słynnego włoskiego piosenkarza?

2020-06-08, 12:10
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę