MŚ 2014 - mundial z polskimi akcentami

2014-06-01, 10:18  Polska Agencja Prasowa/Szymon Opryszek

Tysiące wolontariuszy będzie pomagało kibicom podczas piłkarskich mistrzostw świata. Wśród nich Polak, którego historia stała się znana w Brazylii.

W pierwszym etapie do pomocy przy MŚ zgłosiło się aż 152 101 osób. To dwa razy więcej niż podczas mundialu w RPA w 2010 roku (70 tys.) i ponad trzykrotnie więcej niż w Niemczech przed ośmioma laty (40 tys.).

"Duża liczba zainteresowanych spoza miast-gospodarzy dowodzi tego, że cała Brazylia oraz ludzie z całego świata chcą się przyłączyć do pomocy" - podkreślił Rodrigo Hermida z Voluntariado del Comite Organizador Local (COL).

W kolejnym etapie aplikowało kilka tysięcy obcokrajowców. Najwięcej zainteresowanych pochodziło z Kolumbii (1427), USA (772), Hiszpanii (760) i Meksyku (742).

495 osób aplikowało z Polski. Wśród tych, którym się udało znalazł się Radosław Koczula. Będzie wolontariuszem w Natal, stolicy stanu Rio Grande do Norte. Jego historię opisała nawet największa krajowa gazeta "O Globo".

"Przekonały mnie namowy znajomych z Brazylii, upalny klimat i zdjęcia tutejszych plaż. Mieszkam z przesympatyczną rodziną na przedmieściach Natal. Podoba mi się otwartość Brazylijczyków i ich swobodny styl życia. Przypadkowo poznani ludzie potrafią rozmawiać ze sobą, jakby znali się od lat. To niesamowite" - opowiada wolontariusz z Polski.

Koczula będzie pomagał przy meczach fazy grupowej. W Natal zagrają Włochy, Urugwaj, Japonia, Kamerun, Meksyk, Grecja i Ghana. Na razie jednak nie rozpoczął pracy.

"Moje obowiązki przesunęły się o kilka dni, o czym dowiedziałem się po przylocie do Brazylii. Po 37-godzinnej podróży pojechałem z gospodarzami na stadion, żeby mieć za sobą odbiór akredytacji i uniformu wolontariusza. Niestety, z powodu opóźnień nic nie było jeszcze gotowe. Dowiedziałem się za to, że jestem pierwszym w Natal wolontariuszem spoza Brazylii. Powiedziała mi to... Stefania, którą kojarzyłem jako wolontariuszkę z Euro 2012" - z uśmiechem powiedział Polak.

Podczas ME w Polace i na Ukrainie Koczula pomagał na Stadionie Narodowym. "Z mojej perspektywy mistrzostwa Starego Kontynentu organizacyjnie pozostawiają mundial daleko w tyle. W Natal, na 20 dni przed pierwszym meczem finalizowane są prace na trybunie północnej, gorzej na zewnątrz stadionu, gdzie trudno o przejście wśród maszyn i robotników. Mimo to mundial odbędzie się i ze względu na wyjątkowość miejsca, jak i mentalność gospodarzy, będzie najlepszy w historii" - dodał Koczula.

MŚ w Brazylii rozpoczną się 12 czerwca. W meczu otwarcia gospodarze zagrają z Chorwacją w Sao Paulo. (PAP)

piłka nożna

Sport

Tauron 1. Liga - Błędy pogrzebały Visłę. BBTS wygrywa pierwszy mecz półfinałowy

Tauron 1. Liga - Błędy pogrzebały Visłę. BBTS wygrywa pierwszy mecz półfinałowy

2021-04-19, 00:03
eWinner 1. Liga - Polonia otwiera sezon. Znamy składy i zapraszamy na transmisję

eWinner 1. Liga - Polonia otwiera sezon. Znamy składy i zapraszamy na transmisję!

2021-04-18, 17:36
Bydgoskie Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. wesprą grudziądzki żużel

Bydgoskie Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. wesprą grudziądzki żużel

2021-04-18, 13:30
PGE Ekstraliga - Pogoda torpeduje rozgrywki, GKM nie pojedzie w niedzielę

PGE Ekstraliga - Pogoda torpeduje rozgrywki, GKM nie pojedzie w niedzielę

2021-04-16, 14:45
Energa Basket Liga Kobiet - Nie będzie meczu o trzecie miejsce, Basket 25 kończy sezon z brązem

Energa Basket Liga Kobiet - Nie będzie meczu o trzecie miejsce, Basket 25 kończy sezon z brązem

2021-04-16, 08:30
Tauron 1. Liga - Koniec sezonu dla Mariusza Marcyniaka

Tauron 1. Liga - Koniec sezonu dla Mariusza Marcyniaka

2021-04-15, 15:03
Piłkarskie ME 2021 - Gdzie zagra reprezentacja Polski

Piłkarskie ME 2021 - Gdzie zagra reprezentacja Polski?

2021-04-15, 13:19
PGE Ekstraliga - Mecz Apatora przełożony, spotkanie GKM-u w niedzielę na naszej antenie

PGE Ekstraliga - Mecz Apatora przełożony, spotkanie GKM-u w niedzielę na naszej antenie!

2021-04-14, 18:26
Zbigniew Boniek - Sportowcy są najlepszymi ambasadorami szczepień

Zbigniew Boniek - Sportowcy są najlepszymi ambasadorami szczepień

2021-04-14, 14:45
Olimpijczycy i piłkarska reprezentacja z przyspieszonymi szczepieniami przeciw COVID-19

Olimpijczycy i piłkarska reprezentacja z przyspieszonymi szczepieniami przeciw COVID-19

2021-04-14, 13:12
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę