Awans, łzy i spełnione marzenia. Astoria wróciła do elity. „To miasto zasługuje na ekstraklasę”

2026-05-28, 11:13  WS
Koszykarze Astorii Bydgoszcz awansowali do Orlen Basket Ligi/fot. Izabela Langner

Koszykarze Astorii Bydgoszcz awansowali do Orlen Basket Ligi/fot. Izabela Langner

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz pokonała ŁKS Łódź 96:87 w piątym meczu finału Bank Pekao S.A. 1 Ligi Mężczyzn, wygrała całą serię 3:2 i po trzech latach przerwy wróciła do Orlen Basket Ligi. Najlepszym zawodnikiem finału został Karol Kamiński.

Największym bohaterem piątego meczu był Karol Kamiński, MVP finałów, który zdobył aż 34 punkty. Po spotkaniu nie ukrywał, że choć indywidualnie rozegrał mecz życia, najważniejsza była drużyna.
– Najważniejsze jest to, że zrobiliśmy to jako cała drużyna. Każdy mecz miał innego lidera. Dziś mogłem dołożyć swoją cegiełkę i jestem z tego dumny – mówił.

Kapitan Astorii, Marcin Nowakowski, awansował z klubem do ekstraklasy już po raz drugi – poprzednio w 2019 roku. Tym razem, jak sam przyznał, było trudniej.
– Poziom ligi był bardzo mocny, przeciwnicy wymagający, a wiek też robi swoje. Ale przez to ten awans smakuje jeszcze lepiej – mówił.

Nowakowski wrócił też pamięcią do poprzedniego sezonu, w którym kontuzja mięśnia piersiowego wykluczyła go z gry w ćwierćfinale.
– Wielu ludzi we mnie zwątpiło, ale moje serce nigdy nie pozwoliło mi zwątpić. Chciałem zrobić wszystko, żeby awansować z Bydgoszczą po raz drugi. To mój klub, moje miasto – podkreślił.

Ogromne emocje towarzyszyły także Patrykowi Kędlowi, który z powodu kontuzji nie mógł zagrać w dwóch ostatnich meczach finału.
– Najbardziej bolało mnie to, że nie mogłem pomóc drużynie. Wiedziałem, że koledzy mnie potrzebują. Z ławki robiłem wszystko, co mogłem – krzyczałem, motywowałem. Jestem z nich bardzo dumny – mówił. Po końcowym gwizdku nie krył wzruszenia. – Poleciała łezka. To coś cudownego, wiedząc, jak ciężką drogę przeszliśmy.

To drugi awans do ekstraklasy w karierze trenerskiej Grzegorza Skiby. Po meczu nie ukrywał ulgi i radości.
– Było trudno, ale cel został zrealizowany. Jestem dumny z graczy, z całej organizacji. Chciałem uniknąć powtórki z zeszłego roku i chłopaki to zrobili – podkreślił. Trener wyróżnił także Martyce Kimbrougha oraz MVP finałów. – Karol zagrał fenomenalnie. Mieliśmy awansować w domu i awansowaliśmy.

Dla Michała Chylińskiego był to ostatni mecz w karierze. Od nowego sezonu zostanie dyrektorem sportowym Astorii.
– Jestem przeszczęśliwy i wykończony. To mój macierzysty klub, tu zaczynałem. Po 15 latach wróciłem i kończę w taki sposób… To coś pięknego.

Rok temu Astoria przegrała finał w piątym meczu. Tym razem historia potoczyła się inaczej.
– Cieszę się, że ten piąty mecz był w Bydgoszczy. Ci kibice ponieśli nas do zwycięstwa. Ten awans po prostu się nam należał – podkreślił Kuba Andrzejewski.

Relacja Wiktora Sobocińskiego

Sport

PGE Ekstraliga - Remis GKM-u w kluczowym meczu. Utrzymanie zagrożone

PGE Ekstraliga - Remis GKM-u w kluczowym meczu. Utrzymanie zagrożone

2021-06-14, 11:44
Euro 2021 - Polska kadra już w Rosji, wszystkie testy na COVID-19 negatywne

Euro 2021 - Polska kadra już w Rosji, wszystkie testy na COVID-19 negatywne

2021-06-13, 17:15
French Open - Świątek przegrała finał debla

French Open - Świątek przegrała finał debla

2021-06-13, 15:15
Euro 2021 - Brzęczek: Nasza grupa jest niewygodna. Ważne będzie przygotowanie i atmosfera

Euro 2021 - Brzęczek: Nasza grupa jest niewygodna. Ważne będzie przygotowanie i atmosfera

2021-06-12, 16:30
PGE Ekstraliga - Na Motoarenie Apator bez szans ze Spartą

PGE Ekstraliga - Na Motoarenie Apator bez szans ze Spartą

2021-06-12, 13:04
Piotr Kąkol z brązowym medalem na Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy

Piotr Kąkol z brązowym medalem na Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy

2021-06-11, 19:01
Euro 2021 - Pierwszy gwizdek w Rzymie, finał na Wembley. Mistrzostwa Europy czas zacząć

Euro 2021 - Pierwszy gwizdek w Rzymie, finał na Wembley. Mistrzostwa Europy czas zacząć!

2021-06-11, 15:20
Energa Basket Liga - Wielki powrót w Anwilu

Energa Basket Liga - Wielki powrót w Anwilu!

2021-06-11, 12:28
Tauron 1. Liga - Pierwsze transfery Visły. Wierzbicki i Sternik mają pomóc w walce o Plusligę

Tauron 1. Liga - Pierwsze transfery Visły. Wierzbicki i Sternik mają pomóc w walce o Plusligę

2021-06-10, 13:30
Energa Basket Liga - Zębski wraca do Astorii [wideo]

Energa Basket Liga - Zębski wraca do Astorii [wideo]

2021-06-10, 08:54
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę