Ekstraklasa koszykarzy - powrót Astorii Bydgoszcz po trzech latach! [zdjęcia, wideo]

2026-05-27, 21:52  PAP/KB/WS
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz pokonała w środę u siebie ŁKS Coolpack 96:87/fot. Izabela Langner

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz pokonała w środę u siebie ŁKS Coolpack 96:87/fot. Izabela Langner

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz pokonała w środę u siebie ŁKS Coolpack 96:87 w piątym, decydującym meczu finału play off 1. ligi i awansowała do ekstraklasy koszykarzy. Zespół trenera Grzegorza Skiby wygrał serię 3-2 i po trzech latach wraca na najwyższy szczebel.

Bydgoszczanie w finałowej rywalizacji potwierdzili rolę faworyta. Wcześniej z bilansem 27-5 wygrali fazę zasadniczą rozgrywek i dość pewnie przebrnęli play off. ŁKS Coolpack po sezonie regularnym był trzeci (21-11).

Od pierwszych minut było oczywiste, że o awansie nie zdecyduje efektowna koszykówka, lecz odporność, fizyczność i umiejętność wytrzymania presji. Mecz długo toczył się w rytmie twardej obrony, kontaktowej gry i walki o każdy metr parkietu. Pierwsza kwarta zakończyła się remisem 20:20, a ofensywę Astorii w dużej mierze nieśli Martyce Kimbrough i Karol Kamiński.

Szczególnie ważne było przebudzenie Kimbrougha. Amerykanin, który w poprzednich starciach finałowej serii miał duże problemy z agresywną defensywą ŁKS-u, tym razem szybko złapał rytm. Trafiał z dystansu, grał z większą swobodą i wyraźnie napędzał bydgoską ofensywę. Astoria w drugiej kwarcie wyszła na prowadzenie 28:24, ale końcówka pierwszej połowy należała do gości. Łodzianie wykorzystali przestój gospodarzy, odpowiedzieli serią 11:0 i do przerwy prowadzili 41:38.

Po zmianie stron ŁKS jeszcze przez kilka minut utrzymywał niewielką przewagę, jednak wszystko zmieniło się pod koniec trzeciej odsłony. Kamiński i Kimbrough ponownie wzięli odpowiedzialność za wynik, a Astoria zaczęła grać z coraz większą pewnością. Po trójce Kimbrough i jego trafieniu z półdystansu miejscowi odskoczyli na 65:60.

Decydujący cios przyszedł na początku czwartej kwarty. Dwie trójki Kamińskiego dały Astorii prowadzenie 74:62 i postawiły ŁKS w bardzo trudnym położeniu. Bydgoszczanie grali z rozmachem, ale też z wielką dojrzałością – nie spanikowali nawet, gdy za pięć fauli „spadło” aż trzech zawodników. Łodzianie w ostatniej minucie co prawda zmniejszyli straty do czterech punktów, lecz gospodarze utrzymali koncentrację i zamknęli mecz zwycięstwem 96:87.

Astoria ostatni raz w ekstraklasie grała w sezonie 2022/23. Zajęła wówczas ostatnie miejsce w tabeli i po czterech latach występów w elicie spadła na jej zaplecze. Bydgoszczanie blisko powrotu byli już w dwóch ostatnich sezonach. W finałowej rywalizacji musieli jednak uznać wyższość, kolejno, Górnika Zamek Książ Wałbrzych i Miasta Szkła Krosno.

wideo: Izabela Langner

Sport

Trener kadry kobiet odsłonił karty na Ligę Narodów. Powrót Wołosz

Trener kadry kobiet odsłonił karty na Ligę Narodów. Powrót Wołosz

2022-04-13, 18:15
Hurkacz powalczy o ćwierćfinał turnieju w Monte Carlo [WYPOWIEDŹ]

Hurkacz powalczy o ćwierćfinał turnieju w Monte Carlo [WYPOWIEDŹ]

2022-04-13, 16:38
Polki walczyły z Norweżkami, ale rywalki okazały się lepsze

Polki walczyły z Norweżkami, ale rywalki okazały się lepsze

2022-04-13, 09:30
Bayern odpadł z LM Real awansował dopiero po dogrywce

Bayern odpadł z LM! Real awansował dopiero po dogrywce

2022-04-13, 07:30
Arka Gdynia brązowym medalistą Energa Basket Ligi Kobiet

Arka Gdynia brązowym medalistą Energa Basket Ligi Kobiet

2022-04-12, 22:28
Anioły Toruń powalczą o awans do Tauron 1. Ligi [WYPOWIEDZI]

Anioły Toruń powalczą o awans do Tauron 1. Ligi [WYPOWIEDZI]

2022-04-12, 14:36
Nieudany start Polonii. Bydgoszczanie przegrali w Niemczech

Nieudany start Polonii. Bydgoszczanie przegrali w Niemczech

2022-04-11, 21:01
Frasunkiewicz trenerem Anwilu przez dwa kolejne lata [RELACJA]

Frasunkiewicz trenerem Anwilu przez dwa kolejne lata [RELACJA]

2022-04-11, 19:49
Bydgoscy studenci z sukcesami na AMP w ergometrze wioślarskim

Bydgoscy studenci z sukcesami na AMP w ergometrze wioślarskim

2022-04-11, 11:53
Linette wyjeżdża z Charleston z tytułem. Polka wygrała debla

Linette wyjeżdża z Charleston z tytułem. Polka wygrała debla

2022-04-11, 08:15
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę