Ekstraklasa koszykarzy - powrót Astorii Bydgoszcz po trzech latach! [zdjęcia, wideo]

2026-05-27, 21:52  PAP/KB/WS
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz pokonała w środę u siebie ŁKS Coolpack 96:87/fot. Izabela Langner

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz pokonała w środę u siebie ŁKS Coolpack 96:87/fot. Izabela Langner

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz pokonała w środę u siebie ŁKS Coolpack 96:87 w piątym, decydującym meczu finału play off 1. ligi i awansowała do ekstraklasy koszykarzy. Zespół trenera Grzegorza Skiby wygrał serię 3-2 i po trzech latach wraca na najwyższy szczebel.

Bydgoszczanie w finałowej rywalizacji potwierdzili rolę faworyta. Wcześniej z bilansem 27-5 wygrali fazę zasadniczą rozgrywek i dość pewnie przebrnęli play off. ŁKS Coolpack po sezonie regularnym był trzeci (21-11).

Od pierwszych minut było oczywiste, że o awansie nie zdecyduje efektowna koszykówka, lecz odporność, fizyczność i umiejętność wytrzymania presji. Mecz długo toczył się w rytmie twardej obrony, kontaktowej gry i walki o każdy metr parkietu. Pierwsza kwarta zakończyła się remisem 20:20, a ofensywę Astorii w dużej mierze nieśli Martyce Kimbrough i Karol Kamiński.

Szczególnie ważne było przebudzenie Kimbrougha. Amerykanin, który w poprzednich starciach finałowej serii miał duże problemy z agresywną defensywą ŁKS-u, tym razem szybko złapał rytm. Trafiał z dystansu, grał z większą swobodą i wyraźnie napędzał bydgoską ofensywę. Astoria w drugiej kwarcie wyszła na prowadzenie 28:24, ale końcówka pierwszej połowy należała do gości. Łodzianie wykorzystali przestój gospodarzy, odpowiedzieli serią 11:0 i do przerwy prowadzili 41:38.

Po zmianie stron ŁKS jeszcze przez kilka minut utrzymywał niewielką przewagę, jednak wszystko zmieniło się pod koniec trzeciej odsłony. Kamiński i Kimbrough ponownie wzięli odpowiedzialność za wynik, a Astoria zaczęła grać z coraz większą pewnością. Po trójce Kimbrough i jego trafieniu z półdystansu miejscowi odskoczyli na 65:60.

Decydujący cios przyszedł na początku czwartej kwarty. Dwie trójki Kamińskiego dały Astorii prowadzenie 74:62 i postawiły ŁKS w bardzo trudnym położeniu. Bydgoszczanie grali z rozmachem, ale też z wielką dojrzałością – nie spanikowali nawet, gdy za pięć fauli „spadło” aż trzech zawodników. Łodzianie w ostatniej minucie co prawda zmniejszyli straty do czterech punktów, lecz gospodarze utrzymali koncentrację i zamknęli mecz zwycięstwem 96:87.

Astoria ostatni raz w ekstraklasie grała w sezonie 2022/23. Zajęła wówczas ostatnie miejsce w tabeli i po czterech latach występów w elicie spadła na jej zaplecze. Bydgoszczanie blisko powrotu byli już w dwóch ostatnich sezonach. W finałowej rywalizacji musieli jednak uznać wyższość, kolejno, Górnika Zamek Książ Wałbrzych i Miasta Szkła Krosno.

wideo: Izabela Langner

Sport

Jastrzębski Węgiel w finale. ZAKSA odrobiła straty [WYPOWIEDZI]

Jastrzębski Węgiel w finale. ZAKSA odrobiła straty [WYPOWIEDZI]

2022-04-27, 12:45
Manchester City pokonał Real Madryt po fenomenalnym meczu

Manchester City pokonał Real Madryt po fenomenalnym meczu

2022-04-27, 10:01
Apator wygrał pierwszy mecz w Ekstralidze U24. GKM nie pojechał

Apator wygrał pierwszy mecz w Ekstralidze U24. GKM nie pojechał

2022-04-26, 22:45
Anwil w półfinale EBL Włocławianie wyeliminowali Twarde Pierniki

Anwil w półfinale EBL! Włocławianie wyeliminowali Twarde Pierniki

2022-04-26, 19:45
Zawodnik GKM-u wygrał 1. rundę Pucharu Ekstraligi 250cc

Zawodnik GKM-u wygrał 1. rundę Pucharu Ekstraligi 250cc

2022-04-26, 18:20
Dyrektor sportowy Apatora: Czuliśmy, że możemy wygrać w Gorzowie [RELACJA]

Dyrektor sportowy Apatora: Czuliśmy, że możemy wygrać w Gorzowie [RELACJA]

2022-04-26, 16:30
LOTTO-Bydgostia wchodzi w wioślarski sezon [WYWIAD]

LOTTO-Bydgostia wchodzi w wioślarski sezon [WYWIAD]

2022-04-26, 14:48
Chemik i Developres zagrają w finale Tauron Ligi [WYPOWIEDZI]

Chemik i Developres zagrają w finale Tauron Ligi [WYPOWIEDZI]

2022-04-26, 11:59
BKS Visła nie zagra o PlusLigę Bydgoszczanie słabsi od BBTS-u

BKS Visła nie zagra o PlusLigę! Bydgoszczanie słabsi od BBTS-u

2022-04-25, 22:09
WSG w Bydgoszczy trzecią drużyną w Akademickich Mistrzostwach Polski

WSG w Bydgoszczy trzecią drużyną w Akademickich Mistrzostwach Polski

2022-04-25, 18:19
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę