19. Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości przeszedł do historii! 460 rowerzystów uczciło pamięć bohaterów

2025-11-11, 20:21  Redakcja
460 miłośników dwóch kółek z całej Polski uczciło 107. rocznicę odzyskania niepodległości, pokonując 111 kilometrów na rowerach/fot. Wiktor Sobociński

460 miłośników dwóch kółek z całej Polski uczciło 107. rocznicę odzyskania niepodległości, pokonując 111 kilometrów na rowerach/fot. Wiktor Sobociński

460 miłośników dwóch kółek z całej Polski uczciło 107. rocznicę odzyskania niepodległości, pokonując 111 kilometrów na rowerach. Uczestnicy 19. edycji Bydgoskiego Rowerowego Rajdu Niepodległości wyruszyli przed ósmą spod Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy, by następnie odwiedzić jedenaście miejsc pamięci narodowej w regionie i zakończyć przejazd na Starym Rynku.

Trasa rajdu wiodła przez powiaty bydgoski i nakielski – m.in. przez Solec Kujawski, Nową Wieś Wielką, Brzozę, Łabiszyn, Szubin i Białe Błota. Wydarzenie, jak co roku, miało nie tylko sportowy, lecz przede wszystkim historyczny charakter. – Historia nas uczy, a pamięć o niej jest niezbędna. Rower to tylko środek, dzięki któremu możemy dotrzeć do miejsc, gdzie rodacy oddawali życie za wolność – przypominał Zbigniew Wiśniewski ze stowarzyszenia Rowerowa Brzoza, współorganizator wydarzenia.

Na trasie nie zabrakło emocji, śpiewu i symbolicznych gestów. Rowerzyści zatrzymywali się przy pomnikach i tablicach, by złożyć znicze i wiązanki oraz odśpiewać pieśni patriotyczne. – To już nasz dziewiąty rajd. Taka tradycja. Piękny sposób, by połączyć sport z oddaniem hołdu bohaterom – mówili uczestnicy. Inni dodawali: – Jedziemy, śpiewamy, wspominamy. W takich chwilach naprawdę czuć, że żyjemy dla wspólnej sprawy.

Rajd, odbywający się pod hasłem słów Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien przyszłości”, ponownie połączył pokolenia mieszkańców regionu w duchu wspólnoty, pamięci i wolności – dokładnie w dniu, dla którego te wartości mają największe znaczenie.

Materiał Wiktora Sobocińskiego

Sport

IO w Tokio - Wtorek kolejnym dniem straconych szans Polaków

IO w Tokio - Wtorek kolejnym dniem straconych szans Polaków

2021-07-27, 19:32
Energa Basket Liga - Amerykańskie wzmocnienia w Anwilu [wideo]

Energa Basket Liga - Amerykańskie wzmocnienia w Anwilu [wideo]

2021-07-27, 08:45
Enea Abramczyk Astoria Nowa nazwa dla bydgoskiej drużyny

Enea Abramczyk Astoria! Nowa nazwa dla bydgoskiej drużyny

2021-07-26, 18:15
IO w Tokiotenis - Świątek: czułam, że jestem pod ścianą

IO w Tokio/tenis - Świątek: czułam, że jestem pod ścianą

2021-07-26, 14:15
IO w Tokiotenis - Iga Świątek odpada z turnieju

IO w Tokio/tenis - Iga Świątek odpada z turnieju

2021-07-26, 12:52
PGE Ekstraliga - Apator minimalnie słabszy od Motoru

PGE Ekstraliga - Apator minimalnie słabszy od Motoru

2021-07-26, 10:49
IO Tokiosiatkówka - pierwsze zwycięstwo Polaków. 3:0 z Włochami

IO Tokio/siatkówka - pierwsze zwycięstwo Polaków. 3:0 z Włochami

2021-07-26, 09:16
IO w Tokio - Dobry początek polskich żeglarzy, wygrana Hurkacza, udany dzień gospodarzy

IO w Tokio - Dobry początek polskich żeglarzy, wygrana Hurkacza, udany dzień gospodarzy

2021-07-25, 19:27
Energa Basket Liga - Astoria zamyka skład, Klavs Cavars nowym centrem zespołu [wideo]

Energa Basket Liga - Astoria zamyka skład, Klavs Cavars nowym centrem zespołu [wideo]

2021-07-25, 12:11
IO w Tokio - Falstart siatkarzy, wygrana Świątek, tłumy kibiców na kolarstwie

IO w Tokio - Falstart siatkarzy, wygrana Świątek, tłumy kibiców na kolarstwie

2021-07-24, 18:04
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę