IO: Norbert Kobielski krytycznie o zawieszeniu. „Nie jestem idiotą, żeby odstawiać takie numery”

2024-07-24, 07:26  PAP/TVP Sport
Norbert Kobielski (MKS Inoworcław) odpowiedział na zarzuty/fot. PZLA/Marek Biczyk

Norbert Kobielski (MKS Inoworcław) odpowiedział na zarzuty/fot. PZLA/Marek Biczyk

Lekkoatleta MKS-u Inowrocław Norbert Kobielski odniósł się do decyzji organizacji Athletics Integrity Unit, która zawiesiła jego występy, co sprawia, że skoczek wzwyż nie wystartuje w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. – AIU wprowadziła mnie w błąd – stwierdził sportowiec.

Powodem zawieszenia są substancje psychoaktywne i stymulujące, należące do dopalaczy – pentedron/norefedryna. Pozytywna próbka została pobrana 26 maja podczas Festiwalu Skoków w Opolu. – Trzy dni wcześniej na zgrupowaniu w Spale miałem pobieraną krew i mocz. Wszystko wyszło negatywnie. Dwa dni później w Ostrawie również – powiedział zawodnik w wywiadzie dla TVP Sport. – Jestem, jaki jestem, ale nie jestem idiotą, żeby w takim momencie sezonu i przy rodzicach, partnerce i z dzieckiem odstawiać takie numery. Stężenie wskazuje, że zażycie miało miejsce dobę wcześniej. Czyli gdy rzekomo jechałem tam samochodem – dodał.

– AIU czy POLADA powinny mnie poinformować do 20 dni po teście. O tym, że toczy się postępowanie, dostałem informację po upływie półtora miesiąca. Ale co dziwniejsze, Opole jako organizator nie otrzymało informacji, że coś jest nie tak. Więc odkąd przyszły kłopoty, to poprosili o wyjaśnienie sami. 17 lipca w odpowiedzi e-mailowej od koordynatora ds. dopingu przy European Athletics przekazano, że „próbki pobrane na waszych zawodach są negatywne”. A była tylko moja i Marii Żodzik. Około 10 dni temu przekazałem tę treść do AIU, z setką podpunktów, w których podważam z prawnikiem wskazywanie mojej winy. Bez odpowiedzi. Po tygodniu przyszła decyzja o zawieszeniu i adnotacja, że tamten e-mail był efektem pomyłki. Jest „nie, bo nie” – szczegółowo sprawę opisał Kobielski.

Skoczek wzwyż powiedział, że ma czas do 25 lipca, by oczyścić się z zarzutów. – Jestem rozbity. Myślę o igrzyskach, to moje wielkie marzenie. Teraz jednak mogą kojarzyć mi się z najgorszymi chwilami w życiu. Uważam, że to jest błąd po stronie kontroli. Zawsze się tak mówi, wiem. To jest jednak moje zdanie. Będę walczył o oczyszczenie mojego dobrego imienia i to ja oczekuję wyjaśnień, dlaczego w tak poważnych organach panuje taka dezinformacja. To skandal, jak zostałem potraktowany – stwierdził lekkoatleta.

Sport

Turniej WTA w Eastbourne - awans Radwańskiej po trzygodzinnym pojedynku

Turniej WTA w Eastbourne - awans Radwańskiej po trzygodzinnym pojedynku

2018-06-26, 22:00
Kamil Glik: jesteśmy jedną z najgorszych drużyn mundialu

Kamil Glik: jesteśmy jedną z najgorszych drużyn mundialu

2018-06-26, 17:24
Liga Narodów siatkarzy - Kasprzyk: celem w Final Six jest awans do półfinału

Liga Narodów siatkarzy - Kasprzyk: celem w Final Six jest awans do półfinału

2018-06-26, 12:27
MŚ 2018 - Portugalia i Hiszpania awansowały do fazy pucharowej

MŚ 2018 - Portugalia i Hiszpania awansowały do fazy pucharowej

2018-06-26, 07:57
MŚ 2018 - zwycięstwa Urugwaju i Arabii Saudyjskie na koniec zmagań w grupie A

MŚ 2018 - zwycięstwa Urugwaju i Arabii Saudyjskie na koniec zmagań w grupie A

2018-06-25, 19:37
Turniej WTA w Eastbourne - awans Radwańskiej do 2. rundy, udany powrót Polki

Turniej WTA w Eastbourne - awans Radwańskiej do 2. rundy, udany powrót Polki

2018-06-25, 19:30
MŚ 2018 - Lewandowski: jestem rozczarowany nasza grą

MŚ 2018 - Lewandowski: jestem rozczarowany nasza grą

2018-06-25, 13:29
MŚ 2018 - Nawałka: przegraliśmy z bardzo silną drużyną

MŚ 2018 - Nawałka: przegraliśmy z bardzo silną drużyną

2018-06-25, 07:38
Formuła 1 - triumf Hamiltona w GP Francji

Formuła 1 - triumf Hamiltona w GP Francji

2018-06-25, 00:04
MŚ 2018 - Polska przegrała z Kolumbią i zakończy turniej po fazie grupowej

MŚ 2018 - Polska przegrała z Kolumbią i zakończy turniej po fazie grupowej!

2018-06-24, 22:31
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę