Liga Mistrzów: Real Madryt w finale! Joselu asem w talii „Królewskich”

2024-05-08, 23:52  PAP/Redakcja
Joselu w końcówce spotkania strzelił dwa gole i wprowadził Real Madryt do finału Ligi Mistrzów/fot: PAP, Mariscal

Real Madryt awansował do finału piłkarskiej Ligi Mistrzów. W rewanżowym meczu pokonał u siebie Bayern Monachium 2:1 (0:0). W pierwszym spotkaniu był remis 2:2. We wtorek do finału, który 1 czerwca zostanie rozegrany na Wembley w Londynie, awansowała Borussia Dortmund.

Piłkarze Realu Madryt, pokonując w rewanżowym meczu półfinałowym Bayern Monachium 2:1, po raz 18. w historii awansowali do finału Pucharu Europy, o który rywalizacja od sezonu 1992/93 toczy się w formule Ligi Mistrzów. Ich rywalem będzie Borussia Dortmund, która do decydującego etapu dotarła po raz trzeci.

Od początku spotkania zdecydowaną przewagę miał Real. Już w 13. minucie blisko gola był Vinicius Junior, ale trafił w słupek, a dobitkę Rodrygo obronił Manuel Neuer. Niemiecki bramkarz później jeszcze kilkukrotnie zatrzymywał strzały tych dwóch brazylijskich piłkarzy.

Wydawało się, że gol dla gospodarzy jest kwestią czasu, aż nadeszła 68. minuta, w której Bayern przeprowadził doskonałą kontrę. Anglik Harry Kane zagrał na skrzydło do Alphonso Daviesa, a Kanadyjczyk jednym zwodem minął Antonio Ruedigera i trafił do siatki.

W 71. minucie piłka w końcu wpadła do bramki Bayernu, ale prowadzący mecz sędzia Szymon Marciniak po analizie VAR gola nie uznał. Nacho Fernandez faulował bowiem Joshuę Kimmicha.

Po stracie gola w odstępie kilkunastu minut na cztery zmiany zdecydował się trener Realu Carlo Ancelotti. Intuicja nie zawiodła doświadczonego włoskiego szkoleniowca. Bohaterem okazał się bowiem wprowadzony w 81. minucie Joselu.

34-latek wyrównał w 88. minucie po dużym błędzie Neuera. Świetnie spisujący się do tej pory bramkarz, najpierw niezbyt dobrze wprowadził wyrzutem piłkę do gry, a chwilę później wypuścił ją przed siebie po strzale. Dopadł do niej Joselu i wpakował do siatki.

Trzy minuty później Real już prowadził. Tym razem po ciekawie rozegranym rzucie rożnym Ruediger dograł do Joselu, który z sześciu metrów nie miał problemów ze zdobyciem gola. W tej sytuacji Marciniak ponownie korzystał z analizy VAR, aby upewnić się, że strzelec nie był na spalonym.

Przez niemal całe spotkanie nie można było mieć najmniejszych zastrzeżeń do polskiego arbitra. Kontrowersja pojawiła się jednak w 13. doliczonej przez niego minucie. Marciniak sugerując się podniesioną chorągiewką sędziego liniowego przerwał gwizdkiem akcję Bayernu z powodu spalonego, a moment później do siatki trafił Matthijs de Ligt. Powtórki telewizyjne nie rozstrzygają jednoznacznie, czy decyzja Marciniaka była słuszna, a ponieważ przerwał akcję, nie podlegała analizie VAR.

Real Madryt - Bayern Monachium 2:1
Bramki dla Realu - Joselu dwie (88, 90+1)
Bramka dla Bayernu - Alphonso Davies (68)

Liga Narodów: Znakomity finisz Polek w pierwszym turnieju. Mecz wygrany bez straty seta

2024-05-19, 21:46
Mecze Apatora GKM-u i Polonii odwołane. Pogoda pokrzyżowała plany [aktualizacja]

2024-05-19, 20:25
Astoria nie zdołała pójść za ciosem. Porażka w drugim finałowym spotkaniu

2024-05-19, 20:12
Sukcesy wioślarzy z naszego regionu podczas AMP. UKW najlepsze drużynowo

2024-05-19, 11:11
IV Liga: Wda wygrała hit i jest już praktycznie pewna awansu [wyniki 29. kolejki]

2024-05-19, 09:18
Usyk niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej w boksie. Pierwsza porażka Furyego

Usyk niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej w boksie. Pierwsza porażka Fury’ego

2024-05-19, 08:11
Zmarzlik nowym liderem GP. Mistrz drugi w Landshut. Finał Kubery

2024-05-18, 22:19
Elana Toruń i Zawisza Bydgoszcz z wygranymi. Unia Drobex wyraźnie słabsza od rywala

2024-05-18, 21:03